صفحه 3 از 33 اولیناولین 1234513 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 از مجموع 330
Like Tree682Likes

موضوع: بحث شماره 9 کلاس حضوي: تأمين مالي جمعي

 1. #21
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  87
  تشکر
  0
  تشکر شده 6 بار در 6 پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط ashtari نمایش پست ها
  ضمن تشکر از جنابعالی
  واژه کرادفاندیگ از ترکیب دو عبارت جمعیت و تامین مالی تشکیل شده است و به معنای «تامین مالی جمعی» می‌باشد. این مفهوم اولین بار در سال ۲۰۰۶ توسط مایکل سالیوان ابداع شده است. وی با راه‌اندازی یک ویدئو بلاگ تحت عنوان فانداولاگ، فضایی را فراهم کرد که در آن، صاحبان ایده به منظور جذب حمایت‌های مالی، در قالب فایل ویدئویی به معرفی طرح‌های خود می‌پرداختند (Castrataro, 2011).

  منبع:http://crowdsourcing.ir/?p=1228
  در تکمیل مطالب مفید ارایه شده:
  تامین مالی جمعی یک روش ابتکاری است که در آن مردم طی یک حرکت دسته جمعی بمنظور تامین بودجه مورد نیاز برای راه اندازی یک پروزه جدید،حمایت از کسب و کارهای نوپا و همچنین مشارکت در فعالیتهای خیریه اقدام به جمع آوری سرمایه حاصل از تجمیع منابع مالی خرد یا متوسط میکنند.صاحبان این منابع، محدود به یک گروه معدود نبوده بلکه از جمعیت انبوهی تشکیل میشوند.تامین مالی جمعی همگرا کننده نخصیص اعتبارات در راستای کارآفرینی میباشد.رویکردی که از یک نظام سلسله مراتبی مسطح برخورداراست که در آن صاحبان سرمایه بطور مستقیم و بدون واسطه به سوی متقاضیان سرمایه هدایت میشوند.از این رو این مفهوم با تعبیر بانکداری اجتماعی نیز شناخته میشود.
  در این روش به جای اینکه منابع مالی مورد نیاز به شکل بلوکهای بزرگ سرمایه و از تعداد اندکی سرمایه دار تامین گردد از طریق استمداد از جمعیتی انبوه و با مشارکت مالی آنها ( هرچند به مقدار اندک)تامین میشود.
  جمع سپاری پیشران کسب و کار نوین
  ویرایش توسط Ali_rashidzadeh : 21-12-2013 در ساعت 19:40

 2. #22
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  59
  تشکر
  17
  تشکر شده 15 بار در 10 پست
  سرمایه گذاری جایگزین در سطح جهان، 1.5 بیلیون دلار از طریق تأمین مالی جمعی در سال 2011 افزایش یافته بود.
  Deloitte پیش بینی می کند که تأمین مالی جمعی در سال 2013 نسبت به سال 2011، 100% افزایش خواهد یافت و به 3 بیلیون دلار خواهد رسید.
  انجمن تأمین مالی جمعی انگلیس تعداد 500 پلت فرم موجود را در سال 2012 شمارش کرده است.
  بر اساس اعلام FCَA، بازار تأمین مالی جمعی انگلیس، 360 میلیون پوند ارزش دارد.
  ویرایش توسط Shadi Ghoreishi : 21-12-2013 در ساعت 19:49

 3. #23
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  130
  تشکر
  0
  تشکر شده 13 بار در 10 پست
  یکی دیگر از روش های تامین مالی طرح از طریق بدهی یا اخذ وام از بانک ها و موسسات مالی اگرچه تامین سرمایه از طریق بدهی و استقراض، باعث می شود مالکیت شرکت در انحصار خود کارآفرین باقی بماند ولی چون منابع قرض گرفته شده می بایست در سررسیدهای مشخصی بازپرداخت شود و در صورت عدم بازپرداخت به موقع اقساط، شرکت با خسارت های زیادی از جنبه های مالی و اعتباری مواجه خواهد شد لذا استفاده از این روش از ریسک بالایی برخوردار است. بانک ها از جمله موسساتی هستند که بیشترین تعداد و متنوع ترین وام ها را در اختیار کارآفرینان قرار می دهند. بانک ها به شرکت های در حال فعالیت (در مقایسه با شرکت های نوپا که ریسک بالایی هم دارند) تسهیلات بیشتری اعطا می کنند.

