صفحه 4 از 5 اولیناولین ... 2345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 از مجموع 49
Like Tree140Likes

موضوع: بحث و نظر پیرامون فرآیند ورود به پارک‌های علم و فناوری

 1. #31
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  گزیده ای از مطلب شناخت دره سیلیکون نوشته یحیی تابش، محمد مروتی، محمد اکبرپور
  ورود نوآور به سیلیکون ولی


  راز درة سیلیکون در اکوسیستم آن نهفته است ولی این اکوسیستم بنابر ضرورتها و در یک فرایند تکاملی شکل گرفته و موجب شده است تا توجه سرمایه‌گذاران به سرمایه‌گذاري در شرکت‌هاي نوآور در زمینه‌هاي فناوري جلب شود و کم کم سرمایه‌گذاران خطرپذیر پدید آمدند و سایر روابط و مناسبات مالی و حقوقی بین صاحبان ایده و فناورها و صاحبان سرمایه سامان پیدا کرده است. همۀ این امور و سروسامان گرفتن زیرساختها و روابط مختلف در یک سیر تکاملی و براساس نیازها شکل گرفته، توسعه پیدا کرده و روز آمد شده است و رفته رفته اجزا و مؤلفه‌هاي مختلفی به آن اضافه شده است، مثلاً انکوباتورها و برنامه‌هاي شتابدهنده نیز در ده، پانزده سال اخیر شکل گرفته‌اند و صاحبان ایده زیر چترِ حمایتی مالی و آموزشی در انکوباتورها قرار می‌گیرند تا محصول مورد نظر خود را توسعه دهند و در صورت موفقیت با جلب سرمایه به توسعۀ بازار و کامل کردن محصول اقدام نمایند.
  در حال حاضر نظامِ تقریباً جا افتادهاي در اکو سیستم درة سیلیکون شکل گرفته است که گردش کارها و فعالیتهاي اقتصاد نوآورانه را سامان میدهد. براي این اکو سیستم چهار مرحله به قرار زیر میتوان در نظر گرفت:
  مرحله اول: شکل گرفتن ایده مرحلۀ اول در اکو سیستم، شکل گرفتن ایدة نوآورانه است.
  ایده‌هاي نوآورانه در نهادهاي زیر شکل میگیرند:
  · دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی
  · گاراژهاي کارآفرینی
  در هر یک از نهادهاي فوق گروه‌هاي نوآور با تشکیل تیمی کارآمد بر روي یک ایده کار میکنند تا محصول اولیه‌اي شکل بگیرد و در مسیر اکوسیستم درة سیلیکون جلو میروند. در دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی تیم‌هایی از دانشجویان خلاق و نوآور تحت نظر استادان علاقه‌مند بر روي پروژه‌هاي پژوهشی اصیل کار می‌کنند که ممکن است به دستاوردهاي نوآورانه‌اي منجر شود و به توسعۀ یک محصول بینجامد.
  در مرحلۀ شکل گرفتن ایده ممکن است عده‌اي از جوان‌هاي خلاق با امکانات محدود در خوابگاه‌هاي دانشگاهی و یا گوشه و کنار محل اقامت خود در درة سیلیکون ایدة نوآورانه‌اي را سامان دهند و با تشکیل یک تیم نسبت به توسعۀ آن ایده اقدام کنند.
  فعالیت‌هایی که در مرحلۀ شکل گرفتن ایده صورت میگیرد به طور خلاصه عبارت‌اند از:
  · تشکیل تیمی از بنیانگذاران
  · توسعۀ ایده و محصول اولیه
  فعالیت‌هاي فوق موجب رونق فرهنگ نوآوري و حتی ایجاد شغل‌هاي جدید میشود. ترکیب تیم چندنفرة بنیانگذاران نیز اهمیت زیادي دارد. باید افرادي کارآمد که به نوعی کامل‌کنندة توانایی‌هاي یکدیگرند و با تفاهم کامل با یکدیگر همکاري دارند در کنار هم فعالیت نوآورانه را شروع کنند تا به موفقیت برسند. ولی نکتۀ بسیار مهم در موفق شدن یک ایده این است که ایده در راستاي نیاز بازار شکل گرفته باشد و محصولی که قرار است تولید شود مورد پذیرش بازار قرار گیرد چه در غیر این صورت موفقیتی حاصل نخواهد شد.
  مرحلۀ دوم : شکل گرفتن کسب و کار
  نهادهاي زیر بستر لازم را براي شکل گرفتن و توسعۀ کسب و کار در مرحلۀ دوم فراهم میکنند:
  · انکوباتورها، برنامه‌هاي شتابدهنده
  · سرمایه‌گذاران فرشته (سرمایه‌گذاري هستۀ اولیه، وام قابل تبدیل به سرمایه)
  · سرمایه‌گذاران خطرپذیر (مرحلۀ اولیه)
  · دفاتر خدمات حقوقی و مالی
  فعالیت‌هایی که در این مرحله صورت میگیرد عبارت‌اند از:
  · تشکیل شرکت
  · تشکیل تیم مدیریتی
  · توسعۀ محصول
  · تدوین برنامۀ ورود به بازار
  این فعالیت‌ها موجب توسعۀ فرهنگ نوآوري میگردد.

