صفحه 2 از 5 اولیناولین 1234 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 49
Like Tree140Likes

موضوع: بحث و نظر پیرامون فرآیند ورود به پارک‌های علم و فناوری

 1. #11
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  محل سکونت
  tehran
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  كره جنوبي: دولت كره جنوبي شهرك علمي و تحقيقاتي دايدوك (DAEDUK) را در سال 1973 در مساحت 8/27 كيلومتر مربع و با هزينه سرمايه گذاري 30 تريليون كره به كمك دولت و بخش خصوصي آغاز كرد و اكنون با دستاوردهاي تحقيقاتي زياد از جمله 30 هزار ثبت حق اختراع در كره و خارج جزء مؤسسات معروف دنيا شناخته مي شود. 232 مؤسسه آموزشي و تحقيقاتي از جمله 18 مؤسسه حمايتي تحقيقاتي دولتي، 29 مؤسسه تحقيقاتي خصوصي تجاري بزرگ در آن مشغول هستند. همچنين داراي 18 هزار محقق شامل 5 هزار محقق دكتري است.

  انگلستان: پارك علمي كمبريج در انگلستان كه در سال 1970 تأسيس شد و قديمي ترين و معتبرترين پارك علمي انگليس است و در فاصله 3 كيلومتري مركز كمبريج قرار دارد. تعداد شركت هاي اين پارك 100 و مساحت ساختمان هاي آن 5.610.000 فوت مربع (تقریبا 351.000 متر مربع) است.

  روسيه: اتحاديه مراكز نوآوري و فناوري روسيه از حدود 300 شركت نوپا و كوچك شكل گرفته و وابسته به دانشگاه MET است. اين دانشگاه، در رشته هاي نانوتكنولوژي، IC ، الكترونيك، مديريت و اقتصاد نيرو تربيت مي كند. اتحاديه در كنار اين دانشگاه در حومه شهر مسكو مستقر است. اولين انكوباتور تجاري در سال 1991 تأسيس شد و هم اكنون حدود 60 شركت عضو آن هستند. در اين انكوباتور، خدمات مختلف از جمله آموزشي، حسابداري، حقوقي، بازاريابي و ... ارائه مي شود. زمينه هاي كاري اين مركز عبارتند از: الكترونيك، اپتيك، تجهيزات مخابراتي و موارد مشابه. پارك فناوري سفير (sapphire Technival park)در سال هاي قبل يك مجموعه صنعتي وابسته به صنايع نظامي روسيه بوده است و وظيفه توليد تراشه هاي دقيق براي صنايع هوا و فضا را بر عهده دارد. اما در سال هاي اخير، بخش مهمي از فضاي آن بازسازي اساسي شده و به پارك فناوري تبديل شده است. اين مجموعه حدود 250 عضو غيردولتي دارد كه البته همه آنها در حوزه هاي فناورانه فعاليت نمي كنند بلكه براي تأمين بخشي از هزينه هاي مديريت پارك، بخشي از فضاهايي كه مشرف به خيابان اصلي است را به شركت هاي تجاري اجاره داده اند. خدمات متنوعي در زمينه هاي حقوقي، حسابداري، بازاريابي، امور رسانه اي و تبليغات، آماده كردن اسناد مناقصات، امور بسته بندي و ... به اعضا ارائه مي شود و روي حوزه هاي تخصصي فناوري هاي پيشرفته مانند ميكروالكترونيك و نيز تصفيه آب كار شده است. پارك علمي دانشگاه دولتي مسكو: دانشگاه دولتي مسكو بزرگترين دانشگاه روسيه با قدمت 250 ساله است. اين دانشگاه داراي 32 دانشكده، 4 موزه، كتابخانه اي عظيم، 40 هزار دانشجو، 5000 دانشمند، 4000 پروفسور و 500,21 كارمند است. همچنين 170 نفر از اعضاي آكادمي علوم در اين دانشگاه مشغول به كار هستند. از سال 1992 اين پارك تأسيس شده است و وظيفه اصلي ايجاد محيطي مناسب براي به ظهور رساندن ايده هاي خلاقانه دانشگاهيان است. آنها يك شركت سهامي خاص تأسيس كرده اند كه 60 درصد سهام آن متعلق به دانشگاه و بقيه آن متعلق به اتحاديه نوآوري و نيز مركز حمايت از نوآوري هاي كوچك است.ساختمان پارك 7500 متر مربع است و 50 شركت با 2800 كارمند عضو هستند. شركت ها فضايي در حدود 10 تا 500 مترمربع را اجاره مي كنند. خدمات پارك عبارت است از: فضاي اجاره اي، ايجاد ارتباط براي شركت هاي عضو، تأمين مالي، مشاوره تجاري- اداري، تعامل بين دانشگاه و شركت هاي دانش بنيان، طرح معرفي شركت ها به يكديگر، و ساير آموزش ها و خدمات ديگر، مانند برنامه هاي ايجاد ارتباط ميان سرمايه گذاران با صاحبان ايده به منظور پرورش ايده و تبديل آن به محصول.


  آمريكا: پارك تحقيقاتي مركزي فلوريدا: اين پارك يكي از پيشرفته ترين پارك هاي آمريكا محسوب مي شود که تقریبا 416 هكتار مساحت را در بر مي گيرد. در اين پارك 130 شركت مستقر هستند و نزديك به 9750 نفر مشغول به كار هستند. در اين پارك علاوه بر خدمات آموزشي و پژوهشي در كنار آن داراي امكانات جانبي مانند بانك، رستوران، هتل و ... در محوطه داخلي پارك وجود دارد. پارك علم و فناوري دانشگاه آريزونا: در مساحت بيش از544 هکتار مساحت در جنوب شرقي تاكسون(Tucson) آريزونا قرار دارد. همچنين قريب 186 هزار مترمربع فضا براي توسعه فناوري هاي سطح بالا و آزمايشگاه هاي تحقيقاتي در نظر گرفته شده است. پارك علم و فناوري از شركت IBM در سال 1994 خريداري شده است و از 2 مستأجر با 1200 شاغل به 40 شركت با بيش از 7000 شاغل افزايش يافته است. پارك سالانه قريب 5/2 بيليون دلار به اقتصاد منطقه كمك مي كند و يكي از بزرگترين مراكز اشتغال منطقه است.

