صفحه 2 از 3 اولیناولین 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 29
Like Tree6Likes

موضوع: سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر چیست؟

 1. #11
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  107
  تشکر
  89
  تشکر شده 134 بار در 40 پست

  Lightbulb

  یک مقاله جالب پیرامون تامین مالی جمعی در کشور اندونزی
  در این مقاله یک مدل کسب و کار (کانواس) به منظور تامین مالی جمعی در بستر وب برای کسب و کارهای میکرو ارائه شده است.
  فایل های پیوست شده

 2. #12
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  سرمایه گذاری ریسک پذیر و فرشته نجات
  يافته هاي مطالعهي ديده بان جهاني كارآفريني در 42 كشورمختلف در سال 2006نشان مي دهد كم تر از نيمي از اين كشورها به اندازه ي كافي ازسرمایه گذاري فرشتگان کسب و کار براي پاسخ گويي به نيازهاي راه اندازي كسب وكاربرخوردار هستند. فرشتگان کسب و کار در اينگزارش اعضاي خانواده، دوستان، همكاران، همسايه و افراد غريبه معرفی شده اند که به F 4 نیز موسوم هستند . ضمن اینکه بر کسی پوشیده نمیباشد که وجود منابع غیر رسمییا همان فرشتگان کسب وکار برای کارآفرینی بسیار ضروری وبنیادی میباشد زیرا بانک ها و حتی سرمایه گذاران مخاطره پذیر بیش تر تمایل دارنددر شرکتهای فوق ستاره سرمایه گذاری کنند . از این رو بیش تر منابعخود را به سازمانهایی تخصیص میدهند که در مرحله پیش رشد و رشد قرار دارند نهسازمانهایی که در مرحله راه اندازی هستند . ( (Bygrave & Quill.
  جِم به صراحت بيان مي كند » اگر ملتي مي خواهد محيطيداشته با شد كه كارآفريني در آن بقا ورونق يابد بايد به موضوع سرمايه گذاري غيررسمي یا F4 توجه بسياركند. محققان بايد تلاش بسياري براي مطالعهروي سرمايه گذاران غيررسمي به عنوان منبع تامين مالي كارآفرينانه انجام دهند « دراين ميان علت يابي ضعيف بودن يا نبودن استفاده از اين منابع غيررسمي و توجه بهعواملي كه مي تواند در تقويت به گردش درآمدن منابع مالي غيررسمي در فرايندكارآفريني كمك كند از درجه ي اهميت بالايي برخوردار است. توجه و تاكيد بيش از حد روي منابع رسمي تامينمالي در مرحله ي راه اندازي و كم توجهي به فرشتگان کسب و کار در كشور ما مي تواند يكي از دلايل كندي شكل گيري فعاليتهاي كارآفرينانه باشد. از سوي ديگر منطقي است فكر كنيم اهميت سرمايه ي اجتماعي درموضوع كارآفريني در اين است كه منابع يا دسترسي به منابع را براي كارآفرين فراهممي كند

