صفحه 3 از 5 اولیناولین 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 از مجموع 45
Like Tree115Likes

موضوع: بحث و نظر پیرامون شرکت‌های سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر

 1. #21
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  7
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  به نام خدا

  شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر Andreessen Horowitz شرکتی با سرمایه ۲٫۵ بیلیون دلار است که توسط Marc Andreessen و Ben Horowitz تاسیس گردیده است. محل شرکت: امریکا، ایالت کالیفرنیا. آدرس وب سایت: a16z.com

  بین سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹، دو نفر موسس این شرکت، سرمایه گذاران فعالی در شرکت های فناوری محور بودند و بطور جدا یا با هم، مجموعا ۴ میلیون دلار در ۴۵ شرکت نوپا از جمله Twitter سرمایه گذاری نمودند و بدین ترتیب جزء معروفترین فرشتگان کسب و کار شناخته شدند. در ۶ جولای ۲۰۰۹، با سرمایه اولیه ۳۰۰ میلیون دلار شرکت VC خود را تاسیس نمودند؛ سپس در نوامبر ۲۰۱۰، ۶۵۰ میلیون دلار دیگر افزایش سرمایه دادند. از محل این دو سرمایه، در کمتر از ۲ سال، شرکت مجموع مبلغ ۱٫۲ بیلیون دلار سرمایه را تحت مدیریت خود قرار داده بود. در ژانویه ۲۰۱۲ با خروج از سومین طرح خود به مبلغ ۱٫۵ بیلیون دلار، شرکت ۲٫۷ بیلیون دلار دارایی تحت مدیریت خود قرار داد.
  این شرکت در سال ۲۰۱۱ رتبه نخست VC های دنیا را از موسسه Investor Rank بر اساس شبکه و سطح سندیکاسازی باسایر VC ها بدست آورد. شخص Andreessen همچنین در سال ۲۰۱۱ رتبه ۱۰ لیست Forbes Midas سرمایه گذاران برتر فناوری را از آن خود کرد و به همراه Horowitz توانست رتبه ۶ Vanity Fair و رتبه اول CNET در زمینه موثرترین سرمایه گذار را بدست آورد.

  از جمله سرمایه گذاری های این شرکت می توان به سرمایه گذاری ۵۰ میلیون دلاری به ازای ۲٪ سهام Skype در سال ۲۰۰۹ اشاره نمود. بسیاری تصور می نمودند که ریسک این سرمایه گذاری بسیار بالا است چون معتقد بودند Skype بر اثر مشکل مالکیت معنوی از یک سو و حمله رقابتی مستقیم Google و Apple شکست خواهد خورد. Horowitz در این زمینه با مجله Wall Street بدین ترتیب مصاحبه نموده است: «زمانی که ما سهام Skype را از eBay خریداری کردیم، بسیاری تصور می کردند که این شرکت مانند بسیاری شرکت های اکتساب شده دیگر، مزیت رقابتی خود را از دست داده است. اما ما با بررسی متوجه شدیم Skype مهندسین کلیدی در اختیار دارد که کاملا به ماموریت شرکت پایبند هستند و در زمان فروخته شدن به eBay، همچنان برای حفظ Skype بعنوان شرکت ارتباطی آینده تلاش کردند.» این پیش بینی ها زمانی که Skype در ۲۰۱۱ به مبلغ ۸٫۵ بیلیون دلار به شرکت Microsoft فروخته شد، نادرست از آب درآمد.
  سرمایه گذاری دیگر این شرکت مبلغ ۸۰ میلیون دلار در شرکت Twitter بود و بدین ترتیب، این VC اولین شرکتی بود که در همه چهار شرکت ارزشمند حوزه ارتباطات اجتماعی سرمایه گذاری نموده بود: Facebook، Groupon، Twitter و Zynga. همچنین این شرکت در Airbnb، Lytro، Jawbone، Foursquare و سایر شرکت های فناوری محور سرمایه گذاری نموده است.
  شرکت Andreessen Horowitz هم در مراحل ابتدایی رشد شرکت های نوپا سرمایه گذاری می کند –که ممکن است تنها ۵۰ هزار دلار سرمایه گذاری نماید – و هم در شرکت های توسعه یافته که ده ها میلیون دلار سرمایه می خواهند.

  این شرکت در حال حاضر در ۱۵۶ شرکت سرمایه گذاری نموده است که شامل ۹۰ شرکت و ۵۶ شرکت نوپا بوده است. حوزه تخصصی سرمایه گذاری این شرکت در زمینه موبایل، بازی، اجتماعی، اقتصاد الکترونیک، آموزش و IT شرکت ها(شامل فضای ذخیره سازی ابری، امنیت و نرم افزار بعنوان خدمت) می باشد. در سال ۲۰۱۳ نیز این شرکت در کسب و کارهای نوپای Soylent، Oculus Rift، Coinbase و Clinkle سرمایه گذاری نموده است.

  به خروج های این VC نیز ذیلا اشاره شده است.
  Groupon IPO ۲۰۱۱
  Instagram اکتساب ۲۰۱۲
  Skype اکتساب ۲۰۱۱
  Zynga IPO ۲۰۱۱
  Nicira اکتساب ۲۰۱۱
  Silver Tail Systems اکتساب ۲۰۱۱

  ساختار این VC‌ از جهات گوناگون با VC های دیگر متفاوت است. در شرکت Andreessen Horowitz بجای اینکه تمام شرکای اصلی (GPها) تخصص یک صنعت را داشته باشند، هر شریک متخصص و مامور به فعالیت در پورتفوی خود است. همچنین شرکت Margit Wennmachers که شرکت باسابقه ای در زمینه بازاریابی است، در سال ۲۰۱۰ به این شرکت پیوست و پایگاه داده ای از طراحان، کدنویسان و مجریان را ایجاد کرد و از آن برای تکمیل موقعیت های شغلی مورد نیاز در شرکت های نوپا استفاده می نماید. و به این منظور در ساختار خود ۱۱ کارمند در زمینه جذب نیرو و کمک به توسعه شرکت های نوپا دارد که عمدتا در VC ها غیرمعمول است.