 2. #12
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  محل سکونت
  tehran
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  بررسي پارك ها و مراكز رشد علم و فناوري جهان
  فایل های پیوست شده

 3. #13
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  12
  تشکر
  0
  تشکر شده 5 بار در 5 پست

  Qatar Science & Technology Park (QSTP)

  God.jpg
  1.
  پارک مربوطه را به طور مختصر معرفی کنید (تاریخچه، کشور، حوزه فعالیت و ...)


  در ابتدا تصمیم داشتم مطالعات خود را در زمینه پارک علم و فناوری متوجه پارکی به نام novum در کشور سوئیس نمایم اما در این اثنی برخورد به پارک علم و فناوری کشور قطر برایم بسیار جالب بود و تصور کردم با توجه به نزدیکی کشور قطر به کشور عزیزمان ایران پرداختن به این پارک می تواند در اولویت قرار گیرد.


  Qatar Science & Technology Park (QSTP)

  پارک علم و فناوری قطر ، بخشی از بنیاد تحقیق و توسعه قطر، محیطرشد اولیه قطر برای توسعه فناوری، پرورش محیط مورد نیاز برای سرعت‌بخشیدن به تجاری‌سازی تحقیق و حمایت از خلاقیت و کارآفرینی است. پارک علم و فناوری قطر بر روی 4 زمینه تمرکز می‌کند که به عنوان استراتژی تحقیق ملی قطر در سال 2012 اعلام شد:


  انرژی، محیط زیست، علوم بهداشتی و فناوری‌های اطلاعاتی-ارتباطی. این پارک در محل شهر آموزشی بنیاد واقع شده است و دارای دسترسی به منابع دانشگاه‌های تحقیقاتی پیشرو در این زمینه است

  این مکان علاوه بر مراکز پارک علم و فناوری قطر، شامل شرکت‌های کوچک، بنگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی بین‌المللی که متعهد به مشارکت در سرمایه‌گذاری، ایجاد مالکیت فکری، افزایش مهارت‌های مدیریتی فناورانه و توسعه‌ی محصولات خلاقانه به موازاتِ اجزای تحقیقاتی و علمیِ افقِ ملی قطر در سال 2030 هستند. پارک علم و فناوری قطر کمک می‌کند تا اقتصاد post-carbon economy (بعد از نفت و محصولات نفتی) قطر از طریق تشویق شرکت‌ها و موسساتِ سرتاسر جهان برای توسعه و تجاری‌سازی فناوری‌هایشان در قطر رشد کند و به کارآفرینان کمک می‌کند تا تجارت‌های فناورانه را آغاز کنند.


  QSTP2.jpg

  تسهیلات این پارک

  پارک علم و فناوری قطر دفاتر کلاس جهانی و آزمایشگاه‌های طراحی‌شده‌ی مخصوص، برای شرکت‌های فناورانه تدارک می‌بیند. شرکت‌ها می‌توانند خصوصیات مورد نظر را در ساختمان‌های چندمنظوره کرایه کنند یا قرارداد ساختمان‌های خودشان را برای طراحی و ساخت توسط پارک علم و فناوری قطر امضا کنند.


  مرکز خلاقیت

  محیط رشد تجارت پارک علم و فناوری قطر کمک می‌کند تا شرکت‌ها به آسانی شروع به کار و به سرعت رشد کنند. پارک علم و فناوری قطر دفاتر آماده تحویل، تمام مبله از 45 متر مربع را در اختیار می‌گذارد در حالی که اتاق‌های ملاقات، خدمات تجاری و مشاوره تخصصی همگی در کنار آن مهیا هستند. همچنین مرکز، شاهراهِ ارتباطی پارک علمی شامل رستوران ها و فضاهای باز عمومی است.


  QSTP-3.jpg

  مراکز فناوری

  یک جفت ساختمان دو طبقه در نظر گرفته شده است که برای شرکت‌های متوسط و بزرگ مناسب است. این مراکز شاهکارهای تاثیرگذار مهندسی هستند که قادرند آزمایشگاه‌های مجهز سنگین و دفاتر مدرن را در دل خود جای دهند. فضاهای در اختیار تا 500 مترمربع است و می‌تواند متناسب با نیازهای اجاره‌کنندگان تغییر یابد. مبالغ کرایه پارک علم و فناوری قطر علی رغم ویژگی تحقیاتی بودن ساختمان‌ها و زیرساخت‌های آن، رقابتی و متناسب با قیمت ملک تجاری در دوحه هستند.

  QSTP4.jpg


  2) فرآیند ورود به پارک را به طور دقیق تشریح کنید.


  شرایط لازم

  از آنجایی که پارک علم و فناوری قطر یک پارک علمی است، نیاز است تا بخش اعظم فعالیت مستاجران شرکت در پیشرفت‌های فناورانه باشد. بخصوص پروژه‌هایی تشویق می‌شوند که با همکاری دانشگاه‌های قطر و موسسات تحقیقاتی صورت می‌گیرند.

  نمونه‌هایی از فعالیت‌های در حال انجام


  1. تحقیقات کاربردی
  2. توسعه و آزمایش محصولات و خدمات
  3. آموزش‌های متناسب با فناوری


  معمولا این فاکتور ها را با سرمایه‌گذاری و تعداد افراد دخیل اندازه میکنند. برای مثال یک شرکت با 10 کارمند واجد شرایط برای پارک علم و فناوری قطر خواهد بود اگر بیشتر از 5 نفر از کارکنانش در تحقیق، توسعه و آموزش دخیل باشند. آموزش به خودی خود کافی نیست بلکه شرکت‌ها باید به نوعی در توسعه فناوری دخیل باشند. برای مشارکت، یک فعالیت باید معرفِ سرمایه‌گذاری شرکت در داراییِ فناورانه صنفی آن باشد. به عبارت دیگر، پروژه‌های مشتری مدار که شامل ایجاد مالکیت فکری نباشد، معتبر نیستند حتی اگر شامل حل یک مسئله صنعتی باشند [1].