  مرحلۀ سوم: رشد و توسعه
  مرحلۀ سوم، مرحلۀ رشد و توسعه است، نهادهاي زیر بستر لازم را براي رشد و توسعۀ کسب و کار فراهم میکنند:
  · سرمایه‌گذاران خطرپذیر
  · سرمایه‌گذاران خطرپذیر بین‌المللی
  · کمپانی‌هاي چندملیتی (بستر توزیع بین‌المللی، مشارکت در سرمایه‌گذاري)
  · دفاتر خدمات حقوقی و مالی
  در این مرحله فعالیت‌هاي زیر صورت میگیرد.
  · تولید درآمد براي شرکت
  · توسعۀ محصول یا افزایش تولید
  · غالب شدن به بازار آمریکا
  · ورود به بازار سایر کشورها
  این فعالیت‌ها هم موجب توسعۀ بیشتر فرهنگ نوآوري میشود و علاوه بر آن به رشد و توسعه کمک خواهد کرد.
  مرحلۀ چهارم: تولید ارزش و برداشت محصول
  مرحلۀ چهارم تولید ارزش و برداشت محصول است، نهادهاي زیر توانمندساز در این مرحله هستند:
  · سرمایه‌گذاران خطرپذیر (مراحل پیشرفته)
  · سرمایه‌گذاران بانکی
  · شرکتهاي چندملیتی
  فعالیت‌هاي این مرحله عبارت‌اند از:
  · افزایش درآمد
  · رسیدن به مرحلۀ سوددهی
  · توسعه بازار بین المللی
  · فروش و واگذاري شرکت و یا عرضۀ عمومی سهام و ورود به بازار بورس
  صاحبان ایده و افراد خلاق در دانشگاه‌ها و مؤسسات پژوهشی و یا به صورت مستقل با کار خلاقانه ایدة جدیدي را شکل میدهند. قوام گرفتن ایدة اولیه ممکن است در دانشگاه‌ها و مؤسسات با اعتبارات پژوهشی شکل بگیرد و یا ممکن است با امکانات شخصی بنیانگذاران توسعۀ اولیۀ محدودي داشته باشد در هر صورت تشکیل یک تیم مناسب براي توسعۀ اولیۀ محصول و پیش بردن آن ضروري است و یکی از عوامل مهمِ موفقیت تشکیل تیم کارآمد و خلاق از افراد علاقه‌مند و همراه و همدل است ولی شرط موفقیت نهایی همسویی با نیاز بازار و پذیرش بازار از محصول یا خدمت ارائه شده است.
  در مواردي ممکن است در همین مرحلۀ اول افراد تیم یک شرکت نوپا تشکیل دهند و یا به یک مرکز رشد بپیوندند و یا در یک برنامۀ شتاب‌دهندة مراکز رشد وارد شوند. مراکز رشد طیف متنوعی از گردش کار از جذب و هدایت گروه‌هاي خلاق و شرکت‌هاي نوپا و هدایت آنان براي توسعۀ محصول را دارند. برنامه‌هاي شتابدهنده نیز معمولاً در مراکز رشد شکل میگیرند و گروههاي خلاق و نوآور و یا شرکتهاي نوپا را براي مدتی معمولاً حدود 10 الی 12 هفته جذب میکنند و امکانات مالی و پشتیبانی اولیه و محدودي براي آنان فراهم می‌آورند و آنها را براي توسعۀ ایده و محصول هدایت و راهبري میکنند.
  ایده‌ها و محصولهاي نو که همسویی با نیاز بازار داشته باشند پس از قوام اولیه مورد ارزیابی سرمایهگذاران قرار میگیرند که ممکن است روي آنها سرمایه‌گذاري‌کنند تا براي بنیانگذاران امکان توسعۀ هرچه بیشتر محصول و امکانات بازاریابی و توسعۀ بازار فراهم شود. سرمایه‌گذاران طیف متنوعی دارند و در مراحل مختلف ممکن است علاقه مند به سرمایه‌گذاري شوند. سرمایه‌گذاران فرشته معمولاً در مراحل اولیه با تأمین سرمایۀ اندك، امکانات شروع و پیشرفت اولیه براي گروه یا شرکت نوآور و خلاق را عهده دار میشوند و در مقابل درصدي از شرکت تأسیس‌شده و یا شرکت نوپاي در شرف تأسیس را تصاحب میکنند و یا ممکن است سرمایۀ اولیه را به صورت وام قابل تبدیل به سهام در اختیار گروه یا شرکت نوپا قرار دهند و پس از قوام شرکت و ارزشگذاري آن متناسب با مبلغ وام مقداري از سهام شرکت را تصاحب خواهند کرد.
  پس از توسعه و قوام اولیۀ یک شرکت، چنانچه محصول نو و ارزشمندي که براي بازار جذاب باشد تولید شده باشد و براي توسعۀ بیشتر محصول و یا توسعۀ کسب و کار و بازار به سرمایه‌گذاري بیشتري نیاز باشد، نوبت به سرمایه‌گذاران خطرپذیر میرسد که ممکن است در مراحل مختلف در شرکت سرمایه‌گذاري کنند این سرمایه‌گذاريها به سرمایهگ‌ذاري سري آ، ب، ج و یا پیشرفته موسوم‌اند. سرمایه‌گذاران خطرپذیر که به نوعی یک صندوق مالی هستند روي شرکتهاي نوپا سرمایه‌گذاري میکنند، آنها با مکانیزمهاي بسیار دقیق نسبت به ارزیابی شرکتها و سرمایه‌گذاري روي آنها اقدام میکنند و در مقابل درصدي از سهام شرکت را تملک میکنند. شرکتها ممکن است در مراحل پیشرفت و یا در مراحل نهایی توسط شرکتهاي بزرگ خریداري و در آن شرکتها جذب شوند و فناوري و محصول خود را در اختیار آنان قرار دهند.
  شرکتهاي بزرگ در درة سیلیکون با مکانیزمهاي خاص به رصد کردن شرکتهاي نوپا می‌پردازند و اگر فناوري ارزشمندي تولید شده باشد که براي پیشرفت آنها مفید واقع گردد، آن شرکت را جذب و خریداري میکنند. این کار از این لحاظ مورد توجه شرکتهاي بزرگ است که از یک سو هزینه‌هاي زیاد تحقیق و توسعه و مدیریت آن را کم میکنند و از سوي دیگر فناوري آمادهاي را به کار میگیرند که به توسعۀ سریعتر آنان کمک خواهد کرد. براي شرکت نوپا نیز این کار درآمد زیاد و زودرسی حاصل میکند که سرانجام مطلوبی براي آنان محسوب میشود. بعضی از شرکتها که به تولید محصول یا ارائۀ خدمات جدید و نوآورانه‌اي میپردازند ممکن است به اندازة کافی رشد کنند و سهام آنها عرضه عمومی شود و به بازار بورس سهام وارد شوند. این سرانجام نیز براي بنیانگذاران و سرمایه‌گذاران شرکتهاي نو پا بسیار مطلوب است و به درآمدهاي سرشاري میرسند. سیستم‌هاي حقوقی و مالی پیچیده و جا افتاده نیز در کلیۀ مراحل شروع و توسعه و سرانجام گرفتن شرکتها به عنوان بخشی اساسی از اکوسیستم درة سیلیکون ضامن موفقیت، مشارکتها، جذب سرمایه‌گذاران و توسعۀ شرکتهاست. بسیاري از شرکتها نیز در مراحل مختلف توسعه و فعالیت به دلایل گوناگونی ممکن است دچار عدم توفیق شوند و از گردونۀ فعالیت خارج گردند. این امر یعنی عدم توفیق شرکتها نیز تابع روابط مالی و حقوقی بسیار شفاف و روشنی است که ضامن دوام و بقاي فعالیت شرکتهاي نوپا در اکوسیستم درة سیلیکون است. بنیانگذاران شرکتهاي غیر موفق نیز همواره شانس مجدد براي فعالیت را دارند تا در صورت توانایی، دوباره چرخۀ فعالیت را شروع کنند و با درس گرفتن از شکست قبلی مسیر موفقیت را طی نمایند. سرمایه‌گذاران نیز این امر را به خوبی در نظر میگیرند و در بعضی موارد تجربه‌هاي ارزشمندي که از یک عدم توفیق به دست آمده است ارزشهاي بالایی دارد که میتواند چراغ راه آینده باشد .
  ویرایش توسط علیرضا نوری تاجر : 01-06-2016 در ساعت 10:20

 2. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 3. #32
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  مطالعه موردي مراکز رشد و پارکهاي فناوري کشاورزي

  با تلخیصی از سایت دکتر بهمن ابراهیمی

  بخش کشاورزي در مسير گذار کشورها از مرحله توسعه نيافتگي، همواره نقش پيشرو را در اقتصاد ايفا کرده است، اما مشکلات تاريخي و ساختار اقتصاد کشاورزي در ايران موجب شده است اين بخش نتواند در جايگاه اصلي خود در عرصه اقتصاد کشور نقش آفريني کند. اين بخش از نظر توليد، اشتغال، صادرات، حفاظت و بهره برداري اصولي از منابع طبيعي و خدادادي، توسعه فناوريها و توسعه مشارکتهاي تحقيقات و فن مردمي، يکي از ارکان مهم اقتصاد و امنيت کشور به حساب مي آيد همچنين به دليل برخورداري از رشد مستمر و پايدار و درونزاي اقتصادي و نقش حياتي در ايجاد عدالت اجتماعي، تامين امنيت غذايي و توسعه اشتغال در جامعه مستلزم توجه خاص و حمايت کارآمد مي باشد.
  از جمله دلايل عدم سرمايه گذاري کافي در بخش کشاورزي مي توان به پايين بودن نرخ بازدهي در بخش کشاورزي، کمبود اعتبارات ريالي و ارزي، عدم گسترش صنايع تبديلي، فقدان نظامهاي حمايتي، فقدان نظام تشويقي و سودآوري بيشتر ديگر بخشها به ويژه خدمات اشاره نمود. انکوباتورها وپارکهاي فناوري کشاورزي بعنوان يک راهکار عملي جهت غلبه بر اين مشکلات و حمايت از کارآفرينان و صاحبان انديشه در بخش کشاورزي ارزيابي شده است.

