صفحه 3 از 5 اولیناولین 12345 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 از مجموع 41
Like Tree9Likes

موضوع: بحث و نظر پیرامون گزارش gii 2014 (تمرین 1 روزانه و پردیس 1-94-93)

 1. #21
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  ارسال ها
  11
  تشکر
  2
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط امیرعلی کریمی نمایش پست ها
  برای بحث در مورد جایگاه ایران ابتدا به شاخص‌های اصلی و فرعی شاخص جهانی نوآوری می‌نگریم:
  1. مؤسسات(محیط سیاسی، محیط تحت نظارت، محیط کسب و کار)
  2. سرمایه انسانی و پژوهش(آموزش و پرورش، آموزش عالی، تحقیقات و توسعه)
  3. زیرساخت(فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT)، زیرساخت‌های عمومی، حفظ محیط زیست)
  4. پیچیدگی بازار(اعتبار، سرمایه‌گذاری، تجارت و رقابت)
  5. پیچیدگی کسب و کار(دانش کارگران، پیوستگی نوآوری، جذب دانش)
  6. خروجی‌های دانش و فناوری(تولید دانش، تأثیر دانش، انتشار دانش)
  7. خروجی‌های خلاق(دارایی‌های نامشهود، کالاها و خدمات خلاق، خلاقیت آنلاین)
  در جدول زیر نمره و رتبه ایران در شاخص‌های اصلی دیده می‌شوند.
  مؤسسات سرمایه‌ انسانی‌ زیرساخت پیچیدگی بازار پیچیدگی کسب‌وکار خروجی‌ فناوری خروجی‌ خلاق
  رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره
  131 43 46 36.4 81 33.6 139 35.9 136 17.3 113 20 128 18.1


  در جدول زیر نمره و رتبه ایران در برخی از شاخص‌های فرعی دیده می‌شوند.
  محیط سیاسی محیط کسب‌وکار آموزش و پروش آموزش عالی تحقیقات و توسعه ICT حفظ محیط زیست
  رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره
  140 28.8 91 57.2 95 35.6 10 58.1 55 15.4 87 31.4 101 28
  سرمایه‌گذاری تجارت و رقابت دانش کارگران جذب دانش تولید دانش انتشار دانش خلاقیت آنلاین
  رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره رتبه نمره
  131 22.3 136 56 131 16.6 136 11.2 40 25.3 139 1.9 85 12.3

  با استفاده از این دو جدول می‌توان تا حدی در مورد جایگاه نامطلوب ایران در شاخص جهانی نوآوری بحث کرد.
  در بین شاخص‌های اصلی دیده می‌شود که بهترین شاخصی که ایران دارا می‌باشد، مربوط به سرمایه انسانی با رتبه 46 است؛ هر چند که با توجه به روند فزاینده پیر شدن جمعیت کشور، در برنامه‌ریزی‌های بلند مدت چندان نمی‌توان به آن دلخوش بود. بدترین شاخص مربوط به پیچیدگی بازار با رتبه 139 است. به جز خروجی فن‌آوری، مابقی رتبه‌های ایران بالای 120 است.
  بهترین جایگاه ایران در شاخص‌های فرعی مربوط به آموزش عالی با رتبه 10 می‌باشد که بسیار مطلوب است و نشان می‌دهد که جمعیت زیادی از نیروی انسانی ایران، تحصیلات دانشگاهی دارند . رتبه خوب دیگر مربوط به تولید دانش با رتبه 40 می‌باشد که در صورت استمرار و تقویت برنامه‌های فعلی استراتژیک کشور مانند افق 1404، امید است تا بازهم بهتر شود.

