صفحه 2 از 4 اولیناولین 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 از مجموع 38
Like Tree98Likes

موضوع: بحث و نظر پیرامون قلب نظام ملی نوآوری در کشورهای مختلف

 1. #11
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  13
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط الهام رأفتي نمایش پست ها
  در فايل پيوست مطالعات انجام شده بر اساس داده های موجود در سایت آزمایشگاه نوآوری نظام ملي نوآوري كشورهاي آمريكا، ژاپن، روسيه،دانمارك، سنگاپور، تركيه و هند گردآوردي شده است و در نهايت نتايج به دست آمده از نظام ملي نوآوري چند كشور نيز با يكديگر مقايسه شده است.

  سلام . با سپاس بسیار مطلب خوبی بود

 2. #12
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  نقل قول نوشته اصلی توسط میلاد ملک محمد نمایش پست ها
  فایل پیوست 1255
  نظام ملی نوآوری(
  National System of Innovation - NSI) یک نظام مدیریت نوآوری فرا سازمانی و در مقیاس کلان و کشوری است که به نقش مجموعه سازمان‌ها مانند دانشگاهها، موسسات پژوهشی، پارک‌های فناوری، مراکز تحقیق و توسعه، مراکز صنعتی و غیره در فرایندهای نوآوری و رابطه تعاملی آنها در این خصوص می‌پردازد. نظام ملی نوآوری زیر نظام‌های متعددی مانند نظام ملی پژوهش، نظام ملی خلاقیت، نظام ملی مالکیت فکری، نظام ملی مدیریت فناوری و همچنین نظام‌های محلی یا منطقه‌ای نوآوری را شامل می‌گردد.[1]
  کشورها با توجه به شرایط، استعداد ها، توسعه آموزشی، نظام اجتماعی، نظام سیاسی، قوانین و مقررات و... دست به انتخاب رویکردهای مختلف در نظام ملی نوآوری می زنند، نگاه و وجه تمایز این رویکردها، به شرح جدول ذیل می باشد:

  فایل پیوست 1256

  توضیحاتی در باره نظام نوآوری کشورها


  روسیه
  بر اساس مقاله پیوست (مقاله شماره 1) نظام نوآوری روسیه از یک مدل با سه جزء دانشگاه ها، سرمایه گذاری و دولت شکل گرفته است که درآن دولت نقش اساسی را بازی میکند که پیشنهاد شده حرکت کلی می بایست به این سمت باشد که دانشگاه نیروی پیشران نظام نوآوری در روسیه باشد.


  اندونزی
  بر اساس مقاله پیوست (مقاله شماره 2) SME ها مرکز ثقل نظام نوآوری در اندونزی هستند، نقش دولت، دانشگاه ها، مراکز پژوهشی غیرانتفاعی و خدمات توسعه ی کسب و کار مطرح است که به SME های اندونزیایی کمک کنند که نوآوری باز را اجرا کنند.

  سوئیس
  بر اساس مقاله پیوست (مقاله شماره 3) قائل به مرزبندی برای رویکرد نظام نوآوری در این کشور نیستم، این کشور دارای یک سیاست منسجم ملی نوآوری و ابزار اثر بخشی برای اجرای آن است که به صورت جامع و همه جانبه به نوآوری نگاه میکند، شاید اگر به اجبار بخواهیم این کشور را در یک گروه رویکرد نوآوری قرار دهیم رویکرد آخر یعنی رویکرد تکاملی برای این کشور از همه مناسب تر باشد. سوئیس در حال حاضر از یک آژانس نوآوری (CTI) بهره می برد و شرکت های نوآور ، سهم قابل توجهی از عملکرد اقتصادی کشور را برعهده دارند. می بایست در نظر داشت سویس کشور ویژه ای است که بعد از توریست و کشاورزی این کشور بر روی "مغز‌های" خود بر پا است. علاوه بر این تقسیمات کشوری محکم در سوئیس اجازه رقابت میان ناحیه‌ها در درون کشور را می‌دهد که سوئیس را بسیار جذاب‌تر می‌کند. ناحیه‌ها بایستی برای جذب شرکت‌ها قبل از همسایه‌ها خود تلاش کنند.

  با احترام
  میلاد ملک محمد
  [1] https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%86...88%D8%B1%DB%8C
  باتشکر از شما جناب آقای ملک محمد در مورد کشور سوئیس این کشور رقابت پذیر و پیشرو به عنوان رهبر نوآوری در اروپا شناخته شده است و از رویکرد سیستمی به جای فرایندهای کششی استفاده میکنند و در کشور ما بستر سازی و جذابیت برای جلب سرمایه گذاران و شرکتهای دارای ذخایر نوآوری مفید فایده خواهد بود .