  مزاياي انکوباتورها و پارکهاي فناوري کشاورزي

  همانند ساير مراکز رشد، انکوباتورهاي کشاورزي نيز به عنوان مرکزي در نظر گرفته مي شوند که کارآفرينان و صاحبان انديشه نو در قالب شرکتهاي کوچک و متوسط را در شروع کسب و کار حمايت مي نمايند تا اينگونه افراد بتوانند طرح و ايده خود را به محصول تبديل نمايند. انکوباتورها و پارکهاي فناوري کشاورزي مي توانند با ايجاد فضائي جذاب در جهت جذب سرمايه گذاري خارجي در اين بخش عمل نمايند. از اين رو به منظور آشنائي بيشتر با مراکز رشد و پارکهاي فناوري کشاورزي، نمونه هائي از انکوباتورها و پارکهاي فناوري کشاورزي در زير ارائه مي گردد:

  پارک فناوري کشاورزي و صنايع غذائي کونل

  پارک فناوري کشاورزي و صنايع غذائي کونل به منظور حمايت از خلاقيت، پايداري و توسعه بخش کشاورزي و صنايع غذائي انجام تحقيقات زيستي در راستاي منافع اقتصاد محلي و ايالتي و گسترش فعاليتهاي مرکز آزمايشات از طريق همکاري با مراکز , NYS کشاورزي آزمايشگاهي و شرکتهاي تجاري فعال در زمينه کشاورزي، صنايع غذائي و بيوتکنولوژي خدمات خود را به مشتريان ارائه مي دهد.
  اهداف پارک شامل بهبود وضعيت اقتصادي ژنوا , انتاريو , فينگر لک و نيويورک جذب بهترين متخصصان و کمک به حفظ مرکز به عنوان يک رهبر NYS آزمايشات کشاورزي جهاني فعال در زمينه تحقيقات کشاورزي, صنايع غذائي و بيوتکنولوژي در يک دوره طولاني مي باشد.
  امکانات پارک شامل ارائه يک محيط تحقيقاتي انعطاف پذير براي شرکتهاي نوپا فراهم نمودن فضاهاي اجاره­اي براي فعاليت هاي تحقيق و توسعه شرکتها تامين فضاي مورد نياز براي شرکت هاي بزرگ و بالغ امکان استفاده از گلخانه براي شرکتهاي مستاجر دسترسي به زمينهاي مجاور براي انجام آزمايشات و فعاليتهاي تحقيقاتي کشاورزي و امکان استفاده از تجهيزات آزمايشگاهي مرکز NYS از جمله شرکتهاي هدف اين پارک شرکتهاي فعال در زمينه کشاورزي صنايع غذائي و بيوتکنولوژي اعم از شرکتهاي موجود يا نوپا، شرکتهاي فعال در زمينه علوم زيستي و نوآور در زمينه کنترل آفات و بيماريهاي گياهان زراعي، شرکتهاي افزايش دهنده کيفيت, ايمني و سلامتي غذاهاي توليدي، شرکتهاي فعال در زمينه ژنتيک و اصلاح گياهان به منظور توسعه توليدات جديد در بخشهاي مربوطه, آژانسهاي تجاري ارائه دهنده خدمات به شرکتهاي فعال در زمينه کشاورزي، صنايع غذائي و بيوتکنولوژي، آژانسهاي غذائي و کشاورزي، انجمنها و شرکت هاي خدماتي مي باشند.

  پارک فناوري کشاورزي کانادا

  پارک فناوري کشاورزي کانادا در حقيقت يک انکوباتور تجاري به منظور کمک به توسعه سرمايه گذاري در بيوتکنولوژي کشاورزي Nova است. در اين پارک دانشکده کشاورزي و موسسه Nova Scotia اداره کشاورزي،Scotia مشارکت دارند. پارک Nova Scotia نوآوري فناوري کشاورزي کانادا با ارائه تجهيزات و وسائل مورد نياز، محيط مناسبي را به منظور توسعه شرکت هاي فناور فراهم مي کند.
  خدمات تجاری پارک شامل ارائه مشاوره در زمينه بازاريابي و مديريتي - خدمات پشتيباني اداري- خدمات تخصصي - بهره مندي از شبکه ارتباطي تجاري.
  در اين پارک 16 ايکر به ساختمانهاي مورد نياز براي استقرار و ثبت شرکتها، فضاهاي آزمايشگاهي و پروسه‌هاي ديگر اختصاص يافته است، به علاوه اين پارک 125 ايکر مربع ( 505875 ) متر مربع را براي انجام آزمايشات زراعي به مشتريان خود ارائه مي دهد.

  انکوباتور کسب و کار کشاورزي Icrisat آغاز نوآوري در ژرمپلاسم پنبه

  انکوباتور کسب و کار کشاورزي هند، در موسسه بين المللي تحقيقات گياهان زراعي مناطق گرم نيمه خشک در هيدراباند هند واقع شده است که با مشتريان بخش خصوصي همکاري مي کند. مرکز تحقيقات بذور زنده در هند روي پروژه­هاي تحقيقاتي مربوط به بيوتکنولوژي کشاورزي به منظور توسعه هيبريد پنبه فعاليت مي کند. موسسه بين المللي تحقيقات گياهان زراعي مناطق گرم نيمه خشک کمکهاي تخصصي خود را براي استفاده از مارکرهاي مولکولي، مارکر ژن، شناسائي و انتقال ژن فراهم ميکند به علاوه اين مرکز امکان استفاده ازگلخانه، آزمايشگاههاي بيوتکنولوژي و زمينهاي کشاورزي را براي انجام آزمايشات کشاورزي و بيوتکنولوژي فراهم ميکند. اين مرکز يک موسسه مهم براي همکاري با بخش خصوصي است که مي تواند استفاده از فناوريهاي موسسه بين المللي تحقيقات گياهان زراعي مناطق گرم نيمه خشک را براي تاسيس شرکت ها و سرمايه گذاري در بخش کشاورزي توسعه دهد. پروژه ديگري که با همکاري کارخانه هاي تقطير روسيه در اين انکوباتور اجرا ميشود توليد الکل بيرنگ (صنعتي) و الکل سوختي (که به بنزين اضافه مي‌شود) از واريته هاي سورگوم شيرين است. سورگوم يک گياه منطقه نيمه خشک است که از آن براي تهيه الکل استفاده مي شود، همچنين موسسه بين المللي تحقيقات گياهان زراعي مناطق گرم نيمه خشک درصدد است در آينده نزديک حمايت­هائي را از پروژه افزايش شکر در واريته هاي سورگوم بعمل آورد.