 3. #13
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  سرمایه گذاری ریسک پذیر و فرشته نجات
  دوره ‏های سرمایه ‏پذیری استارتاپ‏ ها سرمایه برای استارتاپ موتور محرک و پیشرانه است، در چرخه عمر، استارتاپ همینطور که جلو می‌رود بنا به نیازهای مختلف دور(Round)های مختلفی از سرمایه‌پذیری (Funding) را پیش رو دارد.
  سرمایه‌پذیری در مرحله پیدایش : معمولا پذیرش ۱۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ متغییر است. استارتاپ این پول را برای پوشش هزینه‌ها و حقوق برای ۳-۶ ماهمی‌خواهد. شرکت دقیقا در مرحله آغازین (early stage) است و محصول کاملا عمل نیامده است، ایده نیز هنوز تست نشده است.این مرحله، مرحله جستجو نیز خوانده می‌شود چرا که در این مرحلهاستارتاپ هنوز در جستجوی کشف مشتریان خود، بازار و مدل کسب‌وکار است. اصولا هرآنچهکه شما دارید مفروضات است و به شما پول داده شده تا ۶ ماه دوام بیاورید تااین مفروضات را اعتبارسنجیکنید. بیشتر سرمایه‌گذارن در این مرحله فرشتگان سرمایه‌گذار، مراکز رشد و یا شتاب دهنده‌های استارتاپ هستند. همینطور درآغاز این مرحله می‌توانید از دوستان و آشنایان پول بگیرید.
  دور نخست و دوم: استارتاپ‌ها دراین دورها میزان سرمایه‌های متفاوتی را جذب می‌کنند، بستگی دارد به معروفیت پایه‌گذاران، گونه بازار و پتانسیل فرصت. معمولا از ۱۰۰ میلیون تا ۵۰۰ میلیون تومان. پولی که برای این شرکت جمع شده است هزینه‌های این شرکت را برای ۱۲-۱۸ ماه پوشش می‌دهد. در این مرحله که مرحله ساخت نیزخوانده می‌شود باید همه مفروضات خود را اعتبار سنجی کرده باشید و دید به مراتب بهتری درباره محصول نهایی، مشتریان و مدل کسب و کار خود داشته باشید. در این مرحله تمرکز باید روی جذب مهندسان بیشتر و ساخت محصول باشد. سرمایه‌گذاران در این دورسرمایه‌گذارن خطر پذیر مراحل آغازین (earlystage VC) و جمعی از فرشتگان سرمایه‌گذار هستند.دور سوم و چهارم: این‌ها دورهای پایانی (برای استارتاپ) هستند. پولی که جمع می‌شود معمولا بین ۵۰۰ میلیون تا ۵ میلیارد تومان است. این مرحله مرحله رشد نیز خوانده می‌شود و در آن بیشتر پول صرف جذب مشتریان جدید و گسترشبه بازارهای جدید می‌شود. سرمایه‌گذران در این مرحله معمولا سرمایه‌گذارن خطر پذیرمراحل پایانی هستند. هدف آن‌ها آماده ساختن شرکت برای سهامی عام شدن و ورود به بورس است تا سودکلانی عایدشان شود.
  ویرایش توسط bayati : 16-07-2014 در ساعت 17:18

 4. #14
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  سرمایه گذاری ریسک پذیر و فرشته نجات
  طرح ریزی یک کسب و کار تازه و مفید احتیاج به سرمایه کافی و مناسب خواهد داشت. در مرحله ای که احتیاج به مخارجی برای شروع کار وجود دارد، فرشته ی سرمایه گذاری می تواند این سرمایه را تدارک ببیند. فرشته ی سرمایه گذاری فردی است که در سرمایه گذاریهای نقدی شرکت می کند و اگر شما تصمیم به شروع تجارت داشته باشید برای توسعه تجارت، نیاز به سرمایه دارید فرشته ی سرمایه گذار می تواند در آغاز کسب و کار جدید شما کمک کند و سرمایه را برای شما فراهم سازد.
  هنگامی که شما به کسب و کار تازه ای روی می آورید باید پول زیادی هزینه کنید و مجبور هستید مدت بیشتری کار کنید و همین طور برای موفقیت بیشتر در کارتان باید مروری بر روند کار بازار داشته باشید و طرح ریزی و بودجه بندی نمائید و همچنین با انجام تحقیق بر روی بازار یک برنامه تجاری مدون و نحوه ی هزینه کردن سرمایه تان را داشته باشید. در صورتی که بودجه ی کافی در دسترس ندارید باید تلاش کنید تا از بانک تقاضای وام نمائید که گاهی اوقات نرخ بهره ی آنها برای یک تجارت جدید خیلی بالاست یا سرمایه گذاری در یک کار تجاری جدید ریسک بالایی را در بر دارد. راه حل مشکل رامی توانید با ورود فرشتگان سرمایه گذاری حل کنید. آنها می توانند سرمایه را برای تجارت شخصی در طول فاز راه اندازی عرضه نمایند و بخش خصوصی را راه اندازی کنند و قادر هستند که فواصل بین گزینه های سرمایه گذاری توسط دوستان و آشنایان و کمپانی های تجاری سرمایه گذاری پر مخاطره را پر نمایند. دوستان و آشنایان شما نیزدر هر شرایطی قادر هستند در هزینه های راه اندازی و مواد، و تحقیق و هزینه های کوچک دیگر شما را یاری نمایند. ولی در اصل پول اصلی و واقعی که ما داریم صرف مخارج عملیاتی مان می شود که فرشتگان کار آفرینی می توانند این وجوه را برای ما تأمین کنند. آنها به کمک تجارت های نوپایی که قبلاَ سود ده بوده اند و یا نزدیک به سود دهی هستند به شما امکان داوری در مورد اینکه سرمایه شما ارزش سرمایه گذاری را دارد را می دهند.
  فرشتگان کار آفرینی معمولا افرادی هستند که تجربه ی تجارت های بزرگ را دارا هستند. آنها نه فقط سرمایه برای خرج کردن دارند بلکه آگاهی و دانش سرمایه را به خوبی به ما می دهند. و فقط نمی خواهند که سرمایه ی خود را خرج کنند بلکه خواهان آن اند که موفقیت شما را ببینند و دوست دارند که دربعضی اوقات نقش فعال شما را به عنوان یک شریک در تصمیمات مدیریتی شرکت شما شبیه یک شریک تجاری در تعیین مدیریت کمپانی مشاهده کنند.