  بانک ها در قالب عقود مختلف اسلامی مانند، قرض الحسنه، فروش اقساطی، سلف، اجاره به شرط تملیک، جعاله، مزارعه، مساقات، مشارکت مدنی و مضاربه وام می دهند.
  علاوه بر بانک ها، صندوق ها و موسسات حمایتی نیز به شرکت های نوپا و افراد خلاق کمک می کنند. ا
  مزایا
  - میزان و مبلغ آن قابل توجه است
  - بی منت است
  - در استفاده از این منابع استقلال عمل وجود دارد
  معایب
  - بایستی تقریبا در موعد مقرر بازپرداخت شود
  - سود به آن تعلق می گیرد
  - بروکراسی اداری دارد
  alireza azmoodeh likes this.

 4. #24
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  130
  تشکر
  0
  تشکر شده 13 بار در 10 پست
  مدل پایه فرآیند تامین مالی جمعی –
  آغاز دوره بلوغ تامین مالی جمعی و روند تکاملی آن در نتیجه بهره‌گیری از پتانسیل اینترنت حاصل شده است (Howe, 2008). در واقع به مدد ارتباطات برخط و پیشرفت‌های حاصل از تکنولوژی وب است که این امکان برای مصرف ‌کنندگان به وجود آمده است که ضمن تعامل با دیگر کاربران به ایجاد، تغییر و توسعه محتوا از طریق شبکه‌های اجتماعی بپردازند (Ordanini et al., 2011). به تَبَع این امکان و فعالیت فاصله زمانی جمع‌آوری سرمایه و ارتباط بین سرمایه‌داران و متقاضیان سرمایه کوتاه شده است. مضاف بر اینکه قابلیت به خدمت گرفتن «هوش جمعی تحت وب» (Bastiaens et al., 2010) نیز برای تامین مالی جمعی از طریق این امکان محقق شده است. این مهم در راستای قِوام تصمیم‌گیری مشارکت­­‌کنندگان و تضمین نسبی موفقیت در امر سرمایه‌گذاری برای فرصت‌های انتخاب شده، نقش به سزایی داشته است.
  در این رویکرد شاهد تلاش «دسته جمعی مردمی» هستیم که به منظور سرمایه‌گذاری و پشتیبانی از فعالیتهای آغاز شده توسط سازمان‌ها و یا افراد دیگر به مشارکت می‌پردازند. جریانی که فضای مشارکت را برای مردم به نحوی فراهم می‌کند تا آنها از وضعیت معمول و سنتی خویش به عنوان یک مصرف‌کننده صِرف، فراتر رفته و با مشارکت در تامین سرمایه ولو به مقدار اندک و هم‌چنین پذیرش موفقیت یا عدم موفقیت سرمایه‌گذاری، در راستای تولید و ترویج خدمت- محصول، نقشی اثربخش ایفا می‌کنند (Ordanini et al., 2011).