  مرکز رشد کسب و کار يانگ لينگ در چين (بخش نمايش صنايع HiTech درکشاورزي)
  مرکز رشد کسب و کار يانگ لينگ در آپريل 2002 به صورت يک انکوباتور کسب و کار hightech ملي معرفي شده است. هدف از مرکز رشد کسب و کار يانگ لينگ, تحقيق در پروژه هاي hightech با دورنماي تجاري درخشان و جذب افراد مستعد در اين زمينه مي باشد. اين مرکز با هدف سرمايه گذاري در زمينه hightech خدمات مالي و امکانات مربوطه را براي ايجاد زمينه هاي مناسب توسعه و نوآوري در بخش کشاورزي ارائه مي دهد. بنابراين، به کمک اين مرکز و سرمايه‌گذاري در زمينه صنايع hightech تواناسازي شرکتهاي تازه تاسيس به منظور توسعه hightech در بخش کشاورزي فراهم مي گردد. در حال حاضر بيشتر از 86 شرکت در اين مرکز مستقر شدند که 11 شرکت, محققان مراجعه کننده و 15 شرکت فارغ التحصيلاني که از طريق تغيير در سيستم سهام و اکتساب زمين شروع به فعاليت کردند، مي باشند. به طور کلي شرکتها در زمينه اصلاح واريته هاي کشاورزي و باغباني مهندسي ژنتيک، فناوريهاي ذخيره آب آبياري، جنگلکاري، فعاليتهاي تغذيه‌اي و توليد علوفه، توليد کودهاي مرکب، پروسه شگرف کشاورزي از طريق توليدات و فناوري اطلاعات کشاورزي فعاليت مي کنند. اين مرکز با در برداشتن توصيه هائي براي نحوه عمل در بازار، توسعه شرکتهاي نوپا را براي انفجار اقتصادي درکشاورزي بخش نمايش صنايع hightech مستحکم ميکند.
  خدمات تجاري اين مرکز شامل اتومبيل، اشتراک براي روزنامه و مجله ،خدمات پرينت تايپ و کپي, اتاق کنفرانس, اسکان, سالن غذاخوري, خدمات رفاهي عمومي, خدمات نظافت, تلفن و خدمات شبکه مي باشد.

  پارک تکنولوژي پيشرفته کشاورزي در چين

  اولين پارک کشاورزي hightech در شرق ايالت زجيانگ چين است.
  گلخانه هاي مدرن، محيط هاي حفاظت شده هيدروپونيک، يک مرکز کشت بافت گياهي و استخري براي تامين آب آبياري بعضي ازامکانات اين پارک مي باشند. در بين تسهيلات اين پارک، مرکز کشت بافت گياهي، بزرگترين نوع خود را در شرق چين دارد که سالانه ميتواند 30 ميليون گياهچه به طريق غير جنسي تکثير کند. اين پارک بيشتر از 100 واريته گياهي، شامل انواع مختلف گل، توت فرنگي، سيب زميني شيرين، گياهان داروئي و ... را معرفي کرده است. ده هزار کشاورز به اين پارک پيوسته اند و بيشتر از 20 دانشگاه در چين و انسيتوي تحقيقاتي شامل دانشگاه زجيانگ، دانشکده هاي علوم کشاورزي چين، دانشکده علوم کشاورزي ايالت زجيانگ، کارشناسان علوم کشاورزي و مزارع تخصصي ايالات متحده، فرانسه و هلند نيز در طراحي و ساخت اين پارک شرکت داشته اند. سياست هاي اصلاحي چين، اين کشور را به يک قدرت نوظهور صنعتي در صحنه جهاني مبدل ساخته است. توجه به صنايع و کشاورزي تکنولوژي پيشرفته از عمده عوامل پيشرفت اين کشور مي باشد. راه اندازي پار کهاي تکنولوژي پيشرفته يکي از ابزارهاي به کار گرفته شده توسط کشورچين براي رسيدن به اين هدف است.

  نتيجه گيري:

  تفاوت عمده اي که بين انکوباتورها و پارکهاي کلاسيک و انکوباتورها و پارکهاي فناوري کشاورزي وجود دارد اين است که انکوباتورها و پارکهاي فناوري کشاورزي در يک فضاي محدود و زير يک سقف قابل مديريت نيستند. به نحوي که مزرعه و ناحيه توليدي را شامل مي شود. اين مراکز علاوه بر امکانات ساير مراکز رشد و پارکها امکانات گلخانه اي، زمينهاي زراعي، تامين آب آبياري و آزمايشگاههاي تخصصي را نيز شامل مي شود. عملي نمودن برنامه­هاي يک مرکز رشد و پارک کشاورزي به مشخص کردن چند مقوله بصورت روشن نياز دارد، که از جمله مي توان به تعيين دقيق هدف، ويژگيها و توانائيهاي هدف نهائي، مديريت قوي و موثر و همزمان داشتن درک صحيح از فناوري اطلاعات و ارتباطات اشاره نمود.
  در راه اندازي انکوباتور و پارک هاي فناوري کشاورزي علاوه بر توجه به ضعف هاي نظام ملي نوآوري در هر کشور بايد به اقليم و ويژگي هاي کشاورزي مناطق مختلف نيز توجه گردد لذا به نظر مي رسد در بحث انکوباتورها و پارک هاي کشاورزي استفاده از يک الگوي واحد براي مناطق مختلف کشور مناسب نمي باشد.

 4. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 5. #33
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  Join the lively community of Leiden Bio Science Park
  The vibrant business community, top research, excellent facilities, business support and commitment of government bodies make Leiden Bio Science Park the ideal location for your business to flourish.
  Leiden Bio Science Park, the largest Dutch life science and health cluster, is your gateway to Europe. It is conveniently located at only 20 minutes from Amsterdam Schiphol Airport and well connected to the main train lines and highways.
  Five reasons to establish your company at Leiden Bio Science Park
  · Availability of labs and office space, for start-ups as well as established businesses
  · Strong R&D collaboration between academia and industry
  · Accessible state-of-the-art research facilities
  · A vibrant international community with lots of interaction and meetings
  · A highly educated life sciences labor force
  The largest life science region
  In close cooperation with the regional investment agency InnovationQuarter we provide for free tailor-made fact-finding visits and introductions to our network of financial, legal, business and real estate contacts.
  Find out here the 10 reasons to settle in West Holland, the Dutch largest Life sciences, Health and Medical Technology region, Medical Delta.
  Perfect incubator
  Leiden Bio Science Park has seen companies start as academic spin-offs and grow into SME´s or stock market listed companies, such as the Janssen family of companies of Johnson & Johnson, which includes former start-up Crucell, and Centocor and Mentor. Other companies have been taken over by large pharmaceutical companies, for instance Prosensa was acquired by BioMarin in 2015.
  The Netherlands boast a very start-up friendly business environment, read more about the start-up busines climate in the 2016 Startup Nation Scoreboard.
  Join the premier life sciences park in the Netherlands
  We’d love to have you on board! Please contact our Account Manager Ellen Smit to get back to you to discuss your options and answer any questions you might have.
  T: +31 71 524 75 55
  M: +31 625 18 05 97
  E: ellen.smit@leidenbiosciencepark.nl