  مرجع: http://en.wikipedia.org/wiki/Andreessen_Horowitz

 2. #22
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست

  نمونه‌های تاریخی از سرمایه‌گذاری خطرپذیر

  نمونه‌های تاریخی از سرمایه‌گذاری خطرپذیر

  پیش از شکل گیری شیوه مدرن سرمایه گذاری خطر‌پذیر، نمونه هایی از آن در طول تاریخ دیده می شود. نمونه هایی تاریخی ثبت شده ای از سرمایه گذاری خطرپذیر را می توان در تلاشهای کریستف کلمب دید. وی در سال 1492 تصمیم گرفت تا از اروپا، به جای حركت به سوی شرق به سمت غرب برود و بنا به برنامه خودش، به هند برسد. اما پادشاه پرتغال ایده دور از دسترس وی را نپسندید و هزینه‌های این سفر را تأمین نكرد. کریستف کلمب از ملكه الیزابت دوم، فرمانروای اسپانیا درخواست کرد که تأمین مالی این سفر را بپذیرد و در ازای آن نیمی از آنچه که در سفر به دست می آید، از آن او شود. ملکه اسپانیا این درخواست را پذیرفت و بدین ترتیب وارد یک سرمایه گذاری خطرپذیر شد.

  پس از انقلاب صنعتی در اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم و خصوصا از دهه 1850، مدیران بانک ها در لندن و پاریس شروع به تامین مالی شرکتهای تازه تاسیس کردند. از این شیوه در آمریکا نیز پیروی شد. بخش مهمی از سرمایه گذاری در آمریکا در صنعت راه آهن انجام می گرفت. تملک شرکت فولاد کارنگی توسط شرکت مورگان در سال 1901 اولین نمونه مدرن به شمار می‌رود. سرمایه گذاری خطرپذیر در آمریکا
  اولین شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر شرکت سرمایه گذاری دارپر و جانسون بود که در سال 1962 تاسیس شد.

  در دهه 1980 میلادی صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر شکوفا شد. در این سالها ارزش صنعت کامپیوترهای شخصی از صفر به رقم باور نكردنی 100 میلیارد دلار رسید. این در حالی بود که بیش از 70 درصد شركتهای فعال در این حوزه از سرمایه خطر پذیر استفاده كرده بودند.

  حجم سرمایه گذاری خطر‌پذیر در سال 1980 در حدود 600 میلیون دلار بود، این صنعت موجب افزایش توجه به سرمایه گذاری خصوصی و سرمایه گذاری خطرپذیر شد. علاوه بر این، سرمایه گذاری خطرپذیر نقش مهمی را در توسعه فناوريهای جدید در دهه 1980 ایفا کرد. از مهمترین شرکتهای سرمایه پذیر فعال در فناوري های نو در این دهه می توان به الکترانیک آرتز، مایکروسافت و کامپک اشاره کرد.

  توسعه فضای اینترتی در میانه دهه 2000 موجب رونق نسبی سرمایه گذاری خطرپذیر شد. در این دوره خرید شرکت شرکت اسکایپ توسط شرکت ای بِی، خرید شرکت مای اسپیس توسط نیوز کورپوریشن و همین طور عرضه ابتدایی موفق شرکت های گوگل و سِیلزفورس در بازار سهام تاثیر مهمی در احیای صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر داشتند. فروش به غیر نیز در نیمه اول دهه 2000 از رونق نسبی برخوردار بود. طی سالهای 2006 و 2007 گروه کارلایل به بزرگترین شرکت سرمایه گذار در سرمایه گذاری خصوصی مبدل شد. شرکت های سرمایه گذاری خصوصی در سال 2006، مجموعا 654 شرکت را به مبلغ 375 میلیارد دلار به فروش رساندند و میزان سرمایه گذاری خصوصی به 215 میلیارد دلار در 322 صندوق رسید.
  سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا اولین تلاش مشابه در اروپا در سال 1962 در انگلستان انجام گرفت

  در دهه 1980، سرمایه گذاری خطرپذیر توسعه بیشتری در اروپا پیدا کرد. همچنین، اولین شركت سرمایه گذاری خطر پذیر در آلمان با نام شركت تکنوونچر در سال 1984 با انشعاب از زیمنس تاسیس شدبا این حال پس از جنگ خلیج فارس و بحران اقتصادی در اواخر دهه 1980 صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا افول کرد، به طوری که بسیاری از سرمایه گذاران تصور می کردند که سرمایه گذاری خطرپذیر تنها در آمریکا نتیجه خواهد داد. در پی مطالعات کمیسیون اروپایی در سال 1980 در مورد موانع نوآوری فناوريکی در اروپا، انجمن سرمایه گذاری خصوصی و سرمایه گذاری خطرپذیر اروپا (evca) با حضور 4 شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر تاسیس شد. تعداد اعضای این انجمن در سال 2009 به بیش از 1200 شرکت. رسیذ.