  با احترام
  میلاد ملک محمد  تصاویر پیوست شده
  • نوع فایل: jpg QSTP1.jpg (24.1 کیلو بایت, 2 نمایش)
  • نوع فایل: jpg QSTP2.jpg (276.9 کیلو بایت, 2 نمایش)
  ویرایش توسط میلاد ملک محمد : 21-04-2016 در ساعت 03:04

 4. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 5. #14
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  8
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  1.پارک مربوطه را به طور مختصر معرفی کنید (تاریخچه، کشور، حوزه فعالیت و ...)


  پارك علمي

  «پارك علمي سازماني است كه به‌وسیله متخصصان حرفه‌اي مديريت مي‌شود و هدف اصلي آن افزايش ثروت در جامعه از طريق تشويق و ارتقاي فرهنگ نوآوري و افزايش قدرت رقابت در ميان شرکت‌ها و مؤسسات دانش‌محوری است كه در محيط پارك فعاليت مي‌كنند. براي دستيابي به اين هدف، پارك علمي با ايجاد انگيزش جريان دانش و فناوري را در ميان دانشگاه‌ها، مراكز تحقيق و توسعه، شرکت‌های خصوصي و بازارها مديريت می‌کند و از طريق مراكز رشد و فرايندهاي زايشي، ايجاد و رشد شرکت‌های متكي برنوآوري را تسهيل مي‌سازد. علاوه بر اين، پارک‌های علمي ساير خدمات ارزش‌افزوده را همراه با فضاهاي كاري و تأسيسات كيفي به مؤسسات مستقر در پارك ارائه مي‌كنند»

  پارك علمي سنگاپور

  پارک علمي سنگاپور (SSP) یکی از اولین پارک‌هاي علم و فناوری سنگاپور است و در اواخر دهه 1970 اقتصاد سنگاپور عمد تا مبتني بر بخش تولید بود. در اوایل دهه 1980، سنگاپور فناوری‌های جدید و تحقیق و توسعه را به‌عنوان حوزه‌های کلیدی رشد اقتصادی آینده کشور شناسایی كرد. با این زمینه پارک علمي سنگاپور در دهه 1980 تأسیس شد.

  پارک علمی سنگاپور آدرس نهایی برای تحقیق و توسعه است. جایگاه بیش از 350 شرکت چندملیتی (MNCs)، شرکت‌های داخلی و موسسات ملی، زمین‌های سرسبز و محیط زیبای آن محیط ایده آل و محیط کار برای یک جامعه منحصربه‌فرد با بیش از 9،000 محقق، مهندس و کارمند پشتیبانی است. کیفیت ساخت‌وساز فوق‌العاده با امکانات رفاهی عالی در شیوه زندگی، امکانات پشتیبانی از کسب‌وکار و فعالیت‌های پويا که فرصت‌های شبکه‌های مطلوب برای شناخته‌شده‌ها در فناوری ارائه می‌کنند، تکمیل شده است.
  يکي از اهداف اوليه‌ي تشکيل يک پارک فناوري افزايش تعداد شرکتهاي کوچک و متوسط دانش محور که کارآفرين نيز هستند، مي‌باشد تا در يک محيط اقتصادي به فعاليت بپردازند. از اين شرکت‌ها به عنوان پشتوانه بخش خصوصي براي کمک به تنوع اقتصادي نام برده مي‌شود. با کمک به رشد شرکت‌هاي مستاجر ، پارکهاي علمي نقش بسيار مهمي در توسعه اقتصاد محلي بازي مي‌کنند. آنها مشاغل جديد ايجاد مي‌کنند ، سرمايه‌هاي خارجي را جذب مي‌کنند و قدرت رقابت‌پذيري ملي و منطقه‌اي را افزايش مي‌دهند. اين نقش توسعه‌اي بخصوص در تحولات اقتصادي مهم است، که بايستي بيکاري ساختاري را جذب و رسيدن به توسعه هاي تکنولوژيکي سريع در اقتصاد عمومي را تسهيل کند. بدين منظور پارک علمي سنگاپور به عنوان نمونه‌ای از پارک‌های علمی موفق به منظور شناسایی ابعاد مختلف در راستای الگوبرداری از یافته‌ها و تجربیات آن مورد مطالعه قرار گرفت.

  ويژگي پارك علمي سنگاپور
  تیم پويا و فعال مدیریت پارک، کلید موفقیت پارک فناوری اطلاعات است. تیم مدیریت در پارك علمي سنگاپور تعدادی از خدمات ارزش‌افزوده مانند طرح توسعه کسب‌وکار، شبکه، کمک حسابداری، و فضای مراکز رشد را فراهم می‌کند.
  پیوند نزدیک با موسسات دانشگاهی مانند دانشگاه‌ها و کالج‌ها و موسسات تحقيق و توسعه، برای پارک‌ها ضروری است زيرا تمرکز اصلی مستاجران اصلي پارک‌ها نوآوری فناوری است. ایجاد یک وجهه تجاری قدرتمند از پارک يكی از عناصر کلیدی است که منجر به موفقیت پارك علمي سنگاپور شده است.