  در بین شاخص‌های فرعی بدترین رتبه مربوط به محیط سیاسی است که در این مورد باید به تفاوت دیدگاه‌های منتشر‌کنندگان شاخص جهانی نوآوری با نگاه مسئولان در ایران اشاره کرد. رتبه 139 در انتشار دانش با توجه به رتبه 40 تولید دانش بسیار ناراحت کننده و قابل تامل است؛ زیرا که نشان می‌دهد ایران در انتشار دانش بسیار ضعیف عمل کرده است که علت آن شاید این باشد که ایران به دلیل عدم تعامل سازنده با جهان، نتوانسته تا حاصل تولیدات دانش خود را نشر دهد. رتبه 136 ایران در جذب دانش هم می‌تواند مهر تاییدی بر این مورد باشد.
  منبع به غیر از تحلیل‌ها: global innovation index و http://bijanzadmehr.blogfa.com/
  دقیقا در مورد تولید و انتشار دانش با شما موافقم. ایران با اینکه رتبه ی نسبتا خوبی در تولید دانش دارد و انتظار می رود که این رتبه در سال های آتی بهتر شود اما در انتشار آن ضعیف عمل می کند که این همان طور که شما گفتید حاکی از روابط ضعیف با دیگر کشور ها به خصوص کشورهایی که در صدر تولید نوآوری اند می باشند, هست. اصلاح این روابط می تواند رتبه ایران در انتشار دانش و نهایتا در مقوله نوآوری را بهتر کند.

 2. #22
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  محل سکونت
  داراب
  ارسال ها
  23
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 2 پست
  من هم با نظرات آقایان کریمی و پورعباسی درخصوص اینکه گفته اند:ایران به دلیل عدم تعامل سازنده با جهان،نتوانسته در زمینه نوآوری سرآمد باشد؛موافقم.

  به عنوان یک نمونه ی موفق می توان کشور سنگاپور را مثال زد.سنگاپور کشوری است کوچک با بازار داخلی کوچک و منابع و ذخایر محدود ولی برای غلبه بر مشکلاتش سه راه را طی کرده:

  1-به عنوان یک مرکز خدمات تجاری منطقه ای برای دیگر کشورهای مجاور عمل کرده
  2-به عنوان یک مرکز تحقیق و توسعه برای شرکت های جهانی عمل کرده
  3-توجه به خاص شدن در عرصه ای بسیار خاص [1]


  این سه روش مبتنی بر تعامل با دیگر کشورهاست.پس با انتقال تکنولوژی و نوآوری های دیگر کشورها به داخل،می توان در مسیر توسعه داخلی گام برداشت و همچنین کشور را در ردیف کشورهایی قرار داد که در زنجیره ارزش افزوده سهم دارند.


  [1]کتاب مدیریت تکنولوژی طارق خلیل

  همچنین برای مطالعه بیشتر درمورد سنگاپور می توانید به لینک زیر مراجعه کنید(انعطاف پذیری و جهش باورنکردنی)
  http://tejarat.donya-e-eqtesad.com/f...f-92f031a289c1

 3. #23
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  ارسال ها
  11
  تشکر
  1
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  مطالبی که در ذیل مطرح می شود در واقع مقایسه ای است بین گزارش سال 2013 و سال 2014 و تمام تحلیلها و نتایج بر اساس مقایسه بین این دو گزارش صورت گرفته است که در قالب دو نوشته مطرح میشود که نوشته دوم به طور کامل به ایران اشاره دارد . بیشتر تحلیلها به ویژه برای ایران نیز بر اساس Country/Economy Profiles (پروفایل هر کشور) صورت گرفته است و در صورت نیاز شماره صفحه نیز ذکر شده است.
  در ابتدا به صورت خیلی کوتاه به بررسی وضعیت چند کشور در رتبه های بالایی و البته یک مورد میانی اشاره می کنیم و در نهایت به بررسی کامل وضعیت ایران بر اساس ورودیها و خروجیهای نوآوری می پردازیم.
  در رتبه بندی سال 2014 میتوان به صعود خوب فنلاند و لوکزامبورگ در رده های بالا اشاره کرد که البته این صعود بیشتر به دلیل بهبود خروجیهای این دو کشور است، همچنین بریتانیا با فعالیت و پیشرفت بیشتر در زمینه خروجیها (خروجیهای تکنولوژیک و محصولات خلاقانه)نیز به رده دوم ارتقا یافته و جای سوئد را گرفته است البته سوئیس همچنان در صدر به سر می برد . موردی که بیشتر در میزان نمره ها نمود پیدا می کند پایین آمدن نمره سوئیس و در عین حال بالا رفتن نسبی نمره های تعقیب کنندگان سوئیس می باشد که این امر ممکن است در آینده در صورت لغزش سوئیس منجر به نزدیک شدن این کشورها به سوئیس شود البته فاصله همچنان زیاد است . از جمله عوامل پیشرفت فنلاند و لوکزامبورگ نیز در واقع پایین آمدن نمره های بالا دستیهای آنها می باشد.
  یک مثال دیگر برای بررسی این جدول می تواند کشور تایلند باشد که نزدیک به ده پله صعود داشته است که با مقایسه رتبه در ورودیها و خروجیها متوجه پیشرفت قابل ملاحظه این کشور در میزان خروجیها می شویم . در سال جاری کشور تایلند پیشرفت خوبی نسبت به سال قبل هم در ورودیها و هم در خروجیها داشته است و به نظر می رسد با برطرف شدن هرچه بیشتر ناپایداری های سیاسی در سالهای آینده این کشور نیز همچون برخی از کشورهای پیشرو در شرق آسیا به رده های بالا برسد ، زیرا با بررسی جزء به جزء فاکتورهای ورودی و خروجی تنها فاکتوری که از وضعیت بسیار بدی به سر می برد پایداری سیاسی و در واقع ناآرامیها و تنشهای اخیر است که باعث تنزل رتبه این کشور شده است . (صفحه 267 گزارش 2014 و صفحه 255 گزارش 2013)