  نیمه اول دهه 2000 اوج رونق صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا بود. بین سال های 2003 تا 2005 به طور متوسط سالانه 3.7 میلیارد یورو سرمایه گذاری خطرپذیر در اروپا انجام شد و هر ساله در حدود 1200 معامله سرمایه گذاری انجام گرفت.

  سرمایه گذاری خطرپذیر در هند

  سرمایه گذاری خطرپذیر در هند در سال 1987 با تاسیس صندوق توسعه تكنولوژی آغاز شد تكنولوژیهای وارداتی تامین می شد. هدف از تاسیس این صندوق ارائه كمكهای مالی بانك توسعه صنعتی هند به طرحهای تكنولوژیكی نوآورانه و مخاطره آمیز بود.

  پس از آزادسازی تجاری در سال 1991،تاسیس انجمن سرمایه گذاری خطر پذیر هند (ivca) در سال 1992 موجب انسجام و توسعه سرمایه گذاری خطرپذیر در این کشور شد. این انجمن در سالهای اخیر بانكهای اطلاعاتی ارزشمندی را برای سرمایه گذاران و شرکت های نوپا فراهم کرده است. این انجمن مجموع سرمایه گذاری خطرپذیر در هند را در سال 2004 بیش از 1 میلیارد دلار برآورد کرده است.

  سرمایه گذاری خطرپذیر در چین

  آغاز صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر در چین به اواسط دهه 1980 باز می گردد. در این دهه دولت چین تصمیم گرفت كه فناوریهای پیشرفته را توسعه دهد. بیشتر تلاشهای ابتدایی در صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر برای تامین مالی شرکت های فعال در فناوری های نو به سبب بی تجربگی مسئولان دولتی و سرمایه گذاران خطرپذیر باشكست مواجه شد. با وجود این شكستها، دولت به حمایت خود از توسعه صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر ادامه داد. پس از سالها حركت كند و آرام، سرانجام صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر در سالهای 1999 و 2000 با رشد سریعی مواجه شد. پكن، شانگهای و شنژن به مراكز اصلی سرمایه گذاری خطرپذیر چین بدل شده اند. شركت سرمایه گذاری خطرپذیر پكن که در سال 1998 تاسیس شده است، یکی از شرکت های موفق در این زمینه است. صنعت سرمایه گذاری خطرپذیر در دهه 2000 با شتاب زیادی در چین رونق پیدا کرد، به نحوی که حجم سرمایه گذاری خطرپذیر از 420 میلیون دلار در سال 2002 به 1.3 میلیارد دلار در میانه سال 2004 رسید.

  سرمایه گذاری خطرپذیر در خاورمیانه و شمال آفریقا

  سرمايه گذاري خطرپذير در دیگر کشورهای خاور میانه و شمال آفریقا مانند مصر و کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز مورد توجه قرار گرفته است. بخش قابل توجهی از سرمایه گذاری خطرپذیر در این کشورها توسط شرکت ها و موسسات مالی خارجی آمریکایی و اروپایی انجام می گیرد.

  تعدادی از کشورهای عربی انجمنی را با نام انجمن سرمایه گذاری خطرپذیر خلیج (gvca) در سال 2004 تاسیس کردند. این انجمن فعالیت های این صنعت را در کشورهای مذکور رصد می کند و توسعه می بخشد. کشورهای عضو gvca طی سالهای 2006 و 2007، بیش از 8.7 میلیارد دلار سرمایه گذاری خصوصی جذب کرده اند که بخش قابل توجهی از آن سرمایه گذاری خطرپذیر بوده است.

 3. #23
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  12
  تشکر
  0
  تشکر شده 5 بار در 5 پست

  Karlin Ventures

  شرکت سرمایه گذاری های کارلین(Karlin) نخستین صندوق سرمایه گذاری خطر پذیر مستقر در لس آنجلس است. این شرکت از شرکای ارزش افزوده ای است که به کارآفرینانی که روش های متضادی برای ایجاد راه حل های موثر برای مسائل بزرگ و جالب توجه به کار می گیرند کمک می کند. شرکت سرمایه گذاری های کارلین یک شعبه از مدیریت دارایی کارلین است، این شرکت سرمایه گذاری خصوصی که بیش از 1.4$ بیلیون از سرمایه پرداخت شده ای که از پول وام و قرض نبوده است را مدیریت می کند.

  استراتژی این شرکت در تعامل با کار آفرینان به شرح ذیل می باشد:

  کامیابی

  با توجه به اینکه این شرکت تنها یک دفتر دارد، فوق العاده زیرک وپاسخگو میباشد. و تصمیمات سرمایه گذاری سریعی می گیرد، و معمولا به کارآفرینان ظرف 1تا2 هفته نتایج را اعلام میکند.

  تعهد

  این شرکت ، شریکی طولانی مدت با منابعی برای حمایت از شرکت هایی که در آن سهام دارد می باشد و در دوره های بودجه بعدی بسیار دقیق است. علاوه بر این، از کارآفرینان خود، می خواهد که هر شرکت موفق را ملاحظه کرد، آنرا به کارلین اطلاع دهد و راه کمک و مساعدت را هموار سازد.

  ارتباطات

  کارلین ارتباطات عمیقی از طریق بزرگترین صندوق سرمایه گذاری خود با شعبه های آن دارد. همچنین، پیوندهای نزدیکی را با صندوق های سرمایه گذاری برجسته در کالیفرنیای جنوبی و Silicon Valley دارد، و همیشه خواهان تشکیل اتحادیه و کنسرسیوم برای فرصت های سرمایه گذاری با آن ها می باشد. بخش های سرمایه گذاری نرم افزا، زیرساختهای تجاری بازار، ایده های نوآورانه و هیجان انگیز.