 6. #34
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  8
  تشکر
  1
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  سرکار خانم شریفی
  با تشکر از توجه شما به موضوع مقاله « پارک علم و فناوری شانگهای» همانطورکه اطلاع دارید سرمایه گذاری واصولا تامین سرمایه برای شرکتهای دانش بنیان به خصوص شرکتهای نوپا، اقتضائات خاص خود را دارد. ویژگی اصلی شرکتهای دانش بنیان خلق محصولات جدید است.در این بین بسیاری از این شرکتهای نوپا پس از مدتی کوتاه به علت عدم توانایی در متقاعد کردن سرمایه گذاران و در نهایت عدم تامین سرمایه مالی شکست خورده و ازعرصه رقابت خارج می شوند. همین امر نفس سرمایه گذاری روی آنها را به شدت پراهمیت ساخته است.
  بدیهی است که سرمایه اصلی یک شرکت دانش بنیان نه در تجهیزات و املاک بلکه در داراییهای معنوی و سازماندهی استعدادهاست. متاسفانه سنجش میزان ارزش این سرمایه ها و به کارگیری آنها به عنوان تضمین سرمایه گذاری به سادگی ممکن نیست.
  بازار نامطمئن ، محصول نامشخص و مخاطرات متعدد در فرایند توسعه محصول و بازاریابی همگی فرایندهای متعارف تامین سرمایه را دشوار و حتی غیرممکن می سازند. در چنین شرایطی است که نوع متفاوتی از سرمایه گذارای برای تامین مالی شرکت های دانش بنیان مورد نیاز است
  .
  مهم ترین مشخصه سرمایه گذاری خطرپذیر در حوزة شرکتهای دانش بنیان آن است که سرمایه گذاران و افراد نوآور به درک مشترکی از ریسک بالای سرمایه گذاری رسیده باشند که به نظر می رسد این موضوع در اکوسیستم پارکهای علم و فناوری به نوعی جا افتاده و سرمایه گذاری در ایده های نوآور برای تحقق یک محصول دانش بنیان را امکان پذیر نموده است.
  پیشنهاد میکنم در این خصوص مطالب فایل پیوست (Sillicon Valley) را مطالعه فرمایید.
  فایل های پیوست شده
  ویرایش توسط سعید ظفرخواه : 03-05-2016 در ساعت 00:09

 7. #35
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 4 بار در 4 پست
  پارک های علم و فناوری ( Science park) به عنوان یکی از نهادهای اجتماعی موثر در امر توسعه فناوری و به تبع آن، توسعه اقتصاد دانش مدار و اشتغال زایی تخصصی، مورد توجه بسیاری از کشورهای جهان واقع شده اند. اگرچه تعریف واحدی از پارک ها یا شهرک های علمی در جهان وجود ندارد و کشورها بر اساس مقتضیات و نیازهای خود به ایجاد پارک ها اقدام می کنند ولی در یک تقسیم بندی کلی می توان پارک های علمی و فناوری را به سه دسته "مراکز رشد شرکت ها و موسسات نوپا( انکوباتورها) ، "پارک های علمی و فناوری" که بیشترین شرکت ها و موسسات تحقیقاتی و فناوری و انکوباتورها در آن حضور دارند و شهرک های علمی و تحقیقاتی که متشکل از چندین پارک ، دانشگاه و مراکز مسکونی هستند، تقسیم کرد.
  پارک های فناوری محیط های مناسب برای استقرار و حضور حرفه ای شرکت های فناوری کوچک و متوسط، واحدهای تحقیق و توسعه، صنایع و موسسات پژوهشی هستند که در تعامل سازنده با یکدیگر و دانشگاه ها به فعالیت های فناوری اشتغال دارند. هدف نهایی این همنشینی ایجاد چشمه های فناوری و تسهیل فرایند جذب ، ارتقا و انتشار ان است به نحوی که تمامی و یا بخش های عمده ای از فعالیت های منتهی به محصولات فناوری در این پارک ها به صورت حرفه ای قابل انجام باشد.

  چین :
  پارم علمی ملی Zhongguancun در سال 1988 در پکن تاسیس شد و مساحت آن 232 کیلومتر است و در حوزه پژوهش های علمی آموزشی و فناوری های صنعتی سطح بالا تمرکز کرده است. این پارک دارای 10 پارک و شهر الکترونیک زیر مجموعه است. پارک های چین بین سال های 1991 تا 1998 طی برنامه ای به نام مشعل رشد بسیار سریعی داشته اند. پارک هایی که امروزه در چین فعالیت می کنند نسبت به 77 پارک برنامه مشعل، هم از لحاظ فیزیکی و هم از لحاظ اشتغال بزرگتر و کارآمدتر هستند.
  پارک علمی شن یانگ در شهر شن یانگ از جمله شهر های مهم شمال کشور چین می باشد. ایم پارک علمی در حقیقت منطقه ویژه توسعه به حساب می آید. این منطقه طی سال 1988 تاسیس و فعالیت های خود را از سال 1991 آغز نمود. مساحت این منطقه ویژه بالغ بر 34 کیلومتر مربع و خود شامل شهر کامپیوتری چین، منطقه صنعتی هونان، منطقه صنعتی- آزمایشگاهی نانتا و ناحیه انبارهای عمومی می باشد.
  شهر کامپیوتری چین شامل دو خیابان اصلی و چهار خیابان فرعی است که در آن 360 شرکت در زمینه های الکترونیک و اطلاع رسانی فعالیت دارند. این شهر کامپیوتری مرکز فروش و پخش محصولات الکترونیکی شمال شرق کشور است. منطقه صنعتی هونان شامل چندین پارک علمی از جمله پارک علمی و فناوری صنعتی شن یانگ، پارک علمی دانشگاهی، پارک دانشمندان چینی خارج از کشور، پارک علمی فناوری حفاظت محیط زیست و مرکز رشد فناوری پیشرفته است.
  پارک علمی هایدن پکب از جمله 5 پارک علمی کشور است که در منطقه ای ویژه علمی به وسعت 100 کیلوتر مربع در شمال غرب پکن واقع گردیده است. در این منطقه ویژه 56 دانشگاه و کالج، 5 پارک علمی و 138 موسسه تحقیقاتی فعالیت دارند.
  پارک هایدن به لحاظ سابقه و فعالیت با رشد اقتصادی 30 درصدی از جمله مهم ترین پارک های علمی کشور چین به حساب می آید. بیش از 6 هزار شرکت در این پارک مستقر می باشند که بیش از 1000 شرکت آن چند ملیتی است. ارتباط درخوری میان پارک هایدن و دانشگاه های موجود در منطقه ویژه علمی پکن برقرا می باشد. هدف اصلی از برقراری این ارتباط علاوه بر استفاده از امکانات موجود دانشگاه ها و استفاده از استادان ، جلب دانشجویان جهت ایجاد موسسات می باشد. پارک هایدن همچنین ارتباط مناسبی با
  موسسات مالی و بانک ها در جهت جلب سرمایه ایجاد موسسات برقرار نموده است. علاوه بر این در جهت جلب دانشجویان چینی خارج از کشور، پارک هایدن اقدام به ایجاد پارک دیگری به نام پارک پیشرویان با فضای سه هزار مترمربع نموده است. این پارک از طریق ارائه خدمات ویژه از قبیل فضای کار، اعتبارات اولیه و معافیت مالیاتی، از دانشجویانچینی خارج از کشور جهت ایجاد موسسات و کارافرینی دعوت به عمل می اورد.
  منبع :

  1. بررسي پارك ها و مراكز رشد علم و فناوري ايران با نگاهي بر رويكرد جهاني
  2. سیاست ها و برنامه های توسعه یافته علم و فناوری در چین امروز