  مدل کسب‌وکار پارک علمی سنگاپور
  مدیریت و مالکیت خصوصی، ساختمان های چند مستاجره که توسط Ascends مدیریت می‌شوند.
  سرمايه: مالك و مجري پارک علمي سنگاپور شرکت خصوصي با مسئولیت محدود Ascendas است. پارک علمي سنگاپور در فاز اولیه، حمایت قابل‌توجهی از دولت سنگاپور دریافت کرد دولت به پارک حدود 15 هکتار از زمین های در جاده راجه آير را در طول مرحله اول توسعه اختصاص داد و اختصاص حدود 30 هکتار از زمین‌های دولتی را برای مرحله توسعه دوم پارك تصويب كرد. توسعه پارک در طرح فناوری ملی گنجانیده شد. علاوه بر این، به‌منظور ارتقاء توسعه و رقابت پارک، برخی از نهادهای کلیدی دولت مانند شورای علمي سنگاپور، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی سنگاپور ، انجمن ملی علم و فناوری ، موسسه فناوری اطلاعات به پارك نقل‌مکان كردند و یا در پارک تأسیس شدند. در این سازمان‌های دولتی در عمل مستاجران اصلي پارک شدند. بیش از 300 شرکت در پارک علمي سنگاپور كار مي‌كنند، كه حدود 50٪ از آنها در بخش فناوری اطلاعات و مخابرات، 11٪ در بخش شیمیایی، 10٪ بخش مهندسی و تعادل تمرکز بر حوزه‌هایی مانند علوم زیستی، دارو، و مواد غذایی. حدود 50 درصد از مستأجران شرکت‌های خارجی هستند. به ترتيب 27٪، 11٪ و 9٪ از ایالات‌متحده آمریکا، اروپا و ژاپن هستند. حدود 70% شرکت‌های داخلی، شرکت‌های کوچک و متوسط و 23٪ شرکت‌هاي نوپا هستند. مستاجران خارجی پارک شامل بازیگران جهانی مانند سونی ، گرافیک‌هاي سیلیکون، و فناوری‌های لوسنت هستند. پارک خدمات مرکز رشد کسب‌وکار به شرکت‌هاي نوپا ارائه مي‌دهد، از جمله کمک به مستأجران براي آغاز برقراري تماس با سرمایه‌گذاران خطرپذير سنگاپور. سنگاپور بخش سرمایه‌گذاری پويا با بیش از 160 شرکت سرمایه‌گذار خطرپذير، بودجه بیش از 17 میلیارد دلار را مديريت مي‌كنند.
  زیرساخت: پارك علمي سنگاپور در یک منطقه با بیش از 133 هکتار گسترده شده است. به جاده‌های اصلی و شبکه‌های MRT مرتبط است، پارک علمی سنگاپور به‌راحتی از طریق حمل‌ونقل عمومی قابل‌دسترسی است. سرویس‌هاي ایاب‌وذهاب داخل پارک علمي براي کاربران فراهم شده است. علاوه بر این، پارک سرویس ایاب‌وذهاب به دانشگاه و مراکز دادوستد مجاور فراهم می‌کند. پارک که حدود 30 دقیقه از واقع فرودگاه بین‌المللی چانگي فاصله دارد و در قلب کریدور فناوری سنگاپور در نزدیکی منطقه شهرک صنعتی و کسب‌وکار مرکزی جورونگ واقع شده است. پارک در نزدیکی موسسات عالی و تحقیقاتی مانند دانشگاه ملی سنگاپور (NUS)، بیمارستان دانشگاه ملی (NUH) و one-north، مرکز تحقیق و توسعه زیست‌پزشکی سنگاپور واقع است. از مزاياي مكان پارك، بالابردن زیرساخت‌های شهری، حمل‌ونقل و اجتماعی سنگاپور همراه با اتصال داده و صدا است. اجاره پارك علمي سنگاپور و اجاره زمین کاملاً رقابتی با اجاره‌هاي مرکز نوآوری است و 30٪ تا 50٪ پایین‌تر از نرخ متوسط بازار است.
  امکانات پارک: پارک علمی سنگاپور فقط یک فضا برای کار نیست. محیط پردیس در داخل مناظر سرسبز واقع شده است، پارک مظهر کامل شیوه کار و زندگی با طیف گسترده‌ای از خدمات پشتیبانی کسب‌وکار و همچنین امکانات تفریحی و شیوه زندگی است.
  این امکانات عبارت‌اند از:
  مرکز تناسب اندام کاملاً مجهز با ورزشگاه، استخر، زمین تنیس، ایروبیک و استودیوهای وزنه‌برداری
  فوت کورت، رستوران‌ها و سالن‌های غذاخوری
  امکانات سالن و کنفرانس کامل با تجهیزات سمعی
  شاتل‌های اتوبوس دانشگاه و داخل پارک
  شاتل‌های اتوبوس ناهار و ساعات شلوغی
  فعالیت‌های سازمان‌یافته مانند هفته زندگی سالم، ماه سبز، جلسات شبکه‌های کسب‌وکار، مذاکرات ناهار
  متصل به پارک‌های علمی در سراسر جهان
  انواع صنایع: بسیاری از شرکت‌های پیشرو در سراسر طیف گسترده‌ای از صنایع پارک علم را به‌عنوان پایگاهی برای فعالیت‌های تحقیق و توسعه خود انتخاب کرده‌اند.
  پارک علمی سنگاپور فضای تحقیقات و فناوری ارائه می‌دهد، از جمله: علوم زیست‌پزشکی، فناوری اطلاعات، توسعه نرم‌افزار، ارتباطات، الکترونیک،فناوری غذایی، طعم و رایحه، مواد و مواد شیمیایی

  همکاران پارک علمی سنگاپور
  به‌عنوان یک ارائه‌دهنده ارزش‌افزوده کیفیت فضای کسب‌وکار، پارک علمی سنگاپور پرورش‌دهنده عالی ایده‌هایی است که به مستأجرها در سفر به سمت نوآوری و برتری کمک می‌کند.
  پارک علمی سنگاپور امکانات فراتر از مرزهای جغرافیایی می‌دهد، این پارک با فناوری همفکر و پارک‌های تحقیق و توسعه و مراکز رشد در سراسر جهان برای تسهیل انجمن‌های منظم و تبادل جهانی در میان مستأجران خود همکاری می‌کند. به‌عنوان اعضای یک جامعه معتبر، مستأجران این پارک از فرصت‌های متعدد هم‌افزایی برای شبکه‌ها و همکاری متقابل استفاده می‌کنند.

  2) فرآیند ورود به پارک را به طور دقیق تشریح کنید.