  تامیـن و توزیع بودجه در تامین مالی جمعی مبتنی بر تمرکز زدایی صورت می­پـذیرد (Ley & Weaven, 2011)؛ بدین معنا که برخلاف الگوهای رایج تامین مالی که یک واسطه در نقش کارگزار و مبتنی بر یک مدل خطی و متمرکز تجمیع منابع مالی و سرمایه‌گذاری عمل می‌کند، در نظام تامین مالی جمعی تامین و مسیر­یابی منابع مالی به سوی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کارآفرینی، از یک مدل شبکه‌ای و توزیع‌شده تبعیت می‌کند. . در یک طرف این تعامل، مجموعه‌ای از فرصت‌های سرمایه‌گذاری در قالب ایده یا پروژه توسط کارآفرینان به منظور تأمین مالی معرفی می‌شوند و در طرف دیگر، جمعیتی از سرمایه‌گذاران که با تکیه بر خرد جمعی و نظام ارزیابی مبتنی بر خرد جمعی شبکه، ضمن تبادل آراء و ارزیابی میزان ریسک و سود هر یک از فرصت‌ها، به رتبه‌بندی و اولویت‌گذاری آن­ها می‌پردازند. در نهایت جمعیت (سرمایه­گذاران) با انتخاب خوش‌ آتیه‌ترین و مطمئن‌ترین فرصت(های) معرفی شده، نسبت به تامین مالی آن مشارکت می‌کنند. این چرخه رتبه‌بندی و مشارکت تا زمانی که آن طرح(های) منتخب به مرحله تامین بودجه کامل نائل و از لیست فر‌صت‌های سرمایه‌گذاری خارج شود، ادامه می­یابد. علاوه بر دو عامل ذکر شده در طرفین این تعامل، بازیگر سومی هم به نام «سازمان تامین مالی جمعی» وجود دارد. لکن این سازمان نه در نقش واسطه و کارگزار، بلکه در نقش ارائه‌کننده بستر مشارکتی که از مجموعه سیستم‌ها، زیرسیستمها و فرآیند‌های گردش اطلاعات و گردش کار تشکیل شده است، در نظام تامین مالی جمعی فعالیت می­کند. این بستر همگرا کننده سرمایه‌گذارانی است که عزم حمایت و مشارکت در تامین مالی طرح‌ها و فرصت‌ها را دارند (Ordanini et al., 2011).

  مزیت دیگر توزیع‌شدگی در نظام تامین مالی جمعی کاهش هزینه­‌های تامین مالی برای کارآفرین می­باشد. چون ارتباط بین سرمایه‌گذار و کارآفرین مستقیم و از نوع «همتا به همتا» می‌باشد، در نتیجه هزینه ناشی از دریافت تسهیلات که به کارآفرین تحمیل می‌شود، فشار کمتری در مقایسه با تامین مالی توسط اشخاص حقوقی نظیر بانک یا شرکت سرمایه‌گذاری که در نقش یک واسطه بین ارائه‌کننده و دریافت‌کننده سرمایه هستند، خواهد داشت (Wojciechowski, 2009). هم‌چنین، فاصله تاخیری درخواست سرمایه تا زمان اعطای آن، که به عنوان یکی از گلوگاه‌های کلیدی مرحله راه‌اندازی یک کسب و کار می‌باشد، به حداقل می‌رسد (Ley and Weaven, 2011).
  منبع: گروه پژوهشی جمع‌سپاری ایران
  ویرایش توسط ashtari : 21-12-2013 در ساعت 19:50

 5. #25
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  87
  تشکر
  0
  تشکر شده 6 بار در 6 پست
  گونه شناسی تامین مالی جمعی
  تامین مالی جمعی، به زعم"جف هاو" بعنوان یکی از گونه های جمع سپاری شناخته میشود.
  انواع تامین مالی جمعی بر اساس کارکرد:
  کارکردهای تامین مالی جمعی به چهار دسته تقسیم میگردند:
  1- حمایت جمعی: این روش در راستای حمایت از بخش خصوصی و به منظور پشتیبانی کسب و کارهای نوپا و یا در حال رشد بکارگرفته میشود.بطور معمول این نوع برای تامین مالی شرکتهای کوچک و متوسط بکار میرود.

  2-سرمایه گذاری جمعی: کاربرد این روش در تامین بودجه موردنیاز برای راه اندازی یک پروژه میباشد.در مقابل سرمایه گذاری، درصدی از درآمد پروژه به سرمایه گذاران تعلق میگیرد.

