صفحه 3 از 3 اولیناولین 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 از مجموع 30
Like Tree48Likes

موضوع: تمرین شماره 1 کلاس روزانه و پردیس

 1. #21
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  به نام خدا با سلام
  سود انحصاری یا سود بالاتر از نرمال از ارائه خدمت یا محصول جدید بوده که باعث جلب تقاضای بازار به خود شود.بسته به نوع تکنولوژی به کاررفته سود آوری میتواند متغیر باشد.چنانچه تکنولوژی به کاررفته تقلید یا لو برود یا حتی توسط شرکت دیگری بهبود یابد میزان مساحت سود انحصاری در منحنی S شکل کاهش می یابد.
  در خصوص قسمت دوم سوال که دوستان کمتر به آن پرداخته اندباید عرض کنم به نظرمن وقتی سود پایدار از سود انحصاری حاصل میشود که تمام جوانب حاصل از ارائه خدمت یا محصول جدید را به بازار را
  شرکت مربوطه رعایت نماید. به نظرم بایدجهت کسب سود پایدار از نوآوری بر مدل نوآوری فشار فنآوری تمرکز یافت.تحلیل خود را با یک مثال انجام میدهم.
  چون یک مهندس شیمی هستم توجه شما را به کشف ماده ی کولار جلب می کنم.

  کولار اولین بار در سال 1970 توسط شرکت آمریکایی dupont (دوپونت)معرفی شد و جزو اولین دسته ی الیاف با قدرت کششی و مدول بالا بوده که در کامپوزیت های پیشرفته (advanced composite) به کار می رود.به طور کلی جایگزینی برای فولاد در لاستیک های رادیالی توسعه پیدا نمود که امروزه در محدوده ی وسیعی از ان استفاده می شود.
  در حال حاضر کولار استفاده‌های زیادی دارد اعم از تایر دوچرخه، بادبان‌های مسابقه تا محافظ بدن به علت اینکه نسبت استحکام به وزن آن زیاد است و به این ترتیب با وزن یکسان، ۵ برابر فولاد استحکام دارد.
  index.jpg
  جلیقه های ضدگلوله انواع کابل های دارای استحکام گرفته تا پوشش سر موشک ها و سفینه ها از کولار است.kevlar2.gif
  جالب است بدانید انحصار تولید این محصول از 1970 تا کنون در اختیار شرکت دوپونت است.جالبتر آن که این شرکت در این سال با قیمت فراوان لایسنس محصول معروف قبلی انحصاری خود را که بسیار پرکاربرد است به نام نایلون 6و6 به تعدادی شرکت فروخت.!!!
  این یعنی همان کسب سود پایدار از نوآوری با استفاده از مدل فشار فنآوری .
  پس کسب سود پایدار از نوآوری
  در مدل نوآوری فشار فنآوری بسیار محتمل تر است پس باید بر آن تمرکز داشت.

 2. #22
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  ارسال ها
  5
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  قهاری آهنگرکلایی.
  سود انحصاری (رانت) طبق توضیحات دوستان که همگی به گونه ای درست بوده، سودی است که تحت انحصار ارائه دهنده ی کالا یا خدمتی است که در یک محیطی بدون رقیب در حال ارضای نیاز بازار است و مطابق طبیعت بازار بعد از مدتی که رقبا از طریق تقلید از ارائه دهندگان این کالا و خدمات به این نیازهای بازار آشنا شده و با آنها به رقابت می پردازند و مشخصا در این بازار هرچه رقبا بیشتر شوند از سودی که منحصر به سازمان/شرکت خاص بوده کمتر و کمتر می شود و سازمان های توانا در این مواقع با یک خلاقیت و نوآوری خاص در محصولات و خدمات خود بازار جدیدی را برای خود باز کرده و دوباره تا زمان ورود رقبا به آن بازار از سود انحصاری بهره ببرند.
  در پاسخ به سوال دوم هم مسلما هرچه تقلید از نوآوری سخت تر باشد سود حاصل از آن پایدارتر است و همان طور که قبلا دوستان اشاره کردند هرچه نوآوری ها از تدریجی به سمت انقلابی و از محصولی به سمت پارادایم پیش روند ورود رقبا به عرصه ی رقبات دشوارتر بوده و ارائه دهندگان خدمت مدت زمان بیشتری را می تواند از این سود ( رانت) بهره ببرد. مطابق این تعریف آرمانی ترین نوآوری، نوآوری برانداز می تواند باشد که ترکیبی از انقلابی و پارادایمی است.