 3. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 4. #13
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  7
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  بسمه تعالی

  نوآوري و توسعه فناوري، نتيجه مجموعه پيچيده اي از روابط ميان عناصر فعال در نظامي است كه آن را نظام ملي نوآوري (nis) مي نامند. اين اصطلاح اولين بار به وسيله فريمن در 1987 در مورد ژاپن، بدين صورت استفاده شد: شبكه اي از نهادها در بخشهاي عمومي و خصوصي كه فعالیتها و تعامل آنها باعث توسعه، ورود، اصلاح و اشاعه تکنولوژیهای جدید می شود.
  نظام ملي نوآوري در كشورهاي مختلف و بويژه كشورهاي صنعتي شده غربي، تا حد زيادي به سابقه تاريخي آن مربوط است و سازمانهاي متنوعي بر حسب نياز و به صورت تدريجي شكل گرفته اند تا زنجيره هاي نوآوري را تكميل كنند. بالعكس در كشورهاي تاز ه صنعتي شده، شكل نظام ملي نوآوري عمدتاً تحت طراحي و برنامه ريزي قرار گرفته و با استفاده از مزيت عقب ماندگي اين كشورها و بهره گيري از تجارب كشورهاي پيشرفته، سازمانهاي مورد نياز تأسيس و وظايف و روابط آنها تنظيم شده است؛ طبعاً عملكرد اين نظامها نيز متفاوت است.

  برای مشاهده ادامه مطالب فایل پیوست را مشاهده فرمایید.
  فایل های پیوست شده

 5. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (12-04-2016)

 6. #14
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  10
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  نظام ملی نوآوری : National System of Innovation - NSI یک نظام مدیریت نوآوری فرا سازمانی در مقیاس کلان و کشوری است که به نقش مجموعه سازمان‌ها مانند دانشگاهها، موسسات پژوهشی، پارک‌های فناوری، مراکز تحقیق و توسعه، مراکز صنعتی و غیره در فرایندهای نوآوری و رابطهٔ تعاملی آنها در این خصوص می‌پردازد. نظام ملی نوآوری زیر نظام‌های متعددی مانند نظام ملی پژوهش، نظام ملی خلاقیت، نظام ملی مالکیت فکری، نظام ملی مدیریت فناوری و همچنین نظام‌های محلی یا منظقه‌ای نوآوری را شامل می‌گردد.
  فایل پیوست شده در خصوص مطالعه موردی در مورد کشورهای تایوان ، سوئیس و تایلند و کره جنوبی می باشد
  فایل های پیوست شده

 7. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (12-04-2016)

 8. #15
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 3 بار در 3 پست
  National System of Innovation یا نظام نوآوری ملی : یک نظام مدیریت نوآوری فرا سازمانی در مقیاس کلان و کشوری بسیار پیچیده است که به نقش مجموعه سازمان‌ها مانند دانشگاهها، موسسات پژوهشی، پارک‌های فناوری،مراکز R&D ، مراکز صنعتی و غیره در فرایندهای نوآوری و رابطهٔ تعاملی آنها در این خصوص می‌پردازد. نظام ملی نوآوری زیر نظام‌های متعددی از جمله نظام ملی مدیریت فناوری و همچنین نظام‌های محلی یا منطقه‌ای نوآوری و .. را شامل می‌گردد.
  در این گزارش، با استفاده از روش کتابخانه‌ای سعی شده است دیدگاه‌های بدست آمده از نظام‌های نوآوری ملی کشورهای مختلف را با توجه به اجزای گوناگونی که محققان به آن پرداخته و بررسی کرده‌اند، گردآوری کنیم.
  فایل های پیوست شده