  شرايط ورود به پارك علم و فناوري سنگاپور

  سنگاپور باور دارد كه مردم سرمايه‌هاي كشور هستند و هر يك از اعضا نقشي مثبت براي به اوج رسيدن كشور دارد. از اين رو هميشه افراد با استعداد كه به دنبال موفقيت در آينده هستند مي‌توانند به اين پارك بپيوندند.
  كليه فارغ التحصيلان بايد داراي شرايط زير باشند:
  بايد تحويل كار به صورت استاندارد و با كارايي بالا باشد
  بايد ارائه خدمات به مشتريان باعث غرور و افتخار باشد
  جرات انجام كارهاي متفاوت و نوآورانه را داشته باشند
  داراي استعداد قوي براي يادگيري باشند
  حقوق شهروندي را به رسميت شناخه و به آن احترام بگذارند


  لوگوي پارك علمي سنگاپور


  در لوگوی پارک علمی سنگاپور از نماد فنی یا فرمول ریاضی استفاده شده است، نماد سیگما استفاده شده که به معنی «جمع» است، اما به دنبال آن نمادهای ریاضی و یا شماره‌های معمول نیست، در عوض نماد ویژگی‌های کلیدی پارک علمی است.
  یک محیط کاری دانش‌بنیان:
  مدار الکترونیکی و مولکول به‌عنوان نمادهای اساسی که برای اکثر کسب‌وکار های پارک علم به‌خصوص الکترونیک، ارتباطات، بیوفناوری و سایر فناوری‌های پیشرفته کاربرد دارند، استفاده‌شده‌اند.
  تنظیماتی مانند پارک:
  برگ و خورشید نماد محیط طبیعی و بی‌سروصدا مناسب برای تحقیق و توسعه و خلاقیت به شکوفایی هستند.

  منابع :
  Ascendas-Singbridge is Asia’s leading provider of sustainable urban solutions
  فاطمه فاميل سعيديان، پارك علمي سنگاپور، آذر 92
  ویرایش توسط الهام رأفتي : 23-04-2016 در ساعت 22:27

 6. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 7. #15
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  4
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  BVIZ - GERMAN ASSOCIATION OF INNOVATION, TECHNOLOGY AND BUSINESS INCUBATION CENTRES


  The BVIZ is the Federal German association of innovation, technology and business incubation centres as well as science and technology parks. The BVIZ was founded in 1988 under the name “ADT - Arbeitsgemeinschaft deutscher Technologiezentren” in the former West Berlin at the initiative of the first innovation and start-up centres in Germany. Since then, the number of Innovation Centres has continually grown along with the number of association members – particularly in the new federal states following German reunification. To date, the BVIZ is the only German institution which has specialised in initiating, supporting and overseeing enterprise start-ups in the form of organised Innovation Centres.
  As an association, the BVIZ supports its member centres in fulfilling their task of initiating and overseeing innovative technology-oriented start-ups. By pursuing this approach, the BVIZ fosters the growth of small and medium-sized enterprise economy as well as innovation-oriented structural change in all regions of Germany.
  The goal of the BVIZ is to promote technology transfer and innovation as well as business start-ups and enterprise development. It also seeks to further develop the importance and competence of the Innovation Centres in order to support innovative entrepreneurs and to present them appropriately in the public domain. The BVIZ represents the interests of the Innovation Centres, and thus also fledgling companies, in public areas such as politics, industry, science and the media. As an association, it is thus actively involved in creating favourable framework conditions for innovative start-ups in Germany.
  Currently round 150 innovation and business incubator centres are associated to the BVIZ, with more than 5.800 companies and over 46.000 employees in these centers. The centres successfully outsourced more than 17.400 companies.
  Innovation Centres in Germany
  The success story of Innovation Centres in Germany began in 1983. Today, there more than 300 innovation, technology and business incubation centres as well as science parks and similar institutions throughout the Federal Republic of Germany.
  Young entrepreneurs are supported at the Innovation Centres in all questions surrounding the foundation of their businesses and at the same time are provided with an excellent framework with regard to infrastructure and services. This ideal framework provides business founders with the best possible conditions for quick and successful growth. Particularly at the classic incubation centres, young entrepreneurs remain only for a limited period of time until they have grown sufficiently to compete on the market, leaving behind them a place for new companies to find their way to a successful start.
  As Innovation Centres are primarily aimed at innovative, technology-oriented start-ups, they are ideally situated near colleges, universities and research institutions. It is particularly these knowledge-based, research-intensive companies that add significantly towards local value creation and new jobs. As an instrument of regional business development, Innovation Centres contribute considerably towards strengthening the economy.
  The principle tasks of Innovation Centres in Germany are defined with the following three focus areas:
  1. Initiating and supporting of business start-ups
  2. Activities in the area of technology transfer
  3. Classic promotion of economic development
  These three focal areas separate Innovation Centres from conventional commercial centres, which do not normally provide these services. In addition, as part of their incubator function, Innovation Centres offer companies many additional benefits and services which foster optimum growth opportunities. Each centre tailors its services to the individual requirements of its clientele or the industry-specific target group.
  Innovation Centres have become an integral part of technology-oriented economic policy and have proven to be a successful tool for developing regional economies.
  They create favourable conditions for enterprise start-ups and innovations, and also offer prospects for rejuvenating and developing regional economic structures through small and medium-sized enterprises, particularly in regions lacking a strong economic infrastructure.
  Recent years have shown that Innovation Centres are increasingly developing into centres of competence, which means they will also be able to meet future requirements even better.
  Tasks of the BVIZ

  The tasks of the German association BVIZ are:
  · active support of regional and national economic development
  · improving the framework conditions for Innovation Centres and innovative business start-ups in Germany
  · continuing to develop the performance potential of the Innovation Centres to support the development of the enterprises in the centres
  · expanding the business basis of Innovation Centres and innovative companies by extending the network between the centres, industrial companies, the credit services sector, consulting firms and politics
  · promoting the exchange of information and experiences between the supporting organisations, operators, owners and sponsors of innovation centres
  · drafting statements, recommendations for action and policy documents to support the work of the centres with regard to the federal and regional governments
  · as a lobbyist of the German Innovation Centres, the BVIZ also represents the interests of the young enterprises in the centres with regard to its partners and the public
  · maintaining and expanding the national and international network of the Innovation Centres
  Members of the BVIZ

  The majority of BVIZ members are German innovation, technology, business incubation and start-up centers, science and technology parks, and their respective operating organizations. They qualify to become ordinary members of the BVIZ.
  In addition, the BVIZ has numerous other members who see their objectives or links in the area of entrepreneurship and supporting the work of the Innovation Centers. They qualify to become supporting members or associated members of the BVIZ.