  تامین وجه

  رنج سرمایه گذاری های معمولی از 250000$ تا 2000000$ است. نقش های سرمایه گذاری مشترک را ترجیح می دهند.

  جغرافیا


  شرکت های وابسته به ایالات متحده ، ترجیحا در سواحل غرب.

  اولویت پرداخت

  نیازمند به کمتر از 5000000$ و سه سال برای رسیدن به نقطه سربه سر است.

  همکاران کارلین

  در سال 2015، سرمایه گذاری های کارلین، شرکت همکاران کارلین را راه اندازی کرد، که هدف آن برنامه مشترک برای نخبگان و ظهور رهبران در جامعه فنی لس آنجلس است. این برنامه شامل چهار کلاس کارگاهی است که توسط کارشناسان صنعتی در طول سال تدریس می شود و موضوعاتی ازقبیل توسعه کسب وکار، مهندسی، مدیریت تولید را پوشش می دهد. هر جلسه 12-15 نفر از مدیران صنایع رو به رشد و یک کارشناس برجسته مهم مرتبط با موضوع را میزبانی می کنند.


  photo_2016-05-15_11-04-05.jpg

  شاخصهای ارزیابی طرحها به شرح ذیل می باشد:


  با احترام

  میلاد ملک محمد

  منبع: http://www.karlinvc.com
  ویرایش توسط میلاد ملک محمد : 17-05-2016 در ساعت 10:55

 4. #24
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  شرکتهای سرمایه گذاری خطر پذیر در ترکیه :

  دولتمردان کشور ترکیه، کارآفرینی را اولویت خود قرار داده‌اند و نه تنها مردان و زنان را به ایجاد کسب‌وکارهای خود تشویق نموده‌اند، بلکه از طریق برنامه‌های گوناگون از جمله مکانیزم‌های مالی، به حمایت از آنان پرداخته‌اند. دولت ترکیه همانند بسیاری کشورهای دیگر می‌داند راه چاره برای معضل بیکاری، توسعه کسب‌وکارهای کوچک و متوسط است.

  اما باید بدانیم بسیاری استارت‌آپ‌ها به تنهایی قادر به دستیابی به موفقیت نیستند، بلکه زمانی شکوفا می‌شوند که در کنار مهارت خود، همراهی داشته باشند: اکوسیستمی که از تلاش‌های آنان حمایت نماید. علی‌الخصوص این استارت‌آپ‌ها نیازمند سرمایه‌گذاران هستند.
  لذا اینک زمان توسعه VC در ترکیه است اما این موضوع وظیفه دولت نیست. در کنار تسهیلگری دولت ترکیه، سرمایه‌گذاران بخش خصوصی می‌بایست طلایه دار توسعه کارآفرینی در ترکیه باشند.
  کشورهای مختلف دنیا، علاوه بر پرورش استارت‌آپ‌ها، زیرساخت‌هایی برای اکوسیستم سرمایه‌گذاری کشور خود فراهم آورده‌اند. مثال‌های زیادی در خاورمیانه در این زمینه وجود دارد: در اردن، دولت شاه حسین از تعداد زیادی صندوق سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها حمایت مالی نموده است. در لبنان، بانک مرکزی برنامه‌ای برای اعطای اعتبار بدون بهره به بانک‌ها به منظور تشویق سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های فناورانه دارد و تا سقف ۷۵% سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌ها را گارانتی می‌کند.
  مثال معروف دیگر، برنامه یوزما در اسرائیل است که بخوبی موجب توسعه VC در این کشور شده است. یوزما، صندوقِ صندوق‌هایی است که ۸ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مستقیم در صندوق‌های متعدد نموده است و از این طریق، ریسک این صندوق‌ها را در سرمایه‌گذاری، کاهش داده است. این مدل، در کشورهایی نظیر مکزیک، نیوزلند، سنگاپور و انگلستان نیز بکارگرفته شده است.
  ترکیه نیز ابزارهای متعددی در حمایت از استارت‌آپ‌ها دارد. در چهارسال گذشته، وزارت صنعت و فناوری ترکیه سالانه حدود ۵۰ هزاردلار به ۳۰۰ شرکت اعطا نموده است. همچنین خزانه دولت ترکیه، ۲۵۰ میلیون دلار برای ایجاد صندوقِ صندوق‌ها تامین نموده است.
  کنسول تحقیقات علم و فناوری ترکیه(TUBITAK)[1] از طریق اعطای گرنت پژوهشی از استارت‌آپ‌ها حمایت می‌کند. همچنین صندوقی ایجاد کرده است که مستقیما در شرکت‌های فناور سرمایه‌گذاری می‌نماید. سال گذشته، TUBITAK برنامه تامین سرمایه VC‌ها را آغاز نمود و هدف آن توسعه VC‌ها است، به گونه‌ای که سرمایه آن در هر VC، کمتر از ۲۰% باشد.
  این برنامه، جزء محدود برنامه‌های دولت ترکیه است که در آن، بجای سرمایه‌گذاری مستقیم، به توسعه VC‌ها می‌پردازد.
  سرمایه‌گذاری، لازمه رشد اکوسیستم اقتصادی است اما بدون مهیا نمودن شرایط لازم، پول تنها برگه مبادلاتی است. اما سرمایه‌گذاری، پول را تبدیل به دارایی با ارزش می‌کند. این کار، از طریق ایجاد شبکه‌های خبرگان، آموزش و همراهی با کارآفرینان و اختصاص زمان کافی به موفقیت استارت‌آپ‌ها ممکن می‌شود.
  ترکیه نیازمند سرمایه‌گذارانی است که تمرکز آنها بر استارت‌آپ‌ها باشد؛ VC‌ها و به کمک آنها، خروج موفق شرکت‌های دانش بنیان تضمین گردد. دولت ترکیه نیز می‌تواند بصورت تسهیلگر، یاری نماید. بعنوان مثال، تدوین سیاست‌هایی که مشوق سرمایه‌گذاری باشد توسط دولت ممکن است. دولت بجای اینکه جای سرمایه‌گذاران را بگیرد، می‌بایست مشوق سرمایه‌گذاری باشد. در دنیایی که فناوری عمر کوتاهی دارد، تدوین سیاست‌هایی که سال‌ها اجرایی نشوند، کارساز نیست. لذا موثرترین و سریعترین راهکار دولت می‌تواند تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی به ایجاد VC‌ها و سرمایه‌گذاری در شرکت‌های فناور باشد. سرمایه‌گذاران خصوصی و VC‌ها، تجربه، فراست و بصیرت، شبکه افراد خبره و پیشینه موفقی دارند و می‌توانند اکوسیستم نوآوری و فناوری ترکیه را ارتقا بخشند.
  درباره نویسنده: Numan Numan مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر ۲۱۲ در ترکیه است و سابقه همکاری با VCهایی در ژاپن و امریکا داشته است. وی سرمایه‌گذار و عضو هیئت مدیره چندین شرکت دانش بنیان حوزه IT است.