 9. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 10. #16
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  6
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  نظام ملی نوآوری ایران:
  سیاست فناوری کشور در تمامی سال ها پس ازپیروزی انقلاب اسلامی غالبا عرضه محور بوده است. بخش از این وضعیت ناشی از ویژگی ماموریت گرایی سیاست فناوری کشور است که ایجاد فناوری وعرضه آن توسط دولت وبرای دولت را الزامی میکند. بخش دیگر آن از فقدان یک بخش خصوصی توانمند ومشتاق به سرمایه گذاری در تحقیق وتوسعه وفناوری های نو ناشی می شود. فقدان یا ضعف تقاضامحوری درسیاست فناوری، حداقل برای صنایع دولتی، مشکلات محدودی را ایجاد کرده است که خودرادرموضع ضعف قابلیت صنعنی وکاهش صادرات مبتنی برفناوری نشان می دهد.
  در زیز به مجموعه ای ازمشکلات سیستم ملی نوآوری اشاره می شود:
  1.عدم وجود متولی مشخص برای مدیریت فناوری ونوآوری درکشور
  2.فقدان مولفه «سیاست انتقال فناوری» « سیاست دستیابی فناوری برون زا» در سیاست کلی فناوری کشور
  3.ضعف ارتباطات خارجی به ویژه درحوزه تحقیق وتوسعه
  4. عدم پیوند نظام ملی نوآوری با اهداف چشم انداز ملی به خصوص از لحاظ ایجاد جامعه دانش بنیان
  5. پرهزینه بودن فعالیته ای نوآورانه نسبت به سایرفعالیت ها درکشور
  6. پایین بودن میزان سرمایه گذاری خارجی در نظام ملی نوآوری ایران
  7.ضعف زیرساختهای پشتیبانی از فناوری
  نظام ملی نوآروی ژاپن:
  سیاست علم وتکنولوژی ژاپن توسط چندبخش مختلف دولتی وتعدادی از شوراها تدوین واجرا می شود. سیاست علم وتکنولوژی ژاپن در گذشته به تکنولوژی های دارای اهمیت اقتصادی معطوف بود. برای تدوین این سیاست گروههای قدرتمندی از بخش های تجار ی، دانشگاهی ودولتی گرده هم می آمدند ودرقالب گروههای مشورتی به بخش های دولتی یاری می رساندند. اما با افزایش اهمیت پژوهش های بنیادی مواردی چون تقویت زیرساخت ملی تحقیق وتوسعه با تامین نیروی متخصص کافی، رونق بخشی به آن دسته از تحقیقات بنیادی وبزرگ مقیاس که بخش خصوصی قادر به انجام آن نبوده یات مایل به انجامش را نداشته وایجاد جو قانونی واقتصادی مناسب که پیشرفت علمی وتکنولوژیک را تشویق کند به ان افزوده شد.
  اجزا نظام علم وتکنولوژی در ژاپن:
  شورای علم وتکنولوژی- شورای علمی ژاپن- آزانس علم وتکنولوژی- وزارت آموزش ، علم وفرهنگ
  نقاط قوت وچالش های نوآوری درژاپن:
  ژاپن نیز مانند ایالات متحده با چالش های رقابتی از سوی چین ودیگر کشورهای آسیایی مواجه است. علیرغم وضعیت دشوار اقتصادی، ژاپن همچنان اولین قدرت تکنولوژیکی دنیا محسوب می شود.
  فایل های پیوست شده

 11. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 12. #17
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  محل سکونت
  tehran
  ارسال ها
  15
  تشکر
  0
  تشکر شده 1 بار در 1 پست
  بحث و نظر پیرامون قلب نظام ملی نوآوری در کشورهای مختلف
  با توجه به تاکیدمقام معظم رهبری در ارتباط با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که از تفکر استراتژیکایشان نسبت به موضوع منشا می­گیرد، می‌توان اذعان داشت که اقتصاد دانش‌بنیان یکیاز راه­های تحقق اقتصاد مقاومتی است. حال در مسیر دستیابی به اقتصاد دانش­بنیان،ساماندهی نظام ملی نوآوری می‌تواند بسیار موثر واقع شود، نظام نوآوری، چارچوبتحلیل و سیاستگذاری کامل و پیشرفته­ای می‌باشد که در حال حاضر در دنیا مورد توجهویژه سیاستگذاران قرار گرفته، به عنوان نمونه، سازمان ملل نیز سند توسعه هزاره سومخود را بر مبنای نظام نوآوری تدوین نموده و این در حالی است که به اذعان متخصصینامر، موفقیت این چارچوب در داخل کشور در حوزه­های دفاعی، سلامت، نانو و سایر مواردنیز اثبات گردیده است. لذا، در نوشتار حاضر به اختصار به مفهوم نظام نوآوریپرداخته شده است. با توجه به مقدمه­ی بحث به اختصار به تعاریف، مدل ها و مفاهیمنوآوری و نظام نوآوری می‌پردازم.در فایل هایپیوست ابتدا به بررسی نوآوري، نظام نوآوريو ضرورت­ها می پردازم و سپس اهمیت نوآوری مورد اشاره قرار می گیرد و همچنین مهمترینویژگی‌های نظام نوآوری ذکر می گردد.
  سپس بررسی تطبیقی نظام نوآوری کشورهای مختلف در مقایسه با ایرانپرداخته می شود
  تدوین نظام نوآوری یکی از مهمترین مراحل نوآوری است کهمی توان بر اساس چهار مدلمدیریتی کاربردی صورت پذیرد که عبارتند از:1. مدل دولت صنعت تحقیقات2. مدل مالی صنعت تحقیقات3. مدل صنعت تحقیقات دانشگاه4. مدل صنعت تحقیقات پارک علمی و فناوریدر ادامه بحث سرفصل های ذیل مورد بررسی و کنکاش قرار می گیرند:
  نظام ملی نوآوری آمریکا
  الگوی نظام ملی نوآوری آمریکا
  نظام ملی نوآوری ژاپن
  ویژگیهای نظام ملی نوآوری در ژاپن
  الگوی نظام ملی نوآوری ژاپنقوانین حاکم بر نظام ملی نوآوری ایران
  سازمانهای متعامل در نظام ملی نوآوری
  رویکرد ایران به نظام نوآوری و در پایان نتیجه گیری بحث