 8. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 9. #36
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  7
  تشکر
  0
  تشکر شده 4 بار در 4 پست
  پارک علم و فناوری سازمانی است که با هدف افزایش ثروت در جامعه توسط متخصصان حرفه‌ای مدیریت می‌شود و جریان دانش و فناوری را میان دانشگاه‌ها، موسسات تحقیق و توسعه، شرکت‌های خصوصی و بازار به حرکت می‌اندازد.
  این گونه پارک‌ها از طریق مراکز رشد، سازمان‌های نوآور را تقویت کرده و فرایندهای زایشی را تسهیل می‌کنند. پارک علم و فناوری محیطی است که در آن واحدهای تحقیقاتی مستقل یا وابسته به سازمان‌ها و صنایع، مجتمع شده و زیر پوشش و حمایت قرار می‌گیرند تا به خلاقیت و نوآوری بپردازند.
  تعمیق ارتباط بین دانشگاه‌ها، سازمان‌های تحقیقاتی، واحدهای تولیدی و مراکز تصمیم‌گیری دولتی برای توسعه فناوری و علوم کاربردی، از جمله اهداف ایجاد و توسعه پارک‌های علم و فناوری است.
  از طرف دیگر پارک‌های فناوری به عنوان ابزار جلب شرکت‌های مبتنی بر فناوری پیشرفته در سطح بین‌المللی شناخته می‌شوند و علاوه برآن محملی برای جذب متخصصان و دانشمندان و توسعه فعالیت کارآفرینان می‌باشند.
  بیش از 800 پارک علم و فناوری در بیش از 55 کشور جهان ایجاد شده و بیش از این مقدار در حال ساخت است که نشان از توجه کشورها به این نهاد اجتماعی مهم دارد.
  همچنین شکل‌گیری و توسعه بسیاری از پدیده‌های نوظهور تکنولوژیکی از درون این پارک‌ها است و دولت‌ها می‌کوشند با ایجاد محیطی مناسب، شرایط کار و فعالیت را برای شرکت‌های کوچک و متوسط، و جذب شرکت‌های بین‌المللی مبتنی بر فناوری فراهم نمایند.
  در تعریفی دیگر در مورد پارک فناوری آمده است:
  پارک فناوری واحدی است که:

  • با مؤسسات آموزشی و پژوهشی در ارتباط است.


  • زیرساخت‌ها و خدمات پشتیبانی، خصوصا مستغلات و فضاهای اداری را برای واحدهای تجاری فراهم می‌نماید.


  • وظیفه انتقال فناوری را بر عهده دارد.


  • وظیفه توسعه فناوری را بر عهده دارد


  پیشینه پارک فناوری:
  پارک‌های فناوری از اواخر دهه 50 میلادی در آمریکا ایجاد شدند و امروزه نیز در سراسر جهان وجود دارند و تعدادشان روز به روز در حال افزایش است.
  در سال 1993 در ایالات متحده آمریکا مساحت متوسط پارک های فناوری 200 هکتار بود با بیش از 200 هزار فوت مربع ساختمان، 12 شرکت عضو، 300 نفر شاغل و 250 هزار دلار بودجه عملیاتی.
  پارک‌های خارج از ایالات متحده عموما کوچکترند و در موقعیت‌های بسیار متفاوتی قرار دارند؛ از یک فضای سبز وسیع در محیطی روستایی گرفته تا پارک‌های عمودی در ساختمان‌های بلند واقع در شهرهای بزرگ. امروزه، حدود 250 پارک فناوری در انجمن بین‌المللی پارک‌های علمی عضو هستند و 295 پارک عضو انجمن پارک‌های فناوری مرتبط با دانشگاه هستند.
  پارک علمی و فناوری روسیه:
  اتحادیه مراکز نواوری و فناوری روسیه از حدود 300 شرکت نوپا و کوچک شکل گرفته و وابسته به دانشگاه MET است. این دانشگاه در رشته های نانوتکنولوزی، الکترونیک، مدیریت و اقتصاد نیرو تربیت می کند. اتحادیه در کنار این دانشگاه در حومه شهر مسکو مستقر است. اولین انکوباتور تجاری در سال 1991 تاسیس شد و هم اکنون حدود 60 شرکت عضو آن هستند. در این انکوباتور خدمات مختلف از جمله اموزشی ، حسابداری، حقوقی ، بازاریابی و ... ارائه می شود.
  پارک فناوری سفیر که در گذشته یک مجموعه صنعتی وابسته به صنایع نظامی روسیه بوده و وظیفه تولید تراشه های دقیق برای صنایع هوا و فضا را بر عهده داشته در سال های اخیر، بخش مهمی از فضای ان بازسازی شده و به پارک فناوری تبدیل شده است. این مجموعه حدود 250 عضو غیر دولتی دارد که البته همه آن ها در حوزه فناورانه فعالیت نمی کنند بلکه برای تامین بخشی از هزینه های مدیریت پارک، بخشی از فضاهایی که مشرف به خیابان اصلی است به شرکت های تجاری اجاره داده اند. خدمات متنوعی در زمینه حقوقی ، حسابداری، بازاریابی، امور رسانه ای و تبلیغات ، اماده کردن اسناد مناقصات ، امور بسته بندی و ... به اعضا ارائه می شود و روی حوزه های تخصصی فناوری های پیشرفته مانند میکروالکترونیک و نیز تصفیه اب کار شده است.
  پارک علمی دانشگاه دولتی مسکو هم از سال 1992 با هدف ایجاد محیطی مناسب برای به ظهور رساندن ایده های خلاقانه دانشگاهیان فعالیت خود را آغار کرده است . ساختمان پارک 7500 مترمربع است و 50 شرکت با 2800 کارمند در ان فعالیت دارند.
  منابع:
  نگاهی به بزرگ ترین پارک های علوم فناوری جهان- http://www.noormags.ir/view/fa/articlepage/ 1054019

 10. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 11. #37
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  منبع : مطالعات مقالات ذکر شده در متن و برداشت شخصی + استفاده از سایت قانون باز به نشانی : http://www.ghanoonbaz.com/

  با توجه به مبحث درسی و ارتباط نوآوری و شرکت های دانش بنیان حاضر در پارک های علم و فناوری و مشکلات آنها و نیاز به حمایت های مالی و معنوی (تشویقی و مالکیت معنوی) دولتی و یا سرمایه گذاران خصوصی، بر این شدیم که ضمن ارائه تعاریف خاص دانش و شرکت دانش بنیان به صورت خلاصه از قوانین ثبت شرکت (و انواع ثبت شرکت) در چین بعنوان یکی از کشورهای با اقتصاد نوظهور و قدرتمند که میزان ثبت اختراع آن نیز از بسیاری از غول های نوآوری و تکنولوژی پیشی گرفته است مطلبی گردآوری کنیم.
  ضمن آنکه دانستن این مطالب به تصمیم گیری صحیح در مورد نوع سرمایه گذاری در کشورهای خارجی و تفاوت های قانونی در داخل و خارج کمک خواهد کرد و این مطالب در ادامه و پاسخ به مقالات زیر به نام "فرار مغزها یا چرخش مغزها: رابطه قاره آسیا با دره سیلیکون نوشته آنالی ساکسنین" و همچنین "نهادینه شدن علم، نگهداری و استقرار مغزها نوشته محمد امین قانعی راد" است که چرا بسیاری از پارک های علم و فناوری جهان اینقدر سودده هستند ولی رشد پارک های علم و فناوری در ایران آنچنان که باید نیست. شاید لزوم داشتن سرمایه گذاری مخاطره پذیر و همچنین مقررات زدایی از اصلی ترین ریشه های تمایل ایرانیان به ثبت شرکت های نوآور در سایر کشورهاست... شاید...