  حسن زالي likes this.

 5. #25
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  باسلام و تشکر از توضیحات کامل شما ، جناب آقای ظفرخواه
  لطف میکند کمی در مورد نقش صندوق های سرمایه گذاری در تامین مالی پروژه های خطر پذیر توضیح بدهید . ممنون

 6. #26
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  11
  تشکر
  1
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  ممنون آقای ملک محمد از مطالب کاملتون

 7. #27
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  7
  تشکر
  0
  تشکر شده 4 بار در 4 پست
  صندوق سرمایه‌گذاری کارآفرینی سرآوا پارس
  cffc.jpg

  با شروع اولین رویداد استارتاپ ویکند ایران در شهریورماه سال 91 کارآفرینی اینترنتی درچار تحول بنیادی شد، که در یک کلام می‌توانیم به آن تجاری‌سازی علمی بگویم. از همین نقطه بود که مسئله سرمایه‌گذاری و تأمین منابع مالی آن‌هم خارج از عرف معمول، مسئله دیگری بود که پای شرکت‌های سرمایه‌گذاری اینترنتی را با عناوین شتاب دهنده، مرکز رشد، سرمایه‌گذاران خطر پذیر و فرشتگان سرمایه‌گذار به دنیای کسب‌وکار آنلاین باز کرد.
  صندوق سرمایه‌گذاری سرآوا پارس به لحاظ سرمایه‌گذاری در دو استارتاپ بزرگ و موفق ایران یعنی فروشگاه اینترنتی دیجیکالا و کافه‌بازار از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردار است. این شرکت در سال 1390 به عنوان یک شرکت سهامی خاص با مشارکت چندین سرمایه‌گذار حقیقی و حقوقی که دارای تجربه فراوانی در خصوص تجارت اینترنتی بودند تاسیس گردید. سرآوا به عنوان یک شرکت دانش بنیان و و مرکز رشد در زمینه رشد وتوسعه خدمات فناوری برتر مانند تجارت اینترنتی و الکترونیکی مشغول فعالیت می‌باشد.
  سرآوا به طور خلاصه، با سرمایه گذاری هوشمند، تجربه های موفق جهانی، دانش روز بازاریابی و شبکه گسترده‌ای از همکاران و کارآفرینان توانسته است در سه شرکت موفق دیجی‌کالا، کافه بازار و شبکه‌تبلیغات موفقیت قابل توجهی کسب کند.
  سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی سرآوا:
  Saeed Bajalan، Hafez Kamal Hedayat، Rouzbeh Piruz، Shapoor Khastoo، Baha Sadat Tehrani، Alireza Kolahi، Farhad Rahnama، Ramin Rabeii، Majid Zamani، Amir Reza Vohoosh Esfahani، Mahdi Mirza Bayati
  صندوق سرمایه‌گذاری سرآوا پارس
  ماموریت این شرکت، تامین سرمایه مراحل اولیه، میانی و رشد کسب و کارهای ایرانی و نیز ارائه ی خدمات Mentorship در حوزه های Marketing، Design، Talent management، Financial، Legal و ... می باشد.
  ccccc.jpg

  حوزه های تمرکز سرمایه گذاری:

  پورتفوی سرآوا:
  دیجی کالا:

  • رهبر بازار خرده فروشی آنلاین ایران با بیش از 85% سهم بازار
  • معروف ترین وبسایت تجاری ایران
  • 7 امین وب سایت ایران بر اساس رتبه بندی Alexa
  • بیش از 450 هزار بازدید روزانه بر اساس Google analytics

  کافه بازار:

  • بزرگترین اپ استور فارسی برای نرم افزارهای اندروید
  • بیش از 85% سهم بازار
  • 5.7 میلیون ماهیانه کاربر فعال
  • ترافیک اینترنت 1.5 GB/s

  Anetwork:

  • استارتاپی در حوزه تبلیغات آنلاین
  • بیش از سه هزار Publisher فعال در ماه

  آواتک:
  یک شرکت شتابدهنده

 8. #28
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 4 بار در 4 پست
  به نام خدا