 4. #24
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  ارسال ها
  11
  تشکر
  1
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  حال به بررسی کامل وضعیت ایران می پردازیم که با یک نگاه به سالهای گذشته و رتبه ایران به تنزل رتبه ایران در سالیان اخیر پی می بریم ، بدین صورت که رتبه ایران از 104 در سال 2012 به 120 در سال 2013 تنزل یافته است. در یک دید کلی با بررسی رتبه ایران در ورودیها و خروجیها ، دلیل سقوط ایران تنزل رتبه در خروجیهاست . در زیر به تفکیک به بررسی عوامل می پردازیم:
  موسسات و نهادها : در این بخش ایران جزء کشورهای ضعیف محسوب می شود برای مثال در بحث آزادیهای مطبوعات ایران بدترین کشور است. در نگاه اول به نظر میرسد به لحاظ کمی با وجود خبرگزاریها و روزنامه های متعدد در کشور باید وضعیت خوبی داشته باشیم ولی از آنجا که اکثر این خبرگذاریها وابسته به دولت هستند و در واقع مستقل نیستند در کل با هم هیچ فرقی ندارند ضمن اینکه تعطیلی مطبوعات در ایران بسیار زیاد است و ما شاهد این هستیم که بعضی از روزنامه ها در طول سال بارها با توقیف و رفع توقیف مواجه هستند و طول عمر بعضی از آنها به چند روز هم نمی رسد. قانون مداری نیز در کشور بسیار کم رعایت میشود ، موردی که کاملا عینی است و ما هر روزه با آن مواجه هستیم . در کشور ما همچنان رابطه بر ضابطه غلبه داشته و وضع قوانین و نظارت بر آن نیز بسیار کم صورت میگیرد و متاسفانه هیچ تلاشی هم صورت نمیگیرد.