  گزارش:
  مجموعه اي از دارایی های تئوري، عملي، مهارتي و تجربي بشر است. در طول تاريخ، داشته‌هاي متعددي مانند زمين، تجهيزات سخت افزاري، منابع طبيعي و اطلاعات، جوهره اصلي كسب و كار بشر را تشكيل مي‌دادند. امروزه دانش، جوهره اصلي شركتها را تشكيل مي دهد و رقابت شركتها بر سر ميزان، سطح و نوع دانش موجود در آنها تعيين ميشود.
  عوامل متعددی موفقیت یا عدم موفقیت یک شرکت دانش بنیان را تعیین می کنند، می توان از بخش تحقیق و توسعه، تجاری سازی، منابع انسانی و توجه به حقوق مالکیت فکری و زنجیره ارزش
  از شرایط ظهور شرکت دانش بنیان می توان به مسیر جهانی سازی، زیرساختهای مطمئن و فرهنگ و مقررات زدایی اشاره داشت. از آنجاییی که دانش، سرمایه انسانی است محدد ساختن آن به مرزهای جغرافیایی ناممکن است. همان طور که گفته شد زیرساخت از مهم ترین شرایط ظهور این شرکتهای نوآور است که به تبدیل توان بالقوه به بالفعل است که شامل خطوط ارتباطی و انتقالی و موسسات پژوهشی و دانشگاهی در هر منطقه ای نام برد. فرهنگ نیز عامل تاثیرگذار است. مثلا نمی توان توسعه چنین شرکتهایی در چین را فقط به اقتصاد ارتباط داد و اثر فرهنگ را نادیده گرفت.
  قانون و مقررات زدايي يعني بهينه ساختن قوانين در مسیر تشويق و ترویج فعاليتهاي اقتصادي و تجاري سازی شركتها در جهت تبدیل شدن به موسسه دانش بنيان است. فراهم آوری محيطي امن، سالم و رقابتي از مزاياي قوانين مطلوب براي شركتهاي دانش بنيان است.
  حلقه مفقوده را می توان فقدان یا کم بودن سرمایه گذاری مخاطره پذیر دانست. مراحل اولیه تشکیل شرکت دانش بنیان بسیار پرمخاطره بوده و تامین مالی و ریسک پذیری از ملزومات آن است.
  به بحث اصلی باز میگردیم: پارک های علم و فناوری
  زیرساخت های اقتصاد دانش بنیان ، همان مراکز رشد علم و فناوری هستند. كسب و كارهايي مانند دانشگاه ها، شركتهاي زايشي، موسسات تحقيق و توسعه، هسته‌هاي فناور و ... غالبا خطر بالايي را در مرحله شروع فعاليت و يا توسعه، تحمل ميكند، نتیجه می گیریم می تواند تعديل ريسك شركتهاي دانش بنيان از وظايف پاركها و مراكز رشد است. بسیاری از کشورهای دنیا، برنامه‌های حمایتی برای چنین شرکت‌هایی دارند. وسوبسیدهای بسیار سنگینی به تولید‌کنندگان می‌دهند به صورت موردی می توان به رشد این شرکت ها در سایر کشورهای با اقتصاد پیشرفته یا نوظهور پرداخت. مثلا چین در پارک‌های فناوری خود امکاناتی در اختیار شرکت‌ها قرار می‌دهد که بسیاری از شرکت‌های خارجی و ایرانی علاقه‌مند هستند که در کشور چین فعالیت کنند؛ حمایت‌هایی از جمله ١٥سال معافیت مالیاتی، مشارکت در حقوق و دستمزد، تامین بسیاری از مواد اولیه و... . تمامی شرکت‌های دانش‌بنیان در یک ویژگی مشترک هستند و آن هم ریسک بالای تجاری‌سازی است اما سرانجام بسیار سودده می‌شوند. پس به این نکته توجه داشته باشید که "های‌تک به معنی فناوری پیشرفته" معادل است با "های‌ریسک ، به معنای خطرپذیری زیاد" و همچنین "های‌گین، به معنای درآمد زیاد. در دنیا تلاش می‌کنند میزان ریسک را کاهش دهند. نمی‌توان کشور پیشرفته‌ای را در دنیا پیدا کرد که از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت نکند اما در بسیاری از کشورهای دنیا، نهادهای مالی مشخصی در این زمینه فعالیت می‌کنند که به آنها سرمایه‌گذار مخاطره‌پذیر می‌گویند. پس بسیاری از بخش‌های دولتی و غیردولتی در تامین منابع برای ادامه فعالیت‌های شرکت‌ها مشارکت می‌کنند. پس حمایت صرفا وام نیست، حمایت‌کننده هم صرفا دولت نیست.
  گزینه هایی که برای سرمایه گذاران خارجی برای انجام کسب و کار در بازار چین وجود دارد شامل:
  ثبت دفترنمایندگی (Representative Office)
  دفاتر نمایندگی عموماً می توانند به ایجاد ارتباط میان شرکت مادر در خارج و مشتریان یا عرضه کنندگان بالقوه در محل، انجام تحقیقات بازار، اقدامات مقدماتی برای شرکت هلدینگ، کنترل کیفیت و غیره بپردازند. مطابق فرآیند تعریف شده برای ایجاد دفتر نمایندگی، اخذ ویزای کار، اجازه اقامت و استخدام نیروی محلی بطورقانونی مجاز است و راه را برای بررسی های بیشتر جهت تأسیس شرکت تجاری در آینده هموار می سازد. دفاتر نمایندگی ابزار مناسبی برای شرکت در مناقصات بین المللی، خرید محصولات تولید داخل برای صادرات یا بنگاه هایی که علاقه مند به فروش محصولات خارجی در داخل هستند می باشد. معایب آن این است که برای مثال دفاتر نمایندگی نمی توانند بطور مستقیم به فعالیت های تجاری بپردازند و هرگونه درآمد حاصل از معاملات تجاری نمی تواند از طریق حساب بانکی دفتر نمایندگی در محل منتقل گردد. دفاتر نمایندگی مجاز به صدور صورت حساب برای هیچ محصول یا خدماتی نیستند. دایرکردن یک دفتر نمایندگی می تواند تا حدی پیچیده باشد .هر کدام از موارد بالا عملکرد متفاوتی داشته که با توجه به مقررات به رونق آن می انجام یا از آن ممانع بعمل می آید. بنابراین انتخاب ساختار صحیح از ملزوات موفقیت در این کشور است
  مطابق قوانین شانگهای، تمام متقاضیان گواهی ثبت را از طریق کارگزاران دولتی اخذ می نمایند( اضافه شدن لایه دیگری از هزینه و فرایند اداری). درخواستها از دست موسسات خدماتی حرفه ای گرفته می شود و به کارگزاران داده می شود. بسیاری از مشتریان به کارگزار خود اختیار افتتاح حساب بانکی می دهند درحالیکه خودشان نیز قادر به چنین کاری هستند. کارگزان نیز بدون مشورت با مشتری بسادگی حساب بانکی افتتاح می کنند بدون آنکه در مورد جزئیات مدیریت حساب ازجمله نرخ بهره بانکی و غیره صحبتی به میان بیاورند که خطراتی دربرخواهد داشت. دفتر نمایندگی باید با مراجعه به شرکت معتبر تأمین نیروی انسانی برای خارجی ها که از سوی دولت محلی در چین واجد صلاحیت شناخته شده است برای استخدام نیروی محلی اقدامکند.
  ثبت شرکت مشترک (Joint Venture Company)
  شرکت مشترک، شرکتی با مسئولیت محدود است که بین یک شرکت چینی و سرمایه گذار خارجی شکل می گیرد که در آن شریک یا شرکای خارجی مالک بیش از 25%از سهام شرکت هستند. شایان ذکر است ایجاد شرکت مشترک، ادغام شرکت داخلی و خارجی نیست بلکه تأسیس شرکت جدیدی است بامالکیت دو طرف که درآن مسئولیت صاحبان سهام محدود به آورده آنها برای تجارت می باشد . مسئولیت و تعهد به شرکت های مادر تعمیم نمی یابد.نکته اینکه معمولا یک شخص حقیقی چینی نمی تواند سهام دار شرکت مشترک باشد. ایجاد شرکت مشترک در شرایطی که شرکا چیز ملموسی برای ارائه داشته باشند بسیار مناسب است. این نوع شخصیت حقوقی می تواند بعنوان ابزاری برای ورود به بخش صنعتی عمل کند که در غیر این صورت محدود به 100درصد سرمایه گذاری خارجی بود. بطور جایگزین آنها می توانند یک شبکه توزیع ایجاد شده، برند شناخته شده، فرآیندهای تولیدی خاص یا دارایی های دیگری مثل زمین و مجوزهای خاص داشته باشند برای جلوگیری از مشکلاتی که در بسیاری از شرکتهای مشترک در گذشته بوجود آمده است، دارایی های شریک را به طور کامل از نظر کیفیت، محدودیت ها و صحت مالکیت ازجمله مالکیت زمین، ساختمان، تجهیزات، پرسنل و حتی دارائی های غیر ملوس مانند مدیریت، انتقال فناوری و پشتیبانی های توزیع و فروش بررسی نمایید.
  ثبت شرکت با مالکیت خارجی ( Wholly Foreign-Owned Enterprise)
  شرکتهای با مالکیت کاملاً خارجی کنترل و انعطاف پذیری بیشتری دارند و خطرات ناشی از بکارگیری شریک محلی را ندارند. دولت نیز فعالیت های تجاری بیشتری را از طریق این نوع شخصیت حقوقی مجاز نمود و در چارچوب قوانین سازمان جهانی تجارت، چین به عنوان عضو این سازمان صنایع زیادی را آزادسازی نمود. قانون چین همیشه شرکتی که شریک محلی ندارد را شرکت با مالکیت کاملاً خارجی می داند. حتی اگر شرکای خارجی بتوانند مشترکاً درآن سرمایه گذاری نمایند.
  ثبت شرکت بازرگانی با سرمایه خارجی (Foreign-Invested Commercial Enterprise)
  امکان دریافت مجوز صادرات-واردات برای سرمایه گذاران در چین فراهم است و می توان شرکتهایی با تمامی عملیات اجرایی، خرده فروشی و یا تجاری با مالکیت خارجی صددرصدی تاسیس کرد و به خرید و فروش در چین پرداخت. شخصیت حقوقی شرکت های تجاری با سرمایه خارجی اطلاع می شوند و شرکتهای با مالکیت تمام خارجی هستند. ثبت شرکت های تجاری با سرمایه خارجی هزینه بر نیست و می به سرمایه گذاران خارجی کمک می شود تا خرید و صادرات را با فعالیت های کنترل کیفیت ترکیب کنند. طبق قوانین، امکان فعالیت های تجاری زیر برای شرکت های تجاری با سرمایه خارجی فراهم است:
  1)صادرات/واردات، توزیع و خرده فروشی، 2)خرده فروشی یعنی فروختن کالا و خدمات به اشخاص حقیقی از یک محل ثابت و از طریق تلویزیون، تلفن، پست، اینترنت و ماشین های فروش خودکار، 3)عمده فروشی یعنی فروختن کالا و خدمات به شرکتها ومشتریان ازسازمانهای صنعتی، تجاری یا سایر، 4)معاملات نمایندگی بر پایه شرایط قرارداد (کارگزاری یا واسطه گری ، 5) فروختن حق امتیاز
  با توجه به رویکرد آزادسازی در اقتصاد چین، سرمایه گذاران در صنایع انحصاری مذکور باید منتظرقوانین آزادانه تر باشند.
  ویرایش توسط معصومه یعقوبی خامنه : 10-05-2016 در ساعت 08:59