 5. #15
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  سرمایه گذاری ریسک پذیر و فرشته نجات
  فرشتگان سرمایه گذاری ایران :
  برخی از سازمان هاي حمايت کننده از پژوهش، فناوری و نوآوری عبارتند از :
  ·معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري
  ·بنياد ملي نخبگان
  ·صندوق تحقيق و توسعه صنايع و معادن
  ·سازمان صنايع کوچک (وزارت صنايع )
  ·سازمان پژوهشهاي علمي و صنعتي ايران
  ·بنياد علوم و تکنولوژي ايرانيان
  ·فن بازار ملي ايران
  ·صندوق توسعه فناوري‌هاي نوين
  ·صندوق مالي توسعه تکنولوژي ايران
  ·تبصره ٣ (دفتر همکاريهاي فناوري رياست جمهوري)
  ·سازمان توسعه نوسازي معادن وصنايع معدني ايران
  ·صندوق حمايت از تحقيقات و توسعه الکترونيک ايران (وزارت صنايع )
  اهداف تاسیس برخی ازاین مراکز:
  معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري
  معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري با هدف ساماندهي امور نخبگان ، ارتقاي ارتباط صنعت و دانشگاه و توسعه فناوريهاي كلان تاسيس شده است.
  بنياد ملي نخبگان
  هدف از تأسيس بنياد، عبارت است از برنامه‌ريزي و سياستگذاري براي شناسايي، هدايت، حمايت مادي و معنوي نخبگان، جذب، حفظ و بکارگيري و پشتيباني از آنان در راستاي ارتقاء توليد علم، فناوري و توسعه علمي و متوازن کشور
  صندوق حمايت از تحقيقات و توسعه الکترونيک ايران (وزارت صنايع )
  موضوع فعاليت صندوق حمايت از تحقيقات و توسعه صنايع الکترونيک در بخشهاي خصوصي، تعاوني و دولتي بصورت اعطاي کمکهاي بلاعوض و يا تسهيلات با نرخ ترجيحي به افراد حقيقي و حقوقي


  ویرایش توسط bayati : 16-07-2014 در ساعت 18:24

 6. #16
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  سرمایه گذاری ریسک پذیر و فرشته نجات
  بررسی وضعیت فعالان سرمایه گذاري در ایران
  میتوان فعالان سرمایه گذاري در ایران را بر اساس زمینه هاي فعالیت ، دسته بندي نمود. بر این اساس میتوان آنها را به دو دسته اساسی ذیل تقسیم کرد:
  ·صندوقهاي محدودبه یک حوزه مشخص:
  این صندوقها تنها در یک صنعت مشخص سرمایه گذاري مینمایند و در دیگر صنایع ورود پیدا نمی کنند در میان صندوقهایی که در زمینه حمایت از طرحهاي نوآورانه و شرکتهاي دانش بنیان فعالیت میکنند. این صندوقها به واسطه محدود بودن در یک صنعت خاص داراي ویژگیهاي متمایز کننده ذیل میباشند:
  ·در زمینه حوزه فعالیت خود داراي تخصص و آشنایی بیشتري میباشند.
  ·کارآفرینان حوزه مربوطه این صندوقها را میشناسند و در بسیاري از موارد ابتدا به آنها رجوع میکنند.
  ·مسئولین و متولیان این صنایع با این صندوقها در حوزه صنعت مربوطه ارتباط عمیقتري دارند.
  ·به علت فعالیت تخصصی در یک صنعت فرایندها و سازوکارهاي اجرایی این صندوقها براي صنعت مربوطه طراحی شده است و لذا شرایط خاص صنعت مربوطه در فرایندهاي این صندوقها بهتر پوشش داده شده است.
  ·صندوقهایی که به یک یا چند صنعت مشخص محدود نمیشوند:
  این صندوقها به واسطه ماهیت مراکزي که به آنها طرح معرفی میکنند و همچنین شبکه ارتباطی گسترده تر خود ، محدود به یک صنعت خاص نمیشوند و فرصتهاي سرمایه گذاري خود را در صنایع گوناگون دنبال میکنند
  موسسه توسعه فناوري نخبگان
  صندوق مالی توسعه تکنولوژي
  صندوق توسعه فناوريهاي نوین
  صندوق پژوهش و فناوري شریف
  صندوق پژوهش و فناوري استان اصفهان
  از جمله صندوقهایی هستند که در این دسته قرار میگیرند.همچنین صندوقها را میتوان به دو دسته صندوقهاي مشارکت محور و تسهیلات محور تقسیم نمود.
  صندوقهاي مشارکت محور صندوقهایی هستند که داراي سوابق مشارکتی و سرمایه گذاري خطرپذیر بیشتري نسبت به سایر صندوقها میباشند و داراي تمرکز فعالیتها در این زمینه میباشند. از جمله صندوقهایی که در این دسته قرار میگیرند میتوان به موسسه توسعه فناوري نخبگان اشاره نمود
  صندوقهاي تسهیلات محور نیز صندوقهایی هستند که داراي سوابق گسترده در زمینه ارائه تسهیلات میباشند و هنوز تجربیات مناسبی در سرمایه گذاري مشارکتی کسب ننموده اند.
  در همین رابطه میتوان به صندوقهاي ضمانت محور نیز اشاره کرد. این صندوقها سوابق و تجربیات بیشتري در زمینه صدور ضمانتنامه دارند و توانسته اند فرایندها و رویه هاي صدور ضمانتنامه را در مجموعه خود نهادینه سازند
  ویرایش توسط bayati : 16-07-2014 در ساعت 18:25