  سرمایه انسانی و پژوهش : در بخش آموزش و پرورش با وجود پیشرفت قابل ملاحظه ای که در شاخص sle صورت گرفته است که علت آن نیز میتواند تغییرات سیستم آموزشی در چند سال اخیر باشد ولی در بخش سرمایه گذاری و هزینه برای دانش آموزان و کل آموزش پرورش شاهد پسرفت و تنزل هستیم . طول دوره تحصیل نیز یکی از فاکتورها در این زمینه است که در ایران بین 13 تا 15 سال است ولی در رخی از کشورها که در این زمینه پیشرو هستند نزدیک به 20 سال است .
  در زمینه آموزش عالی (دانشگاهها) در کل ایران رتبه بسیار خوبی به ویژه در زمینه فارغ التحصیلان علوم مهندسی دارد و بهترین مقام ایران در بین شاخصهای اثر گذار نیز هست که از دلایل آن میتوان به انواع و اقسام دانشگاههای ارائه دهنده این دروس اشاره کرد که در عین سودمندی به پاشنه آشیل نیز مبدل شده است و ما هر ساله شاهد خروج عده زیادی از این فارغ التحصیلان از کشور هستیم. در بخش تحقیق و توسعه (r&d) علیرغم پیشرفتهایی باتنزل رتبه همراه هستیم که این پیشرفت سایر کشورها و تمرکز آنان در این بخش است.
  زیرساختها : در زمینه ict و یا همان فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز ما با تنزل همراه هستیم که بیشتر آن در بحث استفاده از ict خلاصه میشود در واقع استفاده ما از ابزارهای تکنولوژیک و ارتباطی و در کل زیرساختهای ارتباطی در کشور هنوز با سطح استاندارد فاصله فراوانی دارد که یکی از دلایل آن میتواند مقاومت دولت و برخی از رجال سیاسی در بحث استفاده از فناوری باشد .
  در بخش های زیست محیطی و استفاده از انرژی ها با توجه به استانداردهای ایزو ما در رتبه خوبی قرار نداریم ولی در عین حال پیشرفتهایی داشته ایم ولی به نظر نمیرسد این پیشرفتها پایدار باشد چرا که هر ساله ما با یک بحران زیست محیطی و یا انرژی مواجهیم .
  پیچیدگی بازار : در اعتبارات به ویژه در بخش تامین اعتبارت داخلی برای بخشهای خصوصی ما شاهد سقوطی قابل توجه هستیم و شاید یکی از دلایل تنزل رتبه ما نسبت به سالیان قبل کاهش درآمدهای نفتی کشور باشد که دولت را در اهدای وام و تامین اعتبارات برای بخشهای خصوصی با مشکل مواجه کرده است که ریشه اصلی آن تحریم هاست .
  در مقوله سرمایه گذاری نیز ایران وضع بسیار بدی دارد به ویژه اینکه حمایت از سرمایه گذاران در این بخش بسیار ضعیف است که شاید خلاءهای قانونی و همچنین رابطه مداری بیش از حد باعث بروز این مشکل شده است . در بحث رقابت در بازار و تجاررت نیز ایران از بدترینهاست به ویژه نرخ گمرکی برای ورود کالاها در ایران به شدت بالاست و همینطور بازار ایران تا حدود زیادی یک بازار غیر رقابتی و انحصاری در بخشهای مهم صنعتی و پتروشیمی است و به علت تحریمها هیچ گونه رقابتی با بازارهای جهانی ندارد .
  کسب و کار : ما همچنان در جذب و به کارگیری دانش چه دانش داخلی و چه دانش بین المللی در بخش کار در رده های پایین به سر می بریم . همچنین ارتباط بین بنگاهها و شرکتها چه در داخل و به ویژه با خارج از ایران در سطح کم و پایین قرار دارد و شاید بازهم علت این امر تحریمهای اخیر باشد ولی در دیدی کلان تر بخشهای روابط عمومی در صایع و شرکتهای ما بسیار ضعیف عمل میکنند . قوانین نیز دست و پاگیر هستند برای مثال روزهای ۵ شنبه و جمعه که اوج روزهای کاری در فضای بین المللی است در ایران تعطیل میباشد و در واقع ما تنها سه روز میتوانیم با بنگاههای خارج از ایران ارتباط داشته باشیم .
  خروجهای علوم و تکنولوژی : در اینجا نیز علیرغم اینکه در ورودیهای دانش وضعیت خوبی داریم (برای مثال میتوان یه مقالات علمی و ثبت اختراعات بالا در ایران اشاره کرد ) اما تاثیر پذیری از این دانش و تبدیل آن به خروجی مطلوب وضعیت نا امید کننده ای دارد . در اینجا نیز به نظر میرسد حلقه واصله بین مراکز علمی و پژوهشی و مراکز صنعتی بسیار ضعیف عمل میکنند.
  خروجیهای خلاقانه : با توجه به پایین بودن خروجیهای تکنولوژیکی طبیعی است که در زمینه خروجیهای خلاقانه نیز ضعف داشته باشیم البته تنها نقطه روشن در این زمینه پیشرفت خلاقیت در زمینه های آنلاین و در واقع اینترنت و سایتها میباشد که این امر نیز میتواند با توجه به رشد پهنای باند در کشور در سالیان گذشته باشد البته در مقوله پهنای باند ما فرسنگها با استانداردها فاصله داریم اما با وجود کیفیت اسف بار اینترنت در ایران پیشرفت در این زمینه از پتانسیل بالای ایران حکایت دارد. (صفحه 189 گزارش 2013و صفحه 200 گزارش 2014)