  لازم به ذکر است دو مقاله:
  1- شناسايي چالشهاي سياستگذاريدر نظام ملي نوآوري ايران
  2- ارائه الگويي مفهوميبراي سنجش نوآوري ملي در كشورهاي در حال توسعه
  جهت مطالعه، بهره برداری و اظهار نظر سایر اعضاء پیوست شده است.

  با سپاس

  ساسان آهی
  ویرایش توسط ساسان آهی : 27-03-2016 در ساعت 13:16

 13. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (08-05-2016)

 14. #18

 15. #19
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  12
  تشکر
  4
  تشکر شده 3 بار در 3 پست

  بحث و نظر پیرامون قلب نظام ملی نوآوری در کشورهای مختلف

  نظام ملی نوآوری، به‌عنوان چارچوب تحلیلی مناسب برای شناخت و مدیریت پدیده نوآوری در سطح یک کشور، مسئولیت خلق، اشاعه و بهره‌برداری از نوآوری را بر عهده می‌گیرد. به عبارت دیگر، این نظام با یک دیدگاه سیستمی، همة اجزای تشکیل‌دهندة زنجیرة دانش و ارتباطات میان آن‌ها را تا بازار در کنترل گرفته و هدایت می‌کند. در هر کشوری نظام ملی نوآوری نقشی اساسی و کلیدی در زمینه فعالیتهای مبتنی بر نوآوری در حوزه های مختلف ایفا می نماید.
  نظام ملی نوآوری هر کشور با توجه به شرایط، نیازها، ویژگی های محیطی و مشکلات آن کشور متفاوت بوده و مختص خود آن کشور است، این سیستم در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دارای ویژگی های خاص و متمایزی است که توجه به این ویژگی ها هم در مقام تحلیل و هم در مقام سیاست گذاری و برنامه ریزی بسیار حساس و کلیدی است. عواملی از قبیل زمینه های فناوری و صنعتی، قوانین و عرف های موجود در هر کشور، سطح مشارکت میان موسسات ، مدل های نوآوری و سرمایه گذاری، رویکرد در زمینه ریسک، سامان دهی بازار کار، نقش بخش خصوصی و دولتی و شرکت های کوچک و بزرگ در اتخاذ نظام نوآوری تاثیر گذارند. همچنین ساختار، عملکرد و تکمیل اجزای مختلف سیستم ملی نوآوری، تاثیر بزرگی بر ارتقا قابلیت های نوآوری ملی دارند.
  تدوین نظام نوآوری مهم و مشکل بوده و شامل چند مرحله است. طراحی نظام با چهار مدل مدیریتی کاربردی امکان پذیر است. در این مدل‌ها می‌توان وظایف عناصر بدنه اصلی نظام ملی نوآوری را بیشتر مورد بررسی قرار داد و با برنامه‌ریزیهای مشخص، ارتباطات متقابل بین عناصر نظام ملی نوآوری را بوجود آورد و از این طریق اثرات بسیاری بر رقابت‌پذیری ملی در موضوع علوم و فناوری برقرار نمود، این چهار مدل مدیریتی کاربردی عبارتند از:
  1- مدل دولت صنعت تحقیقات
  2-مدل مالی صنعت تحقیقات
  3- مدل صنعت تحقیقات دانشگاه
  4- مدل صنعت تحقیقات پارک علمی و فناوری
  انتخاب روش صحیح و اجرای گامهای مورد نیاز برای تدوین نظام نوآوری به هوش و ذکاوت بالاو اراده قوی نیاز دارد. بررسی و مطالعه نظامهای تدوین شده در کشورهای دیگر میتواند کمک خوبی در استفاده از تجربه آنان بنماید. با این حال، تدوین و طراحی این نظام در هر کشور با توجه به شرایط، نیازها، ویژگیهای محیطی و مشکلات آن کشور بوده و نمیتواند توسط کشوری دیگر تقلید و کپی شود. ظرفیت کشورها در تولید، به کارگیری و استفاده از اطلاعات متفاوت است. عاملهای متفاوتی از قبیل زمینه های فناوری و صنعتی، سطح مشارکت میان موسسات، مدل های نوآوری سرمایه گذاری، رویکرد در زمینه ریسک، ساماندهی بازار کار، نقش بخش خصوصی و دولتی و شرکت های کوچک و بزرگ در اتخاذ سیستم نوآوری تاثیر گذارند. ساختار، عملکرد و تکمیل اجزای مختلف سیستم ملی نوآوری، تاثیر بزرگی بر ارتقا قابلیت های نوآوری ملی دارند. این مهارتها، نقش اساسی در رشد و تغییرات اقتصادی بازی می کنند. در اینجا(فایل پیوست)، خلاصه ای از چارچوب کلی نظام های نوآوری کشورهای تایوان، سنگاپور، پاکستان، آمریکا، ژاپن، کره جنوبی،فنلاند، اتریش و نروژ به منظور لحاظ کردن و استفاده از نکات موجود در آن در تدوین نظام ملی نوآوری کشور، مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته و سپس مختصری از شاخص های مورد نیاز برای سنجش نوآوری و وضعیت کنونی نوآوری در ایران بحث می گردد.
  فایل های پیوست شده