 7. #17
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  معرفی یک نمونه فرشته سرمایه گذاری ایرانی:
  رهنما کامیابان نخستین
  زمینه کاری: خدمات ارزش افزوده و سرویس های فروش محتوای الکترونیکی
  نیروی انسانی: ۲۰ نفر / سال تاسیس: ۱۳۷۸
  سال ۵۶ در اصفهان متولد شده. ۲۱ سالگی نقطه عطف زندگی‌اش است. چهار سال قبل از آن پدرش دچار سکته‌ مغزی می‌شود و با سه سکته‌ دیگر در یک فرآیند مرگ تدریجی ۱۷ساله قرار می‌گیرد؛ فرآیندی که تمام اندوخته‌ چندساله‌ پدر را نیست می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود دنبال مسیر خود برود و دل به سرمایه‌ پدر نبندد. خانواده اصرار دارد او را به دانشگاه بفرستد اما وقتی وارد دانشگاه صنعتی اصفهان می‌شود و آن را با خواسته‌هایش در تضاد می‌بیند، تصمیم می‌گیرد دیگر به آن اهمیتی ندهد. به قول خودش درس خواندن صرف در دانشگاه سیرابش نکرد.
  یک سال بعد از دانشگاه، تحت تاثیر جو حاکم بر جامعه تصمیم می‌گیرد به حوزه برود. مدتی طول می‌کشد که نظرش برگردد و بعد از آن عضو حلقه‌ای ادبی می‌شود که به نظرش بزرگ‌ترین دست‌آوردش از ورود به دانشگاه است. در این گروه هر هفته درباره‌ شعری از حافظ به بحث می‌نشینند. همین موضوع انگیزه‌ای می‌شود که تمام طول هفته برای شعر جلسه‌ بعدی مطالعه کند تا دست پر به محفل برود و از تایید دیگران تا می‌تواند لذت ببرد. درباره‌ دلیل جذب شدنش به این گروه می‌گوید:«قضاوت جمع درباره‌ نظراتم جذاب و به نوعی دموکراسی فکر بود.»

 8. #18
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  روشهاي تأمين مالي و فعاليتهاي سرمايه گذاري صندوق سرمايه گذاري مخاطره پذير با رويكرد اسلامي(با ارائه شواهدي از آلمان، انگليس وژاپن )
  به منظور پر كردن شكاف تأمين مالي شركتهاي مخاطره پذير، صندوقهاي سرمايه گذاري مخاطره پذير بعنوان مؤسسه مالي شكل گرفته است تا از طريق تجميع سرمايه ها، منابع كافي براي طرحها مهيا نموده و از اين طريق محدوديتهاي سرمايه گذاري شركتهاي نوپا و پرريسك را كاهش دهد.
  صندوقهاي سرمايه گذاري مخاطره پذير از شيوه هاي متفاوتي جهت تأمين مالي و سرمايه گذاري استفاده مي نمايند براي مثال، بانكها در آلمان و ژاپن نقش مهمي در تأمين منابع صندوق vc ايفا مي كنند، در حاليكه در انگليس اين نقش بعهدة صندوقهاي بازنشستگي مي باشد. فعاليتهاي سرمايه گذاري اين صندوقها متأثر از شيوه هاي تأمين مالي آن مي باشد و بدين ترتيب راهبردهاي سرمايه گذاري بر مبناي محدوديتهاي ناشي از تأمين كنندگان وجوه اتخاذ مي گردد.