 3. #23
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  ارسال ها
  11
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  به نام خدا
  کسب سود پایدار از نوآوری
  چگونه می‌توانیم درآمد پایدار داشته باشیم؟
  پاسخ ایجاد سیستم است. سیستمی که در اکثر مواقع بدون حضور ما نیز بتواند به کار خود ادامه دهد.هر چه سیستم به حضور ما کمتر وابسته باشد آن سیستم بهتر است و درآمد حاصل از آن پایدارتر.شاید داستان آقای وارن بافت را شندیده باشید؛ ایشان در کودکی روزنامه فروشی می‌‌کرد، کاری که بسیاری از بچه ها با آن کسب درآمد می کنند. ولی چیزی که باعث تفاوت وارن بافت از دیگر بچه ها می‌شود این است که او مانند دیگران روزنامه ها را تحویل نمی داد بلکه وقت خود را صرف مراجعه به همسایه ها برای گرفت اشتراک می‌کرد. هنگامی که اشتراک روزنامه را به کسی می فروخت، با بخشی از پول آن بچه های دیگر را استخدام می‌کرد تا روزنامه ها را هر روز به مشترک تحویل دهند!نکته کلیدی کار آقای وارن بافت در این است که ایشان یک سیستم فروش روزنامه ایجاد کرده بود. این سیستم وقتی که او حضور نداشت، هم برایش پول درمی‌آورد. پس او توانسته بود یک درآمد پایدار داشته باشد. بی دلیل نیست که دومین فرد ثروتمند دنیا است!مثال دیگر تلفن همراه است. ما هر ماه قبض تلفن همراه خود را باید پرداخت کنیم. و این یعنی، شرکتی که سرویس مخابراتی می‌دهد هر ماه پول ها را جمع می‌کند. صاحب این شرکت افرادی را استخدام کرده تا خدمات ارائه کنند و خودش از درآمد پایدار سیستمی که ساخته است لذت می برد.
  راه های متعددی برای ساخت سیستم وجود دارد. یکی از روش‌ها کارآفرینی اینترنتی و راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی است.
  کسب و کارهای اینترنتی روشی است که به کمک آن می توانیم سریع تر و ارزان تر از روش های دیگر سیستم (ماشین پول سازی) خود را برای کسب درآمد پایدار ایجاد کنیم.
  نکته مهمی که سعی کردم در این پست بگویم، این است که افرادی ثروتمند می‌شوند که وقت خود را به جای کارکردن برای تامین معیشت صرف ساختن سیستم (ماشین پول سازی) می‌کنند. آنها مخارج زندگی خود را از درآمد پایدار تامین می کنند و نه از کار روزانه خود. این تفاوت مهمی در نگرش افراد ثروتمند با دیگران است. امیدوارم که این مقاله توانسته باشد تا حدی این نگرش را در شما ایجاد کرده باشد.

 4. #24
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  به نام نقشبند این صفحه خاکی
  در ابتدای کلام به سخن اقای احسنی زاده اشاره میکنم که به نقل از استاد پیشوایی اصطلاح سود سوپر نرمال را برای سود انحصاری بکار بردند که این اصطلاح کاملا بیانگر این موضوع ما می باشد.

  و اما سود انحصاری و یا همان سود سوپر نرمال چیست؟
  بنگاهی که توانسته باشد در تولید یک کالا یا خدمت به انحصار دست یابد، می تواند قیمتی را برای محصول خود اعمال نماید که از قیمت موجود در بازارهای رقابتی بیشتر باشد و لذا بازدهی بیشتر از مقدار نرمال و رقابتی را به دست آورد. اقتصاددان ها این بازدهی اضافی کسب شده را «سود انحصاری» می نامند.
  یک نمونه جدید از این گونه انحصارگرها شرکت های تاکسیرانی هستند که عملا در تمامی شهرهای بزرگ آمریکا به جز واشنگتن توانسته اند دولت های محلی را متقاعد به محدود نمودن تعداد تاکسی هایی کنند که می توانند به طور قانونی به فعالیت بپردازند.
  اما چه استراتژی را باید لحاظ کرد تا بوسیله ان بتوانیم به سود انحصاری برسیم؟؟
  جواب کاملا مشخص استراتژی اقیانوس ابی که یکی از دوستان به ان اشاره نمودند.
  اقیانوس های آبی ، کلیه صنایعی هستند که در حال حاضر وجود ندارند. اینها فضاهای شناخته نشده بازار می باشند که ورود به انها موجب بوجود اوردن ارزش پیشنهادی برای مشتری می گردد.