  شرکت سرمایه گذار ریسک پذیر شناسا
  علاقه به ظرفیت سازی و گسترش کسب و کار در شرایط سرعت شگفت انگیز رشد و رقابت روز افزون، برای هر بنگاه بالنده، دغدغه ای شایسته تامل است و با عنایت به سرعت بالای رشد فناوریهای پیشرفته که البته می رود تا تمامی حوزه ها را در بر گیرد و خطر جا ماندن از روند تحولات ، جایگاه مهمتری پیدا می کند. بی توجهی به این مطلب می تواند به سقوط بنگاه های به ظاهر موفق امروز منجر شود و بهره گیری بهنگام از این تحولات به شکوفایی های چشمگیر منجر می­گردد. در عرصه جهانی نیز تحولات و ظهور کسب و کار های موثر و سود آوری که از سابقه چندان دراز مدتی نیز برخوردار نیستند، نشانه ای از این مطلب است. این حوزه های کسب و کاری خواه از خلاقیت یک تیم سازمان نوپا سرزده باشند و یا در دل سازمانهای دیرپای ولی هوشمند و خلاق شکل گرفته باشند، نشاندهنده اهمیت نوآوری فناورانه و تامین چالاک ملزومات متناسب با ایده های دانش بنیان برگزیده است.
  در ایران، با توجه به پتانسیل مغزافزاری و خلاقانه در بین جوانان و همچنین نبود ارتباط سازمان یافته بین مراکز دانشی و حوزه کسب و کار، به نظر می رسد این ظرفیتها بطور مناسب شناخته نشده و بارور نگردیده ­اند. وجود سابقه و آشنایی اندک فناوران جوان با حوزه های مدیریتی و مالی و بازاریابی، خطر بروز مشکل در نگاه ساده انگارانه و حمایت صرفا مالی از آنان را همراه خواهد داشت. تلفیق دانش فنی، توان مدیریتی، زیر ساخت های سازمانی، قدرت بازاریابی، تقویت برند، تامین مالی و اعتباری و به اشتراک گذاری تجارب می­تواند این خطر را مدیریت کند. کسب و کار سرمایه گذاری ماجراجویانه (VC) در حوزه های فناورانه و خوش آتیه علیرغم قدمت و اعتباری که در فضای بین المللی دارد، در ایران چندان دیرپای نیست. به ویژه رویکردی با هدف گسترش کسب و کار، سودآوری و تأثیرگذاری توسط بخش خصوصی، بسیار کم سابقه می­نماید. حرکت هایی که در این چارچوب انجام شده است نیز عمدتاً از سوی نهادهای متولی تولید دانش و فناوری و نه بکارگیران آن برای ارزش افزایی، مطرح شده اند و لذا تجارب آنها برای ثروت افزایی و ایجاد ارزش، چندان قابل اتکا نیست.نوپایی این نگاه در کشور و به ویژه در بخش خصوصی که رویکردی واقعی به کسب و کار دارد، فرصت کسب جایگاه ممتاز و مناسب برای پیشگامان این حوزه را فراهم می کند. لیکن همین فرصت با خود مشکل فقدان تجربه قابل اتکا را همراه دارد که تنها با تدبیر مناسب و اتخاذ رویکرد تجمیع هوشمندانه مهارتهای متنوع بطور سازمان یافته، قابل رفع خواهد بود.
  شرکت پیشگامان امین سرمایه پاسارگاد (شناسا)به عنوان مجموعه تخصصی حوزه سرمایه گذاری ماجراجویانه (Venture capital) گروه مالی پاسارگاد، فعالیت می نماید. در این راستا این شرکت با تکیه بر ارزش های امانتداری و رفتار حرفه ای، رویکرد خود را تلفیق مفاهیم نوآوری، سازماندهی و ارزش آفرینی در عرصه سرمایه گذاری تخصصی در فناوریهای پیشرفته قرار داده است. شناسا بعنوان یک سازمان متکی بر ایمانی مشترک در بین موسسین، مدیران و همکاران شکل گرفته است. حضور گروه مالی پاسارگاد، که ملاحظات مالی و سرمایه گذاری را به همراه دارد در کنار بکارگیری مدیران عملیاتی شرکت که عموماً از جنس مخاطبان کارآفرین و سرمایه پذیران " شناسا" بوده اند، ایجاد درک متقابلی از ذینفعان این تعامل را به همراه داشته است.در این شرایط در کنار توجه ویژه به عملیات و فرآیندهای جاری در تعامل با کسب و کارهای دانش بنیان، تدوین آیین نامه های مالی و اداری شرکت، تدوین سازوکارهای شناسایی و مواجهه با طرح های کسب و کاری، طراحی روالهای ارزیابی و راه اندازی سیستم مدیریت اطلاعات طرح ها و داوریها، تعاملات گسترده با کولونیهای دانش بنیان و سایر متعاملین در فضای سرمایه گذاری نوآورانه و ریسک پذیر و تقویت شبکه همکاران و مشاورین در امر راهبری کسب و کارها در دستور کار قرار گرفت.
  البته پویایی و یادگیرندگی در تعامل با فضای واقعی مخاطبین، نیازمندی مداوم به اصلاح و تغییر را اجتناب ناپذیر نموده است.