  Services for members
  The German association of innovation centers:
  · persuasively presents the interests of its members in key places, both internally and externally, through its competence and experience and communicates these interests to a broad public;
  · serves as a point of contact for its members with regard to questions and problems connected with the operation of Innovation Centers and supporting of entrepreneurs and also recommends competent partners to consult;
  · identifies best practices for the successful operation of Innovation Centers and provides these to its members;
  · offers its members the possibility of exchanging experiences on specific topics in working groups organized according to subject and develops working guidance or policy documents;
  · passes on cooperation requests from national and international partners as well as project collaboration requests;
  · Awards the quality seal “Recognized Innovation Centre” as part of an evaluation procedure for guaranteeing the quality of the work carried out by centers. Over 30 German centers have successfully undergone this evaluation.
  · provides its members with useful contacts through its national and international networks;
  · advises project teams that are planning to establish new Innovation Centers by drawing on its extensive experience;
  · contributes towards current legislation processes and the organization of funding measures;
  · Regularly records and publishes statistical data, and makes this available externally. Every two years the BVIZ publishes its updated ‘Blaue Buch’ (Blue Book) containing extensive information and statistical data.
  · Offers its members, as well as the companies in the member centers, numerous services under special conditions through framework agreements with cooperation partners.

 8. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 9. #16
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  6
  تشکر
  1
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  به پیوست چشم انداز و فرآیند پارک علمی و صنعتی هسینچو تایوان تقدیم می گردد.
  فایل های پیوست شده

 10. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 11. #17
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  7
  تشکر
  49
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  پارك علمي شن يانگ

  شهر شن يانگ از جمله شهرهاي مهم شمال كشور چين مي باشد. پارك علمي شن يانگ كه محل برگزاري چهارمين سمينار پارك هاي علمي شرق آسيا بود، در حقيقت منطقه ويژه توسعه به حساب مي آيد. نام كامل اين منطقه عبارت از
  Shenyang National New High Tech Industrial Development Zone
  مي باشد. اين منطقه طي سال 1988 تأسيس و فعاليت هاي خود را از سال 1991 آغاز نمود. مساحت اين منطقه ويژه بالغ بر 34 كيلومتر مربع مي باشد و خود شامل شهر كامپيوتري چين2 منطقه صنعتي هونان 3 ، منطقه صنعتي ـ آزمايشگاهي نانتا 4 و ناحيه انبارهاي عمومي مي باشد.شهر كامپيوتري چين به مساحت 8/0 كيلومتر مربع شامل دو خيابان اصلي و چهار خيابان فرعي مي باشد كه در آن 630 شركت در زمينه هاي الكترونيك و اطلاع رساني فعاليت دارند. اين شهر كامپيوتري مركز فروش و پخش محصولات الكترونيكي شمال شرق كشور است. منطقه صنعتي هونان شامل چندين پارك علمي من جمله پارك علمي و فناوري صنعتي شن يانگ، پارك علمي دانشگاهي، پارك دانشمندان چيني خارج از كشور، پارك علمي فناوري حفاظت محيط زيست و مركز رشد فناوري پيشرفته مي باشد
  مركز رشد فناوري پيشرفته شن يانگ