  اگرچه در هر اقتصادی مقداری سود انحصاری وجود دارد، اما این نوع سودها بخش بسیار کوچکی از سود هر جامعه ثروتمند را تشکیل می دهند. بخش عمده مصرف در جوامع ثروتمند یا شامل کالاهای لوکس هستند
  یا محصولاتی را شامل می شوند که جانشین های نزدیکی برای آنها وجود دارد.

  دو منبع برای سودآوری وجود دارد. یکی از این دو منبع، انحصار است که از طریق رانت های اقتصادی بدست می اید.منبع دیگر کسب سود نقایص بازار هستند. فرض کنید شرکت a محصولی را به قیمت ده دلار می فروشد، در حالی که شرکت b همان محصول را به قیمت هشت دلار به فروش می رساند. همچنین فرض کنید بسیاری از مشتری ها نمی دانند که این محصول را می توان به قیمت هشت دلار از شرکت b خرید و لذا بابت خرید آن مبلغ ده دلار را به a می پردازند. شرکت a دو دلار اضافی را در قالب سود دریافت می کند. این امر در بازارهای «کامل» که مصرف کننده ها نسبت به قیمت ها آگاهی کامل دارند اتفاق نمی افتد، اما در اقتصادهای واقعی به کرات روی می دهد.


  اما جواب سوال دوم:
  نوآوری برانداز که تر کیبی از (از انقلابی و پارادایمی) است می تواند نواوری باشد که موجب پایدارتر شدن سود شود است
  ویرایش توسط ketabchi : 14-02-2014 در ساعت 23:05

 5. #25
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  ارسال ها
  5
  تشکر
  17
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  چنانچه میزان سود پایدار یک فعالیت اقتصادی بيشتر از سود عادی باشد، آنرا سود فوق العاده می گويیم. سود فوق العاده میتواند ناشی از ساختار انحصاری بازار باشد، که سود انحصاری نامیده میشود.
  همچنين جهت ايجاد انگيزه براي نوآوري، افزايش کارايي، بهره برداري از تحولات بازار و پاسخ به نيازهاي مصرف کنندگان، تا جايي که اين دسته از بنگاه ها موانع جدي براي ورود و رقابت بنگاه هاي ديگر ايجاد نکرده اند، بايد بتوانند به فعاليت خود ادامه دهند. سود انحصاري حاصل، خود سبب جذب بنگاه هاي جديد به فعاليت هاي مشابه خواهد شد. در نتيجه رقابت بنگاه هاي تازه وارد، قدرت انحصاري بنگاه هاي اوليه در بازارهاي مربوطه و قيمت کالاها کاهش پيدا خواهد کرد.
  mozamani likes this.

 6. #26
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  ارسال ها
  5
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  بسمه تعالی
  با سلام

  قسمت اول سوال : سود سوپر نرمال در نتیجه ارائه یک ایده ، محصول یا یک خدمت نوآورانه می باشد که می تواند رقبا را از صحنه رقابت محو کند و بازار محصول را به انحصار شرکت یا سازمان مورد نظر در آورد. مواردی چون ؛ مالکیت فکری و قوانین دولتی و کشوری می تواند بر سود انحصاری اثر گذار باشد.
  همچنین می توان با نوآوری های جدید در رائه محصولات و خدمات چرخه عمر محصول را تغییر داد و باعث به وجود آمدن انحصارهای جدید برای سازمان شد یا انحصار قبلی را تقویت نمود که این موضوع می تواند باعث تغییر در سود انحصاری سازمان یا سازمان های رقیب گردد.
  قسمت دوم سوال : با توجه به نوع بازار ، سازمان می تواند از نوآوری ناپیوسته یا برانداز برای کسب سود پایدار از نوآوری
  استفاده کند ( مانند مباحث مطرح شده در اقیانوس آبی).
  ضمنا بسته به نوع فعالیت سازمان ، می توان از انواع دیگر نوآوری برای کسب سود پایدار استفاده نمود و یا می توان از ترکیبی از انواع مختلف نوآوری استفاده کرد که به نظر بنده، استفاده از سبک های مختلف نوآوری برای کسب سود پایدار ، به نوع سازمان، نوع بازار ، نوع فعالیت ، و نوع مشتری بستگی دارد.
  ویرایش توسط حمید احمری : 14-02-2014 در ساعت 23:38 دلیل: به هم ریختن فرمت متن

 7. #27
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  ارسال ها
  5
  تشکر
  17
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  در یک سازمان نوآور برای کسب سود پایدار از نوآوری، می‌بایست از نوآوري ناپيوسته بهره گرفت كه داراي ويژگي هاي زير است:
  • ايجاد استانداردهاي جديد
  • دانش جديد، زير ساخت‌هاي جديد، ضرورت نگاه به خارج از محدوده بازار موجود، دستيابي به حوزه‌هاي علمي گوناگون براي پشتيباني از توانايي‌ها و قابليت‌هاي جديد
  • دستيابي به نوع جديدي از كالاها و خدمات كه شيوه‌هاي جديد زندگي را ايجاد مي‌كند
  • پذيرش همراه با سختي‌هاي مربوط به فراگيري دانشها و مهارتهاي جديد از جانب مصرف كنندگان
  mozamani likes this.