 12. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 13. #38
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست

  techparks.arizona.edu بخش اول

  منبع سایت اصلی پارک
  https://techparks.arizona.edu/

  Header_Parks_BioPark.jpg
  Facts

  UA Tech Park at The Bridges at a Glance
  :Size and Scope
  · The UA Tech Park at The Bridges encompasses 65 acres in central Tucson
  · At build-out, will include nearly 3.2 million square feet of developed space, including office and laboratory space as well as hospitality, educational, and residential usages
  · The UA Tech Park at The Bridges is part of "The Bridges," a large multiuse development that includes residential and retail development
  :Sustainability
  · The site will incorporate best practices for sustainable development
  · Plans include 15 acres of open space
  :Infrastructure
  · Recently completed infrastructure improvements include roadways, water and sewer lines, natural gas and electrical distribution system, and telecommunications conduit
  :Community
  · The Park is adjacent to several of Tucson’s historic, multicultural neighborhoods
  · The Pathway to Discovery, a walkway extending along the eastern boundary of the Park, provides both recreational and educational opportunities for the
  community
  ویرایش توسط معصومه یعقوبی خامنه : 10-05-2016 در ساعت 09:01

 14. #39
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست

  techparks.arizona.edu بخش دوم

  Join Us
  Join us to create a thriving Southern Arizona community


  :Companies

  :Is business incubation right for your venture? We are committed to working with companies that
  Are locally based0
  Are focused in one of these technology areas: Defense and Security, Mining Technology, Arid Lands, Agriculture and Water, Biotechnology, Intelligent Transportation and Smart Vehicles, Advanced Energy, Informatics/Big Data, Advanced Manufacturing and Sustainable Development, Imaging/Opitcs/Photonics
  Have a team capable of handling the early-stage technical and operational aspects of the business
  Are willing to obtain assistance and support where appropriate
  Are committed to their new venture
  Provide economic benefits in the form of job and wealth creation or otherwise develop an innovative product or service that will benefit the region
  Are not in direct competition with an existing incubator client
  Learn more about our application adn selection process or contact us for more information
  :Community Members
  The Arizona Center for Innovation is a community effort. By supporting the Arizona Center for Innovation and its companies, you help to bring new technologies to market, create jobs, and strengthen our Southern Arizona community
  :There are many ways to get involved
  Become a Mentor
  Attend an Event
  Become a Partner


  منبع سایت اصلی پارک
  https://techparks.arizona.edu/

  ویرایش توسط معصومه یعقوبی خامنه : 10-05-2016 در ساعت 09:02

 15. #40
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  8
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  باتشکر از گزارش اقای ملک محمد
  ایا امکان دارد پارکهای فناوری قطر با این حجم زیر ساخت به پارک مهمی در سطح جهان تبدیل شود ؟ 

برچسب برای این موضوع

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 03:23 بر حسب GMT +3.5 می باشد.