  اين مركز رشد معروف به برج قرن21 در منطقه صنعتي هونان و در كنار پارك هاي علمي مختلف با هدف پشتيباني از ايجاد مؤسسات در زمينه فناوري پيشرفته احداث گرديده است. احداث ساختمان اين مركز رشد با مساحت60 هزار متر مربع در26 طبقه و با هزينه اي بالغ بر30 ميليون دلار از سال 1997 آغاز و در سال 2000 جهت برگزاري مراسم چهارمين سمينار پارك هاي علمي شرق آسيا افتتاح گرديد. طبقات اول تا پنجم اين ساختمان كه شامل يك سالن كنفرانس است براي استفاده پرسنل و مديريت مركز رشد و پارك هاي علمي اختصاص يافته و طبقات 6 تا 26 به مؤسسات متقاضي مستقر در مركز رشد واگذار مي گردد.گفتني است فضاي اختصاص يافته به اين مؤسسات بر40 تا 600 مترمربع بالغ مي گردد. يك سوم از كل فضاي مؤسسات نيز جهت جلب دانشجويان چيني خارج از كشور اختصاص يافته است. علاوه بر اين دانشمندان و دانشجويان چيني خارج از كشور از حق استقرارمؤسسات خود در پارك دانشمندان چيني خارج از كشور واقع در منطقه صنعتي هونان برخوردار مي باشند..از جمله خدمات قابل ارائه به مؤسسات مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
  - خدمات پشتيباني عمومي شامل فضاي مناسب كاري و اطلاع رساني
  - خدمات پشتيباني تخصصي من جمله استفاده از آزمايشگاههاي موجود در پاركهاي علمي
  - معافيت هاي مالياتي 2 ساله
  - پرداخت هزينه هاي اوليه
  حمايت هاي اوليه از مؤسسات در طول 3 سال اقامت كاهش يافته و پس از آن مؤسسات از مركز رشد خارج مي گردند.از جمله محدوديت هاي حضور مؤسسات در مركز رشد مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
  - حداكثر اقامت 3 ساله
  - بيش از 15 درصد پرسنل بايد محقق باشند. (كارشناس ارشد و بالاتر)
  - صرف 3 درصد از درآمد مؤسسه در تحقيقات
  - تعداد كاركنان كمتر از 30 نفر
  - درآمد سالانه كمتر از 5 ميليون يوآن (معادل5 ميليارد ريال)
  از جمله مهمترين معيارهاي پذيرش مؤسسات در مركز رشد مي توان به ارائه ايده مناسب، ظرفيت مناسب بازار داخلي و يا خارجي جهت خريد ايده و برخورداري از مديريت فعال كارآفرين 8 اشاره نمود.گفتني است كه اين مؤسسات معمولاً توسط فارغ التحصيلان جديد دانشگاهها ايجاد مي گردد
  از جمله اهداف اصلي پارك هاي علمي (مناطق توسعه) كشور چين مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
  - برقراري همكاري بين مؤسسه اي در زمينه هاي علوم و فناوري
  - تشويق دانشگاهيان و دانشجويان به مشاركت با واحدهاي توليدي
  - ايجاد واحدهاي توليدي در زمينه هاي فناوري نوين
  - جذب سرمايه هاي داخلي و خارجي در پارك هاي علمي جهت ايجاد واحدهاي توليدي
  وجه تمايز اصلي پارك هاي علمي كشورچين با پارك هاي علمي كشورهاي پيشرفته آمريكايي و اروپايي، تأكيد بر ايجاد واحدهاي توليدي در اين پارك ها است.از جمله سياست هاي محوري در جهت ايجاد پارك هاي علمي در كشورچين مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
  - اتكا به حمايت دولت مركزي و دولتهاي محلي جهت ايجاد پارك ها
  - اتكا به منابع انساني جهت توسعه فناوري
  - تشويق به باز شدن درها در چين
  - برقراري همكاري هاي ملي و بين المللي جهت نيل به توسعه
  - جذب شهروندان چيني تحصيل كرده خارج از كشور جهت سرمايه گذاري داخلي
  مجموعاً 53 پارك علمي (مناطق توسعه) عمدتاً با حمايت دولت هاي محلي و مركزي در كشورچين ايجاد شده است. در حال حاضر رقابت ريادي ميان دولت هاي ايالتي و شهرهاي مهم چين در جهت ايجاد پاركهاي علمي بوجود آمده است. استفاده بهينه از نيروهاي متخصص و فارغ التحصيلان دانشگاهها و جلب دانشجويان چيني خارج از كشور از جمله مهمترين سياست هاي پارك هاي علمي كشورچين مي باشد. به عبارت ديگر، دانشجويان و فارغ التحصيلان دانشگاهها محور اصلي ايجاد مؤسسات در پارك هاي علمي كشورچين محسوب مي گردند. علاوه بر اين پارك هاي علمي و مراكز رشد مؤسسات به اختصاص بخشي از فضا و امكانات موجود خود براي جلب دانشجويان چيني خارج از كشور مبادرت مي نمايند. برقراري همكاري ميان پارك ها در سطوح ملي و منطقه اي و استفاده از تجارب پارك هاي علمي ساير كشورها از جمله سياست هاي پارك هاي علمي كشورچين است. از جمله روش هاي برقراري همكاري و استفاده از تجارب ساير كشورها، مي توان به برگزاري سمينارهاي منطقه اي و بين المللي در رابطه با ايجاد پارك هاي علمي اشاره نمود. در اين راستا چهارمين سمينار پارك هاي علمي شرق آسيا از تاريخ 24 تا 25 شهريور 1375 در شهر شن يانگ كشور چين با حضور150 نفر از كشورهاي شرق آسيا و نمايندگان كشورهايي از قبيل اسپانيا، ايران، هند، آمريكا، فنلاند، آفريقاي جنوبي، استراليا، نيوزيلند، انگلستان و چندين كشور ديگر برگزار گرديد. بازديد از پارك هاي علمي در كشورهاي پيشرفته و استفاده از تجارب آنها در ايجاد و مديريت پارك ها و برقراري ارتباط متقابل ميان پارك هاي علمي كشورچين و پارك هاي علمي ديگر كشورها از جمله ديگر فعاليتها در اجراي اين سياست به حساب مي آيد. به عنوان نمونه مي توان به بازديد مسؤولين پارك هايدن پكن از Silicon Valley در آمريكا و به كارگيري برخي روشها و سياستهاي پارك هاي علمي كاليفرنيا توسط اين مسؤولين دركشورچين اشاره نمود.3 همچنين اخيراً پارك علمي شن يانگ ارتباط مستقيمي با پارك علمي تمپير در فنلاند برقرار نموده است  منبع :
  نظام آموزشي چين

 12. #18
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  4
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  دوستان گرامی

  با توجه به مطالعه موارد ارائه شده بدون ترديد، يكي از راههاي اصلي اشتغال در كشور گسترش مراكز رشد وپار كهاي علم و فناوري است. بديهي است، ايده مورد نظر، الگوبرداري مناسبي از سطح بین ا لمللي است كه ما بايد در كشور خودمان اين فكر راپرورش داده و از نتايجي كه از تحقيقات موردنظر در اينگونه مراكز بوجود ميآيد، بتوانيم دربدنه اجرايي كشور استفاده كنيم. به عبارت ديگر، براي اينكه يك محقق تشويق شود بايداز ايده او استفاده كرد. بهتر است كه به منظورتوسعه يكسان و بهره مندي سايراستا نها از مزاياو امتيازات اينگونه مراكز علاوه بر توزيع منابع و امكانات براساس اولویتها بايد اولويت اول در صدور مجوزو نيز ساير امكانات، استا نهاي محروم در نظر گرفته شود. به نظر ميرسد،تقسيم كردن نقش افراد مؤثر در فناوري ونوآوري كشور به چند گروه مانند دولت، دانشگاه و صنايع مختلف و تلاش براي برنامه ريزي وسياستگذاري بر اين اساس، امروزه از جايگاه ضعيف تری برخوردار است. بنابراين، اتخاذتدابير لازم از سوي سياستگذاران و برنامه ريزان نوآوري و فناوري از ضرور تهاي انكارناپذير است.
  ویرایش توسط زهرا امینی : 27-04-2016 در ساعت 12:14

 13. #19
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  4
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  کشور روسيه:

  تاریخچه وحوزه فعالیت :