  3- اعطای وام جمعی: این شکل از تامین مالی ، مشابه "اعطای وام همتا به همتا" میباشد که در آن دو طرف ارائه کننده و دریافت کننده وام، بدون واسطه با یکدیگر تعامل میکنند.اما تفاوت اعطای وام جمعی در این است که طرف ارائه کننده وام،بیش از یک نفر و شامل انبوهی از جمعیت میباشد. در این روش اعطای وام در دو شکل باند مدت و کوتاه مدت صورت میگیرد.

  4-
  اهدا جمعی: این روش اغلب در پروژه های غیر انتفاعی کاربرد دارد و مشارکت کنندگان هیچگونه انتظاری در قبال حمایت مالی ارائه شده ندارند.مواردی مانند راه اندازی نرم افزارهای متن باز از این قبیل میباشند.

  جمع سپاری پیشران کسبو کار نوین

  ویرایش توسط Ali_rashidzadeh : 21-12-2013 در ساعت 20:23

 6. #26
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  33
  تشکر
  7
  تشکر شده 4 بار در 4 پست
  یمکنی‌ها مدعی هستند که کرادفاندینگ (یا تامین مالی جمعی) رو به روش ریزتامین مالی (Micro finance) اسلامی بازطراحی کردن و این الگوی جدید تامین مالی رو با چارچوب نظام مبادلات اسلامی تطبیق دادن. لذا اگر بانک اسلامی هم بیاد جلو و بر این ادعا صحه بگذاره و به عنوان یکی از روشهای تامین مالی منطبق با قوانین اسلامی معرفی کنه، اونوقت هست که دیگه جای نگرانی برای بانک مرکزی ج.ا.ا و سایر نهادهای قانونگذار و تنظیم‌گر مبادلات وجود نخواهد داشت. البته شاید لازم باشه که تغییراتی در برخی قوانین و یا وضع قوانین جدید مالی و پولی پیش بینی بشه تا شرایط به کار گیری این روش نوین و با ارزش در کشور عزیز ما نیز تسهیل بشه. مثلا در کشور آمریکا در سال 2011 بعد از پی بردن به اهمیت این الگوی تامین مالی تغییراتی در قانون کار این کشور انجام شد و همچنین بررسی انطباق پذیری کرادفاندینگ با قانون امنیت (دولت) فدرال در دستور کار قرار گرفت. صدور مجوز تشکیل و فعالیت شرکتهای مالی مبتنی بر روش کرادفاندینگ نیز جزء دیگر تمهیدات ترویج این روش تامین مالی است.

  م
  zeinab shahbazi likes this.

 7. #27
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  33
  تشکر
  7
  تشکر شده 4 بار در 4 پست
  مدل تامین مالی جمعی شامل اجزایی از چارچوب جمع سپاری می‌باشد با این تفاوت که در جمع سپاری افراد جامعه ایده‌هایی را به اشتراک می‌گذارند تا یک مشکل را حل کنند یا تلاشهایشان را به سمتی سوق دهند که به سود جامعه باشد. لیکن در تامین مالی جمعی این قدرت تولید ایده یا قدرت چانه زنی نیست که از تلاشهای جمعی فرد ایجاد می‌گردد بلکه حمایتی مالی است برای فعالیتهایی که از قبل آغاز گردیده است. همچنین مکانیسم تامین مالی جمعی به شبکه سازی اجتماعی ارتباط دارد، جاییکه افراد بطور فعال در جوامع برای تولید و تبادل اطلاعات شرکت می‌کنند. لیکن در اینجا نقش مهمتری افراد دارند و آن انتخاب بک کسب وکار برای حمایت ازآن

  منبع : ویکی پدیا
  zeinab shahbazi likes this.