 8. #28
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  ارسال ها
  8
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  به نام خدا
  سود انحصاری سودی است که شخص در طی یک مدت محدود و با استفاده از قوانین حمایت کننده دولتی مبنی بر انحصار داشتن نسبت به تولید یک محصول نوآورانه بدست می آید.
  به نظر می رسد اگر نو آوری دانش و تخصص بالایی را لازم داشته باشد مدت زمان سود انحصاری بیشتر خواهد بود همچنین اگر محصول به راحتی قابل تجزیه و تحلیل نباشد (مانند فرمول شیمیایی یک نوشیدنی و یا یک دارو) مدت زمانی که فرد نو آوری از سود انحصاری خود استفاده می کند. ولی بسیاری از نوآوری ها به وسیله دیگران قابل تقلید بوده و نیازمند حمایت دولت برای گرفتن حق انحصار برای مدت معینی می باشند محدود بودن زمان این انحصار هم انگیزش نوآوران را به دنبال دارد و هم حاشیه بسیار امنی به آنان نمی دهد که در جهت نوآوری های بالاتر و افزایش کیفیت تلاش نکند.
  هر چه نوآوری از سمت تغییرات جزئی به سمت برانداز حرکت کند سود انحصاری بیشتری خواهد داشت چرا که حمایت دولتها برای دادن حق انحصاری بلند مدت تر بیشتر می گردد و رقبا نیز طی مدت بیشتری موفق به تقلید می گردد.
  علاوه براین نباید فاکتور مهم اقتصادی کشش قیمتی تقاضا را در رابطه با محصولات نوآورانه بی اثر دانست هرچه کشش قیمتی تقاضای یک کالای نوآورانه کمتر باشد تولید کننده با افزایش قیمت به سود انحصاری بیشتری خواهد رسید و هرچه این کشش بیشتر باشد استراتژی افزایش قیمت برای به دست آوردن سود انحصاری بیشتر مناسب نیست.

 9. #29
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2014
  ارسال ها
  9
  تشکر
  1
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  به نام حق
  سود انحصاری برای یک بنگاه در مواقعی بدست می آید که با توجه بهه عللی مانند استفاده از قدرت های سیاسی برای نفوذ انحصاری در بازار، عواملی مانند دستیابی به منابع محدود و.. ، یکی از مهمترین عوامل وجود سود انحصاری نوآوری و ارائه محصول جدید می تواند باشد.
  روند ارائه سود انحصاری ابتدا مقداری سود از دست رفته وجود دارد و با گذشت زمان به سمت سود سوپر نرمال میرویم تا به حداکثر برسیم و بعد از رسیدن به ماکزیمم افت در سود ما آغاز خواهد شد که اگر ما در بنگاه خود نو آوری نداشته باشیم سقوط خواهیم کرد.
  برای این که سود پایدار از نوع آوری داشته باشیم شناسایی تحولات سریع بازار امروز جهان، لازم و ضروری است. امروزه سازمانهای پیشرو سازمانهایی هستند که از محیط اطراف، نیازهای پنهان مشتریان را شناسایی کنند و می بایست خود مصرف‌کنندگان در فرایند نوآوری همراه با پزوهشگران مشارکت داشته باشند. به این نوع نوآوری، نوآوری ناپیوشته می گویند.

 10. #30
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  ارسال ها
  5
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  سود انحصاری به سودی گفته میشود که ناشی از ورود اولین محصول و یا برترین تکنولوزی به بازار است
  اگر به منحنی عمر یک محصول دقت کنیم در ابتدا سود بنگاه روندی افزایشی داشته و این خود میتواند به معنی سود انحصاری باشد که نشان دهنده این است که بنگاهی در صنعت یا خدمتی پیشتاز است ولی وای به حال مهندسین معکوس بری ایکه تا میبینند صنعتی رشد کرده سریع دست به کار میشن و بقیه ماجرا دیگه
  شرکتی موفق است که زمان رسیدن شرکتهای دیگه به اون تکنولوژی زیاد باشه


 

برچسب برای این موضوع

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 10:21 بر حسب GMT +3.5 می باشد.