 9. #19
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  تأمين مالي و سرمايه گذاري صندوق سرمايه گذاري مخاطره پذير
  نقش بخش مالي در تشويق و گسترش نوآوري هموار مورد بحث محافل علمي قرار داشته است. عرضه سرمايه ريسكي به ويژه سرمايه گذاري مخاطره پذير به عنوان مشوق نوآوري، اهميت نقش مالي را به خوبي نمايان مي سازد و امروزه نظامها و مؤسسات مالي به عنوان معيارهاي مهم موفقيت صنايع سرمايه گذاري مخاطره پذير مورد توجه قرار گرفته اند.
  در كشورهاي مختلف منابع تأمين مالي صنعت vc متفاوت است. بانكها به عنوان منبع اصلي تأمين مالي vc در همه كشورها مطرح مي باشند و به خصوص در آلمان و ژاپن سرآمد مي باشند, صندوقهاي بازنشستگي در انگليس در اين زمينه منبع اصلي تأمين مالي به شمار مي آيند.
  صندوق هاي بازنشستگي به عنوان يك منبع تأمين سرمايه براي شركت هاي vc در ايالات متحده به طور گسترده مورد توجه قرار گرفته است. در آمريكا، صندوق هاي بازنشستگي 40% تأمين مالي vc در آمريكا را بين سالهاي 93 تا 97 انجام داده اند.
  شركت هاي vc كه بانك آنها را تأمين مالي كرده است در مراحل بعدي سرمايه گذاري مي كنند؛ در حالي كه آنهايي كه از طريق اشخاص يا شركت ها تأمين مالي مي شوند، در مراحل اوليه سرمايه گذاري مي كنند. صندوق هايي كه توسط بانك تأمين مالي شده اند تمايل به سرمايه گذاري داخلي داشته، در حالي كه صندوق هاي كه توسط شركتها تأمين مالي شده اند در بازارهاي جهاني سرمايه گذاري مي كنند.

  ویرایش توسط bayati : 16-07-2014 در ساعت 18:33

 10. #20
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2013
  ارسال ها
  13
  تشکر
  3
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  پیشنهادهایی برای ذینفعان در مجموعه کسب و کار
  دسته ي اول كارآفرينان هستند كه اكيدا به آن ها توصيه مي شود از پتانسيل سرمايه ي اجتماعي در رفع موانع مالي و پيمودن موفق فرايند كارآفريني آگاه باشند . میتوان به افراد سرنخ مناسبي ارايه داد تا با انجام خودارزيابي براساس عواملي از سرمايه ي اجتماعي كه در جذب موفق منابع مالي نقش اثرگذاري دارند بپردازند و بر اين اساس نقاط ضعف خود را رفع كرده و الگوهاي رفتاري و تصميم گيري خود را اصلاح كنند.
  دسته ي دوم سياست گذاران هستند كه به آن ها توصيه مي شود به منابع مالي غيررسمي یا همان فرشتگان کسب وکار به عنوان كليدي ترين و پايدارترين منبع مالي براي شروع و راه اندازي كسب وكار بنگرند . سياست گذاران بايد سياست هاي تشويقي و ترويجي براي فعال شدن اين منابع و جاري شدن پس اندازهاي افراد به سوي طرح هاي كارآفرينانه (در قالب قرض يا مشاركت درطرح ) به جاي پس انداز در بانك ها تدوين كنند .
  دسته ي سوم مراكز ترويج و آموزش كارآفريني هستند . اين مر اكز بايد در بحث تامين منابع مالي توجه كارآفرينان بالقوه را به سرمايه گذاران غيررسمي جلب كرده و با ارايه ي آموزش هاي لازم براي تقويت سرمايه ي اجتماعي با بهبود روابط در شبكه ها، افزايش سطح اعتماد عمومي، ارتقا ي روحيه ي كار جمعي احتمال دسترسي كارآفرينان به اين منابع را افزايش دهند .


 

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 11:24 بر حسب GMT +3.5 می باشد.