 5. #25
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  همه مطالب رو دوستان گفتند ومن تنها یک مطلب بود که فکر میکنم جدید است:
  یکی از چیزهایی که در وهله اول دراین گزارش دیده می شود این است که 9تا از ده کشور برتر درلیست، کشورهایی هستند که سال قبل نیز جزء برترینها بوده اند.واز25کشورابتدایی نیز95%آنها جزءکشورهای با درآمد خیلی بالا هستند .لذا میتوان به رابطه بسیار زیاد بین نوآوری و درآمد کشور اشاره کرد.که البته این رابطه دوسویه است.
  با نگاهی به نتایج سالهای گذشته می توان مقایسه­­­­ ای بین پارامترهای مختلف داشت و عوامل ضعف و قوت ایران رادرطول4سال گذشته مشاهده کرد.(ایران از سال 2011 وارد لیست رتبه بندی gii شده است).


  Untitled.jpg

  ایران تنها در دوبخش سرمایه انسانی و تحقیقات و حوزه زیرساخت دراین سالها توانسته است به صورت نسبی رشد کند ودرسایر پارامترها،با افت مواجه بوده است.
  بخشهایی نیز که بیشتر باعث تنزل رتبه ایران شده اند عبارتند از:پیچیدگی بازار و پیچیدگی تجارت،البته بحث محیط سیاسی هم در این گزارش مطرح است(از آنجاکه به صورت خاص این بخش تحت تاثیر فضای رسانه ای سیاسی خاصی قرار دارد ، زیاد نمیتواند معیار باشد.)
  ویرایش توسط محمد حسن قمری منظر : 03-10-2014 در ساعت 20:02

 6. #26
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  ارسال ها
  15
  تشکر
  2
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  مجموعه کشورهای نوآور و مناطق نوآور در حال رشد بیشتری هستند. در این باره مدیر سازمان جهانی مالکیت معنوی، فرانسیس گوری (Francis Gurry) گفته است: «مراکز نوآور پویا در سراسر جهان در حال چند برابر شدن هستند، در حالی که هنوز چالش های بحران اقتصادی دولت ها ادامه دارد. اهرم های این مراکز، مزیت های منطقه ای است با نیم نگاهی به بازار جهانی.»

 7. #27
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  ارسال ها
  5
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  همانطور که دوستان فرموده اند "سوئیس برای چهارمین سال متوالی رتبه اول را در زمینه نوآوری از آن خود کرده است، رشد پیوسته کشور انگلستان در چهار سال اخیر از رتبه 10 به رتبه 2 در سال 2014 نیز قابل تامل می باشد و در نهایت ایران در سال 2013 در ورودی نوآوری رتبه ی 107 و در خروجی آن رتبه 120 و در کل رتبه 113 را داشت. در سال 2014 نیز به ترتیب رتبه ی 107, 125 و 120 را دارد "
  سوئیس به دلیل راه اندازی پارک های علم و فناوری از دیرباز تا کنون و حمایت های دولتی و غیر دولتی از خلق ایده در این کشور، نوآوری را به صورت یک فرهنگ، سرلوحه کسب و کار خود قرار داده و این مطلب را به خوبی دریافته که عامل پیشرفت و ارتقاء یک جامعه چه در بعد فرهنگی و چه در بعد اقتصادی در گرو نوآوری و ایده پردازی است.
  در رابطه با پیشرفت چشمگیر انگلستان می توان گفت که این کشور دریافته که صنایع قدیمی و روتین، نمی تواند برای وی دارای ارزش افزوده بالایی داشته باشد، بلکه می بایست به دنبال تکنولوژی های جدید و پیشرفته بود. به همین دلیل است که به عنوان مثال کارخانه های خودروسازی خویش (تالبوت و .... ) را که دارای ارزش افزوده کمتری نسبت به سایر صنایع بود را تعطیل کرده و تکیه خود را بر سایر صنایع با ارزش افزوده و نوآوری بالا گذاشته است.
  در مورد ایران نیز می توان گفت که ما هنوز تازه اوایل راه هستیم. در دولت جدید پس از پا گرفتن آن، تصمیمات بسیار صحیحی در زمینه تکنولوژی و اقتصاد گرفته شده و این تصمیمات باعث شده تا ضمن اشاعه فرهنگ کارآفرینی در کشور، به پارک های علم و فناوری، مراکز توسعه کسب و کارهای کوچک و علی الخصوص شرکت های دانش بنیان اهمیت فراوانی داده شود. موید این سخنان فعالیت های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است که این ایده ها و شرکت ها را توسط فن بازارها و صندوق نوآوری و شکوفایی و سایت ها و مراکز مشاوره و پشتیبانی ایده و تجاری سازی آن نظیر techbiz.ir می باشد.
  به نظر بنده این تنزل چند پله ای برای ایران، اهمیت چندانی ندارد زیرا که برنامه ریزی مناسبی در یکسال اخیر انجام شده است و ان شاءالله به سند چشم انداز 1404 خواهیم رسید.
  و من الله توفیق