  اتحاديه مراكز نوآوري و فناوري روسيه از حدود 300 شركت نوپا و كوچك شكل گرفته و وابسته به دانشگاهIC ،است. اين دانشگاه، در رشته هاي نانوتكنولوژي الكترونيك، مديريت و اقتصاد نيرو تربيت ميكند. اتحاديه در كنار اين دانشگاه در حومه شهر مسكو مستقر است. اولين انكوباتور تجاري در سال 1991 تأسيس شد و تاكنون حدود60 شركت عضو آن هستند. در اين انكوباتور،خدمات مختلف از جمله آموزشي، حسابداري،حقوقي، بازاريابي و ... ارائه ميشود. زمينه هاي كاري اين مركز عبارتند از: الكترونيك، اپتيك،تجهيزات مخابراتي و موارد مشابه.فرآیندورود به پارک:Technical parkپارك فناوري سفيردر سا لهاي قبل يك مجموعه صنعتي وابسته به صنايع نظامي روسيه بوده است و وظيفه توليد تراشه هاي دقيق براي صنايع هوا و فضا را بر عهده دارد. اما درسا لهاي اخير، بخش مهمي از فضاي آنبازسازي اساسي شده و به پارك فناوري تبديل شده است. اين مجموعه حدود 250 عضوغيردولتي دارد كه البته همه آنها در حوزه هاي فناورانه فعاليت نميكنند بلكه براي تأمين بخشي از هزينه هاي مديريت پارك، بخشي ازفضاهايي كه مشرف به خيابان اصلي است رابه شركت های تجاري اجاره داده اند. خدمات متنوعي در زمينه هاي حقوقي، حسابداري،بازاريابي، امور رسانه اي و تبليغات، آماده كردن اسناد مناقصات، امور بسته بندي و ... به اعضا ارائه ميشود و روي حوزه هاي تخصصي فناور يهاي پيشرفته مانند ميكروالكترونيك ونيز تصفيه آب كار شده است.پارك علمي دانشگاه دولتي مسكو: دانشگاه دولتي مسكو بزرگترين دانشگاه روسيه باقدمت 250 ساله است. اين دانشگاه داراي 32دانشكده، 4 موزه، كتابخانه هاي عظيم،40 هزار دانشجو، 5000 دانشمند، 4000پروفسور و 21,500 كارمند است. همچنين 170نفر از اعضاي آكادمي علوم در اين دانشگاه مشغول به كار هستند. از سال 1992اين پارك تأسيس شده است و وظيفه اصلي ايجاد محيطي مناسب براي به ظهور رساندن ايد ههاي خلاقانه دانشگاهيان است. آنهايك شركت سهامي خاص تأسيس كرده اندكه 60 درصد سهام آن متعلق به دانشگاه وبقيه آن متعلق به اتحاديه نوآوري و نيز مركزحمايت از نوآور يهاي كوچك است.ساختمان پارك 7500 متر مربع است و 50 شركت با2800 كارمند عضو هستند. شركتها فضايي در حدود 10 تا 500 مترمربع را اجاره ميكنند.
  خدمات پارك عبارت است از:
  فضاي اجا ه اي، ايجاد ارتباط براي شرکت هاي عضو،تأمين مالي، مشاوره تجاري- اداري، تعامل بين دانشگاه و شركت هاي دانش بنيان، طرح معرفي شركت ها به يكديگر، و ساير آموز شهاو خدمات ديگر، مانند برنامه هاي ايجاد ارتباط ميان سرمايه گذاران با صاحبان ايده به منظورپرورش ايده و تبديل آن به محصول ویکی ازمراكز اشتغال منطقه است .

  منبع: http://daneshbonyan.isti.ir/uploads .
  ویرایش توسط زهرا امینی : 27-04-2016 در ساعت 10:39

 14. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 15. #20
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  5
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  پارک علم و فناوری
  پردیس Thebarton

  تسهیل ارتباط با صنعت

  دانشگاه آدلاید پارک پژوهش - Thebarton پردیس - یک پیوند حیاتی بین دانشگاه آدلاید و کسب و کار استرالیا و صنعت است.
  پردیس میزبان تعدادی از فعالیت های تحقیقات کاربردی خود را در زمینه های مهندسی مکانیک، علوم فیزیکی، مهندسی الکترونیک، مهندسی شیمی و بهداشت حرفه ای شرکت های تجاری شامل کسب و کار درگیر در مهندسی مواد، بیوتکنولوژی، خدمات زیست محیطی، فن آوری اطلاعات، طراحی صنعتی، تکنولوژی لیزر / اپتیک، محصولات بهداشتی، خدمات مهندسی، سیستم های رادار و مخابرات دارد
  علاوه بر ایجاد مشارکت پایدار با مستاجران صنعت، دانشگاه پایگاه برای توسعه پروژه های دانشجویی و مهارت های دانش آموزان به شرکت کسب و کار جدید را فراهم می کند. دانش آموزان با مکان furbished کسب و کار، مربیان و خدمات اضافی به پیشرفت فرآیندهای تجاری خود ارائه شده است.
  دانش آموزان نیز با آموزش عملی طراحی شده برای تجهیز کارآفرینان جوان، علاقه مند به تجاری A محصول / خدمات / با مهارت و پشتیبانی به ایده خود را به جلو و توسعه آن را به یک کسب و کار تجاری قابل دوام است.
  محل :
  واقع در سواحل رودخانه تورنس، پردیس Thebarton تنها 4km از شهرستان است. این یکی از برتر دانشگاه پارک های فن آوری متعلق به / پژوهش در استرالیا است. در کسب و کار رشد Thebarton، فارغ التحصیلان این شانس را به توسعه مهارت های خود را با برخی از شرکت های نوآورانه ترین کشور.

  فرصت ها در Thebarton

  فرصت های در دسترس هستند اگر شما می خواهم برای تبدیل شدن به بخشی از پردیس Thebarton. فرصت های از همکاری نزدیک با دانشگاه به اجاره فضای تجاری به عنوان مستأجر. لطفا با ما تماس Thebarton پردیس امکانات مدیر،
  تلفن 8313 4471، اگر شما می خواهم به بررسی این فرصت ها.

  https://www.adelaide.edu.au/tours/

  در فایل ضمیمه آدرس سایت پارک ها ی فناوری دنیا آورده شدهاست

  Book1.pdf
  ویرایش توسط حسین موسویان : 28-04-2016 در ساعت 14:24

 16. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)


 

برچسب برای این موضوع

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 10:32 بر حسب GMT +3.5 می باشد.