 9. #29
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 4 بار در 4 پست
  رویکرد فعالیت شناسا

  رفتار و عملکرد شرکت شناسا بر اساس اطلاعات کمی و نیز کیفی قابل بررسی است. تا زمان نگارش این گزارش، شناسایی ۸۱۰ فرصت کسب و کاری در زمینه ها و با ابعاد مالی و زمانی متنوع، ارزیابی بیش از ۲۷۴ طرح- ایده- شرکت، حضور ۱۸ شرکت در ارزیابی موشکافانه و گزینش ۱۰ طرح کسب وکاری در این میان برای مشارکت و در کنار آن شرکت در ۳۳ رویداد و نمایشگاه فناورانه همراه حمایت از ۱۷ رویداد مرتبط و.... تا کنون، بیانگر بخشی از این عملکرد است.
  11111.jpg
  اطلاعات آماری گرچه تا حدی تصویری از حجم فعالیت را ارائه می­کند لیکن با عنایت به ماهیت غربالگرایانه و پذیرش درصد محدودی از طرح های کسب و کاری، فرآیند تعامل با طرح های ورودی و شاخص های عملکردی نیز اهمیت ویژه پیدا خواهد کرد.

  رویکرد شناسا به عنوان یک بنگاه اقتصادی، قطعا ورود در فعالیتهای سود آور است. اما این شاخص تنها معیار عمل نخواهد بود و بویژه آنکه نوع حوزه ها و طرح هایی که در آن مشارکت خواهد شد، نه متکی بر اسناد و مدارک مالی گذشته بلکه عموماً بر اساس شناخت ایده ها و امیدهای نوآورانه و ارزش گذاری آرزوهای ذینفعان است. بر این اساس پارامترهای سه گانه سطح نوآوری، میزان سودآوری و ابعاد ارزش ­آفرینی در نگاه به طرح های کسب و کاری مورد نظر خواهد بود. سودآوری به عنوان پیش نیاز هر فعالیت اقتصادی پایدار تلقی می­گردد و نوآوری به عنوان وجه تمایز اصلی شرکت شناسا با سایر سرمایه گذاران تلقی می­شود. مساعد بودن شرایط زندگی انسانی شرط لازم هرگونه توسعه خواهد بود. محدودیت منابع در حوزه آب، انرژی، محیط زیست و نظایر آن و تهدید هایی که از این ناحیه انسان را به خطر می اندازد موضوع " بهره گیری از نوآوری و فناوری در مدیریت منابع طبیعی " را به عنوان یک اولویت در گزینش طرح های کسب و کاری می­تواند قرار دهد. این حوزه نه تنها برای کشور بلکه برای منطقه خاص جنوب غرب آسیا و شمال آفریقا و حتی در عرصه جهانی ثمر بخش خواهد بود. توجه به "فناوری های حوزه سلامت " برای ارتقا سطح زندگی و رفاه انسانی، به عنوان اولویتی دیگر در کنار ارزش­ آفرینی و تاثیر گذاری جدی، بی تردید پاسخگویی دغدغه سودآوری نیز خواهد بود. بهبود شرایط محیطی و ارتقای سلامت، اگرچه کاهنده مشکلات و کاستیها و در کنار آن فراهم آورنده حداقل های لازم برای پیشرفت است، لیکن ارتقای نشاط و امید به زندگی نیازمند تمرکزی ویژه است تا محرک فعالیت های بالنده انسانی باشد. آن بخش از ظرفیت های انسانی که خارج از محیط کار و صد البته موثر بر کارآیی عملکرد کسب و کاری است در " ایده ها و راهکارهای بهبود سبک زندگی " بعنوان اولویتی دیگر در شناسا قابل تامل و توجه خواهد بود. طرح این اولویتها به معنای آن نیست که درهای شناسا بر روی سایر موضوعات جذاب به کلی بسته شود، لیکن با توجه به این اولویتها، تمرکز بیشتر برای تعامل با متخصصین این حوزه ها و شناخت عمیقتر موضوع فراهم می­گردد و افزایش فرصت گزینش طرح ها و تقویت توان ارزیابی و راهبری کسب کارهای این حوزه و ارتقای هم افزایی در انباشت دانش تخصصی متصور خواهد بود. در این راستا این اولویت گذاری به تقویت سطح تعامل با مشاوران تخصصی و هم افزایی تجارب منجر خواهد شد.

  مشارکت در کسب و کار های ایده محور و دانش بنیان، تفاوتی جدی و ماهوی با سرمایه گذاری در یک طرح- پروژه خاص دارد و ارزیابی های طرح پیشنهادی صرفاً برای ارزیابی قابلیت های رشد و توسعه ظرفیت های آن در طی مشارکت است. در انتخاب برای مشارکت تمرکز بر ارزیابی طرح کسب و کاری پیشنهادی توسط کارآفرین و تقویت آن در فعالیتی مشترک بوده است، لیکن برای راهبری موفق شرکتها توجه بیشتر بر شناخت داشته ­ها و آورده های متنوع کارآفرین، ارزش های ارائه شده از سوی شناسا و گروه مالی، نحوه ایجاد هم افزایی حداکثری و در صورت لزوم تغییر یا گسترش حوزه کاری با تکیه بر ظرفیت های موجود و در دسترس در طی فرآیند راهبری و حتی جذب سایر فناوران مرتبط با حوزه فعالیت کسب و کار مشترک که به هر دلیل انگیزه با شرایط کافی برای تأسیس شرکت مستقل ندارند. در دستور کار قرار خواهد گرفت.
  برای برخورداری از حداکثر پتانسیل های قابل دسترسی، تکیه بر جمع سپاری به مثابه یک ابزار در بهره گیری از سرمایه مادی و معنوی جمعی و یک هدف برای بازار سنجی و بازارسازی طرح ها و گسترش شبکه متعاملین شناسا برای گسترده سازی ثمر بخشی مورد توجه است.