 8. #28
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Sep 2014
  ارسال ها
  5
  تشکر
  0
  تشکر شده 0 بار در 0 پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط علی امینی نمایش پست ها
  بله،آموزش تحصیلات یک عامل اساسی در نوآوری و توسعه استعدادها است و باید در این زمینه سرمایه گذاری کرد و زیرساخت ها را فراهم نمود که به حمد الله در کشورمان این مهم روز به روز بهتر می شود.
  نکته دیگر مطرح شده اینست که کسب و کارها باید پایگاه هایی برای رشد استعدادها باشند.
  دانشگاه ها می توانند با ورود مستقیم به بازار کسب و کار و ایجاد واحدهای تولیدی مختص خود در کنار تحصیلات آکادمیک و آزمایشگاهی،روند نوآوری را بهبود دهند.به طوری کلی دانشگاه ها باید به سمت کارآفرینی حرکت کنند تا به قول معروف شاهد دانشگاه کارآفرین در کشور باشیم.
  به نظر من دانشگاهها به طور مستقیم نباید پروژه های عملیاتی صنعتی بگیرند، البته اساتید بایستی در صنعت حضور فعال داشته باشند و از نظریات و ایده های خلاق دانشجویان در پروژه ها استفاده نمایند. اگر دانشجویان در زمان تحصیل مشغول دریافت پروژه ی غیر تحقیقاتی از فضای خارج از دانشگاه گردند، دانشگاه انسجام خود را از دست خواهد داد و اهمیت دادن دانشجویان به دروس دانشگاهی کم خواهد شد.

 9. #29
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  ارسال ها
  33
  تشکر
  0
  تشکر شده 11 بار در 9 پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط مرصاد مبشری نمایش پست ها
  فایل پیوست 647براساس گزارش منتشر شده، ایران با امتیاز ۲۶.۱۴ از ۱۰۰ امتیاز توانسته رتبه ۱۲۰ سال جاری را کسب کند، این در حالی است که در رتبه بندی سال گذشته، ایران با امتیاز ۲۷.۳ در رتبه ۱۱۳ قرار گرفته‌بود.از سال ۲۰۱۱ نیز که ایران به جمع کشوران این رتبه‌بندی پیوست، به ترتیب رتبه‌های ۹۵ و ۱۰۴ را از آن خود کرده‌‌است و این نشان از سقوط شاخص نوآوری کشور طی سال‌های گذشته دارد.
  به نظر شما چرا ایران در این سال ها از نظر رتبه بندی نزول داشته است؟
  کدام عامل یا عوامل را در این افزایش رتبه کشور در زمنیه نوآوری موثر می دانید؟

 10. #30
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Jan 2014
  ارسال ها
  33
  تشکر
  0
  تشکر شده 11 بار در 9 پست
  چرایی افزایش رتبه ایران از دیدگاه شما چیست؟


 

برچسب برای این موضوع

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 10:09 بر حسب GMT +3.5 می باشد.