 16. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (12-04-2016)

 17. #20
  عضوانجمن Array
  تاریخ عضویت
  Feb 2016
  ارسال ها
  7
  تشکر
  0
  تشکر شده 2 بار در 2 پست
  یکی از عوامل موثر توسعه سریع در کشورهای پیشرفته ، برخورداری از نظام ملی نوآوری (nis) می باشد. در سایه این نظام مندی، عرضه کالاهای جدید، عرضه روش های جدید تولید، دستیابی به بازارهای جدید، دستیابی به منابع جدید تهیه مواد خام یا سایر اطلاعات و ایجاد ساختارهای جدیدی برای صنعت فراهم می شود. این نظام مورد قبول و استفاده سازمان های بین المللی مختلف از جمله اتحادیه اروپا، سازمان همکاریهای توسعه اقتصادی،oecd و unctad می باشد.

  نظام ملی نوآوری nis توسط لوندوال (1992) به این شکل تعریف شده است :
  عناصر(سازمانها) و روابطی که در تولید، اشاعه و استفاده اقتصادی از دانش جدید در داخل مرز های ملی تعامل دارند.

  هر نظام ملی نوآوری از دو عنصر اصلی که شامل سازمانها و عرف های (روابط و تعاملات) بین آنهاست، تشکیل شده است.سازمانها، ساختارهای رسمی با هدفی مشخص هستند که آگاهانه ایجاد شده اند وبازیگران نظام ملی نوآوری می باشند.

  سازمانهای مهم در نظام ملی نوآوری عبارتند از: کارآفرین ها، دانشگاه ها،سازمان های سرمایه گذار،سازمان های دولتی مرتبط باسیاست های نوآوری و رقابتی، آزمایشگاهها و مراکز تحقیقاتی. و عرف ها، مجموعه ای از عادات مشترک، هنجارها ، قوانین و مقررات و قواعدی است که روابط و تعاملات بین افراد، گروهها و سازمان ها را تنظیم می کنند و در واقع همان قواعد بازی در نظام ملی نو آوری هستند.
  در ذیل به بررسی نظام نوآوری در کشورهای پاکستان، فنلاند و اتریش می پردازیم :
  فایل های پیوست شده

 18. تشکرها از این نوشته :

  مهدیه عرب پور (12-04-2016)


 

برچسب برای این موضوع

مجوزهای ارسال و ویرایش

 • شما نمی توانید موضوع جدید ارسال کنید
 • شما نمی توانید به پست ها پاسخ دهید
 • شما نمی توانید فایل پیوست ضمیمه کنید
 • شما نمی توانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
Powered by: vBulletin Version 4.2.1
Copyright © 2000-2006 Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0

vBFarsi Language Pack Version 4.2
ساعت 10:12 بر حسب GMT +3.5 می باشد.