 8. #28
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  33
  تشکر
  7
  تشکر شده 4 بار در 4 پست

 9. تشکرها از این نوشته :


 10. #29
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  144
  تشکر
  27
  تشکر شده 28 بار در 26 پست
  همانطور که گفته شد تامین مالی جمعی بر پایه :
  ( lean-based( peer-to-peer

  بر پایه اعطای وام جمعی :
  این شکل از تامین مالی جمعی به صورت همتا به همتا می باشد که در آن دو طرف ارائه کننده و دریافت کننده وام ،بدون واسطه با یکدیگر تعامل می کنند . اما تفاوت اعطای وام جمعی در این است که طرف ارائه کننده وام ، بیش از یک نفر و شامل انبوهی از جمعیت می باشد . در این روش وام در دو شکل بلند مدت و کوتاه مدت صورت می گیرد .

  investment -based
  بر پایه سرمایه گذاری جمعی

  کاربرد این روش در تامین بودجه مورد نیاز برای راه اندازی یک پروژه است که در مقابل درصدی از درآمد پروژ به سرمایه گذاران تعلق می گیرد

  donation -based
  بر پایه اهدای جمعی
  این روش اغلب در پروژه های غیر انتفاعی کاربرد دارد و مشارکت کنندگان هیچ گونه انتظاری در قبال حمایت مالی ارائه شده ندارند. مواردی مانند را هاندازی نرم افزارهای متن باز از این قبیل می باشد که می تواند حمایت مالی قابل توجهی از سوی کاربران نرم افزار جمع آوری گردد .
  کاربرد دیگر اهدای جمعی ، مربوط به حمایت از فعالیت های خیریه می باشد .موسسات خیریه ، یکی از استفاده کنندگان این روش هستند .

  برگرفته از مقاله “تامین مالی جمعی” ماهنامه تخصصی تدبیر شماره ۲۳۷ بهمن ۱۳۹۰
  ویرایش توسط محمد ثواقبی فیروزآبادی : 21-12-2013 در ساعت 20:48

 11. #30
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Oct 2013
  ارسال ها
  150
  تشکر
  54
  تشکر شده 18 بار در 15 پست

  The Crowd funding
  Lean Based, peer to peer
  Investment based
  Donation based
  Reward Based
  A way of reaching finance targets by openly requesting contribution usually through an on line platform  نکات مهمی که در ویدیو از آنها یاد شد:
  -اساسا این پدیده چیست؟ چه تعریفی دارد و چگونه کار میکند؟
  -سرمایه گذاران وقتی سایت شرکتهای درخواست کننده سرمایه گذاری جمعی (Crowd funding ) را میبینند و با شرکتها آشنا میشوند چگونه میتوانند درکی از این موضوع دریافت کنند که پولشان چگونه بر میگردد؟
  -آیا نهاد یا ناظری بر فرآیند قرض دادن پول توسط سرمایه گذاران نظارت دارد؟تا صحت عملکرد شرکتها مونیتور شود؟


  پاسخها:
  -این فرآیند نوعی پول قرض دادن گروهی به شرکت یا شخص است. قرض دادنی که به تعبیر کارشناس برنامه مانند نوعی Term loan میباشد. که بمعنای بازپس دادن پول سرمایه گذاری شده طی اقساط و با در نظر گرفتن بهره پول میباشد. سیستم مذکور مختص شرکتهای خوب و سود ده است که به وام دسترسی ندارند.
  همچنین بهره پول را گروه قرض دهنده تعیین می کنند. البته این بهره چهارچوب داشته و میتواند تا 9 درصد باشد که پس از کسورات مختلف حدود 6 تا 6/5 درصد سود خالص به پول تعلق میگیرد. این در شرایطی است که در چند سال گذشته پولهای متوقف در بانکها(پس اندازها) تقریبا سودی دریافت نکر ده اند. مکانیزم باز پرداخت مبالغ هم به این صورت است که سود و اصل مبلغ در قالب اقساط و تا 60 ماه باز گردانده میشود.
  در صورتی که یک قسط ماهیانه عقب بیفتد شرکت یک یادآوری(هشدار) دریافت میکند. اما اگر دو قسط عقب بیفتد شرکت هشدار رسمی دریافت میکند و نهایتا پس از سه ماه متوالی تاخیر در پرداخت مبالغ اقدامات قانونی اعمال میشود.
  ویرایش توسط rezahatami : 23-12-2013 در ساعت 10:07


 

برچسب برای این موضوع

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 11:24 بر حسب GMT +3.5 می باشد.