  استمرار و تقویت رویکرد سیستماتیک در همه ارکان شرکت و شکل گیری سامانه های اطلاعاتی متناسب برای تجمیع، دسترسی و بهره گیری متناسب از داده ها و اطلاعات جمع آوری شده و توانایی گسترش ابعاد کاری و تعامل فعال با شبکه متعاملین نیز در این میان مورد نظر قرا گرفته است.

  برای ترسیم افق ­های بازتر پیش روی شرکت و ظرفیت ­سازی جدی ­تر، نگاه فرامرزی در شناسا تقویت خواهد شد. این نگاه در گام نخست بهره ­گیری از ایده­ های کسب و کار، اجرای مشترک طرح های کسب و کاری دانش انباشته شده و مشاوره­های تخصصی متخصصان بین ­المللی و به ویژه ایرانیان مقیم خارج از کشور، بررسی و حضور احتمالی در رویدادهای بین­المللی، جذب و مشارکت در سرمایه گذاری برقراری ارتباط ارگانیک با نهادهای بین ­المللی مرتبط را شامل خواهد شد.


  قیذریر.jpgبر این اساس، مطابق نمودار فوق ۷ حالت برای کسب و کارهای مراجعه کننده به شناسا، قابل تصور است:

  • طبیعتاً جذابترین کسب و کارها برای ورود شناسا این دسته تلقی خواهند شد.
  • این دسته از فعالیت ها اگرچه جذاب خواهند بود لیکن قاعدتاً مشارکت بخش بهره بردار از وجه ارزش آفرینی آن در بهبود شرایط مالی مدنظر قرار خواهد گرفت.
  • فعالیت های این دسته به عنوان فرصت های کسب و کاری سرمایه گذاری یک VC کلاسیک و نیز شناسا می توان تلقی گردد.
  • این دسته از کسب و کارها جذابیت ورود خواهند داشت در صورت نیاز به تأمین مالی چشمگیر، از مشارکت سایر سرمایه گذاران که با توجه به سطح نوآوری مورد، با مکانیسم های متعارف نیز قادر به ارزیابی هستند، می توان بهره گیری کرد.
  • این دسته از فعالیت ها گرچه منشأ اثر هستند، تنها در صورتی که این ارزش­ آفرینی خریدار مشخصی داشته باشد موضوعیت دارد. این فعالیت های در قالب CVC نیز متصور خواهد بود.
  • جایگاه این دسته از فعالیت ها، نهادهای رسمی متولی نوآوری مانند دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی است و صرف وجود آن برای شناسا انگیزه ورود ایجاد نمی کند. لیکن در گام های آتی برای مشارکت موضوعیت خواهد داشت.
  • این دسته از فعالیت ها در مأموریت اصلی شناسا تلقی نمی شوند. ولی برای تأمین مالی سایر فعالیت های اصلی شناسا می تواند بخشی از سبد فعالیت ها را شکل دهد.

  سهامداران شناسا:

  ·شرکت سرمایه گذاری پارس آریان


  ·شرکت فناوری اطلاعات و ارتباطات پاسارگاد آریان


  ·توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)


  ·شرکت گسترش انرژی پاسارگاد


  ·شرکت تامین آتیه سرمایه انسانی پاسارگاد


  ·بیمه پاسارگاد


  ·شرکت مدیریت ساختمانی نظام مهندسی آرین


  ·سامان تجارت تدبیر ایرانیان

 10. #30
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  با سلام خدمت تمامی بزرگواران
  امیدوارم بتوانید در این بحث به من کمک کنید.

  با توجه به مطالعه مطالب گردآوری شده شما عزیزان از شرکت های سرمایه گذاری در ایران و خارج از ایران، به یک نتیجه کلی که البته استنتاج های ذهنی اینجانب و نه اصل تایید شده است، رسیده ام و آن اینکه اکثر شرکت های سرمایه گذار ایرانی، صندوق های سرمایه گذاری و یا هلدینگ های بزرگی هستند که دغدغه اصلی شان برای شرکت در چنین سرمایه گذاری های پرخطر، کسب سود و بازار بیشتر است و نه توسعه علم و تکنولوژی و یا حتی نوآوری در محصول و فرایند.
  اما بالعکس، در بیشتر موارد ذکر شده خارجی، این سرمایه گذاری ها، شرکت های دانش بنیانی هستند که سرمایه زیادی را صرف توسعه علم و تکنولوژی می کنند که احتمالا بازده طولانی مدت خواهد داشت و شاید هم نخواهد داشت. بنابراین، شاید ریسک اصلی و یا شرکت های ریسک پذیر همان شرکت های توسعه تکنولوژی باشند که البته با توجه به استخدام و بکارگیری عالمان و فرهیختگان دانشگاهی، از ریسک سرمایه گذاری خود می کاهند و طبق نمودار ریسک و بازده، همان قدر که ریسک شکست در تحقق هدف زیاد است، بازده مورد انتظار نیز افزایش می یابد.

  در هر صورت، سوال یا نکته ابهامی اینجانب این است که آیا در ایران نیز شرکت سرمایه گذاری پرخطر دانش بنیان نیز وجود دارد؟ پارک های علم و فناوری تا چه حد موضوع ریسک چنین شرکت هایی قرار می گیرند و آیا رویه کنونی به توسعه فناوری و یا نوآوری کمک می کند و در نهایت چه باید کرد؟ ادامه مسیر یا آموزش و متعاقد کردن چنین شرکتها و صندوق هایی با سرمایه نسبتا زیاد برای سرمایه گذاری در انکوباتور ها و پارک های علم و فناوری؟
  با تشکر


 

برچسب برای این موضوع

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 10:33 بر حسب GMT +3.5 می باشد.